پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / خونریزی دستگاه گوارش
تلگرام

خونریزی دستگاه گوارش

 

خونریزی های دستگاه گوارش كه معمولاموجب نگرانی و وحشت افراد می شوند، به دلایل مختلفی بروز می كنند.

بنابراین نكته مهم تشخیص صحیح علت خونریزی است تا درمان مناسب نیز انجام پذیرد.

دكتر اكرم پورشمس، فوق تخصص بیماری های گوارش و كبد در این باره به جام جم می گوید: «خونریزی های دستگاه گوارش معمولا به صورت استفراغ خونی و شایع تر از آن، دفع مدفوع سیاه رنگ و نسبتاً شل (ملنا)، دفع خون از مقعد كه به صورت خون روشن یا رگه های خون دیده می شود، خود را نشان می دهد.

البته حالتی دیگر نیز وجود دارد كه خود بیمار ممكن است علائم را مشاهده نكرده و فقط به صورت كم خونی ظهور كند.»

وی تاكید می كند: «بیماران باید توجه داشته باشند یبوست معمولابا تیره شدن رنگ مدفوع همراه است، ولی خونریزی های دستگاه گوارش به صورت مدفوع كاملا سیاه و شل نمایان می شود.

همچنین در شرایطی كه خونریزی تنها با كم خونی و علائمی همچون تنگی نفس و كمبود انرژی بروز كند، با مراجعه به پزشك و انجام آزمایشات لازم، باید نوع كم خونی مشخص شده و در صورت نیاز بررسی های دستگاه گوارش نیز انجام شود.»

به گفته وی هر بیماری كه استفراغ خونی یا اسهال سیاه و شل داشته باشد یا به هرشكلی خون از مقعد دفع كند، باید برای بررسی های دستگاه گوارش به پزشك مراجعه كند تا علت خونریزی مشخص شود. وی تاكید می كند بررسی و علت شناسی كم خونی و خونریزی، مهم ترین كاری است كه باید مورد توجه باشد.

علل خونریزی ها

دكتر پورشمس، دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران ادامه می دهد: «درمان، وابسته به علت خونریزی است. در نتیجه ابتدا باید علت مشخص شود. زخم ها معمولاشایع ترین دلیل خونریزی های معده و دوازدهه هستند كه به صورت استفراغ خونی یا ملنا ظاهر می شوند. در بعضی موارد نیز زخم ها مربوط به میكروب هلیكوباكتر هستند.»

این پزشك فوق تخصص یادآور می شود: «البته زخم های وابسته به هلیكوباكتر روز به روز در حال كاهش بوده و زخم های مرتبط با مصرف داروها بخصوص داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مثل بروفن و دیكلوفناك و مصرف آسپرین مشاهده می شوند. درصد كمی از موارد خونریزی نیز می تواند نشانه ای از وجود تومورها باشد.

علاوه بر این موارد پیدایش واریس های معده و مری نیز می توانند علت دیگری برای خونریزی ها باشند كه اقدامات خاص خود را نیاز دارند.»

دكتر پورشمس ادامه می دهد: «مواقعی كه خونریزی ها، رگه های خونی، اسهال خونی یا دفع خون همراه با بلغم از طریق مقعد وجود داشته باشند، باید برای تشخیص مواردی مانند هموروئید، شقاق، پولیپ ها، التهابات، زخم ها یا بندرت تومورها بررسی های لازم انجام شود.» بنابراین طیفی از درمان ها وابسته به تشخیص های مختلف وجود دارد كه با معاینات و آزمایشات لازم شروع می شوند.

پیشگیری

این دانشیار دانشگاه علوم پزشكی تهران می افزاید: «اغلب مردم كشور ما میكروب هلیكوباكتر را در دوران بچگی می گیرند.

به عنوان مثال غذا خوردن با قاشق مشترك یا استفاده از یك لیوان مشترك با كودك می تواند دلیلی برای این مشكل باشد چون ورود میكروب هلیكوباكتر از طریق دهان و عدم رعایت بهداشت هنگام خوراك است.

بنابراین با رعایت بهداشت هنگام آب و غذا خوردن باید از بروز مشكلات پیشگیری كنیم. وی تصریح می كند: «خوشبختانه در ۹۰درصد موارد هلیكوباكتر منجر به ایجاد زخم نمی شود.

اگرچه نوع هلیكوباكتر و واكنش بدن خود فرد نیز در میزان تاثیر این میكروب موثر است. رژیم غذایی نیز در كنار رعایت بهداشت مورد مهم دیگری است.

به عنوان مثال هرگونه غذایی كه آمیخته به نمك باشد مانند خیارشور و همچنین ترشی ها، غذا و آب آلوده به نیترات و مواد نگهدارنده طولانی مدت، مصرف سیگار و غذا خوردن تند و باشتاب می تواند در بروز این مشكل موثر باشد.»

این فوق تخصص بیماری های گوارش می افزاید: «برعكس، خوردن میوه و سبزی به مقدار كافی در طول روز عاملی موثر برای پیشگیری از ایجاد عوارض است.

البته شاید تصور كنید از نظر مالی و وقت كمی كه در زندگی معمول با آن مواجه هستیم، خوردن این مقدار میوه و سبزی كاری ناممكن یا سخت باشد. اما به شیوه هایی ساده می توان در زندگی معمول این كار را انجام داد.

مثلا بهتر است فرد هنگام صبحانه به جای قند، خرما بخورد. یا مثلا میان وعده ها را از سبزی ها انتخاب كند یا همراه با غذا سالاد میل كند.»

سرطان روده بزرگ

دكتر پورشمس بر پیشگیری از سرطان روده بزرگ نیز تاكید كرده و می گوید: «سرطان روده بزرگ از معدود سرطان های قابل پیشگیری است و به همین دلیل باید با بررسی های لازم از بروز آن جلوگیری كرد.

به همین دلیل توصیه می شود در افراد عادی كه هیچ علامت و سابقه بیماری روده ندارند، همه افراد از سن ۵۰ سالگی كلونوسكوپی را هر ده سال یكبار انجام دهند.

در ضمن ورزش و غذای سالمی كه چرب نباشد و كنترل وزن نیز برای پیشگیری موثر است.» این استاد دانشگاه درباره پیشگیری از بیماری های شقاق و هموروئید توضیح می دهد: «این مشكلات معمولابه علت یبوست ایجاد می شوند. بنابراین باید دلیل یبوست مشخص شده و كنترل شود.»

به گفته وی بهترین شیوه برای پیشگیری از چنین مشكلاتی ورزش منظم و تغذیه مناسب است.

دكتر پورشمس می افزاید: «بیماری های التهابی روده بزرگ نیز موردی متفاوت هستند. علت بیماری های التهابی روده كه كولیت اولسروز و كرون نیز در این زیرگروه قرار دارد، شرایط خاص میكروبی یا غذایی نیست بلكه تقریبا یك بیماری شبه خودایمنی است.

اما مهم ترین علت بروز، عدم كنترل و شعله ور شدن بیماری، مسائل ذهنی و روانی است. به این معنی كه انواع استرس و نگرانی ها می توانند این بیماری را شعله ور كنند.» به گفته وی مردم چندان به تاثیرات ذهنی در بروز بیماری ها اعتقاد و آگاهی نداشته و در نتیجه این جریان را انكار می كنند.

در مجموع باید دقت داشته باشیم برای كنترل و پیشگیری این نوع بیماری ها باید ورزش منظم و رعایت بهداشت تغذیه و رفتار را در زندگی خود جای دهیم.
jamejamonline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …