پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / خروسك؛ بیماری التهاب حنجره كودكان
تلگرام

خروسك؛ بیماری التهاب حنجره كودكان

 

 كودكان ما گاهی به بیماری هایی مبتلا می شوند كه براساس برخی تصورات اشتباه، خانواده ها خیلی آنها را جدی نمی گیرند و برای درمان آنها به داروهای خانگی و گیاهی متوسل می شوند، در صورتی كه با پیشرفت علم پزشكی روش هایی برای این دسته از بیماری ها وجود دارد كه به تسریع درمان كودك كمك شایانی می كند.

خروسك یا التهاب حنجره از جمله این بیماری هاست كه به گفته یك پزشك متخصص كودكان با برخی روشها می توان به سرعت از تنگی نفس كودك جلوگیری كرد.

خروسك چیست؟

نای یا تراشه لوله ای به اندازه ۱۱تا ۱۳ سانتیمتر است و ارتباط دهنده اصلی حنجره به ریه هاست. بیماری خروسك (كروپ) كه یكی از شایع ترین عفونت های دستگاه تنفس است، حنجره، طناب های صوتی و بخصوص نای را درگیر ساخته و سبب تنگی راه های هوایی فوقانی می شود.

دكتر راما نقشی زادیان، متخصص كودكان در گفت وگو با «جام جم» در این باره می گوید: بیماری خروسك در واقع التهاب و تنگ شدن حنجره و راه هوایی اصلی منتهی به ریه ها ( نای) است كه موجب سخت شدن تنفس یا سرفه می شود؛ با وجود این كه خروسك یك بیماری ساده و خفیف است، اما در صورتی كه مشكل تنفسی برای كودك ایجاد كند به درمان سریع نیاز دارد.

وی می افزاید: این بیماری مسری است و بیشتر در فصل زمستان و اوایل بهار بروز می كند.

نشانه ها

این بیماری معمولا چند روز بعد از سرماخوردگی و با علائمی شبیه به آن آغاز می شود.

دكتر نقشی زادیان می گوید: علامت كلاسیك خروسك، صدای خشن، استریدور (خرخر شدید) و تنفس سخت به همراه سرفه هایی شبیه بانگ خروس است؛ سرفه ها معمولا طی ۲یا ۳ روز تشدید شده و اغلب در نیمه های شب و اوایل صبح رخ داده و چند ساعت نیز ادامه دارند.

نباید فراموش كرد كه هرچند این سرفه ها در نهایت در طول یك هفته قطع می شوند، اما ممكن است قبل از بهبود كامل كودك عود كنند.

وی می گوید: در این بیماری، تب بالا (بیش از ۵/۳۸درجه سانتی گراد)، نفس های تند، تنگی نفس و كبودی مخاط ها در موارد شدید دیده می شود.

علل

این متخصص كودكان معتقد است: هرچند عفونت های باكتریایی هم در موارد نادری می تواند در ایجاد خروسك دخیل باشند، اما تقریبا عامل تمامی موارد بیماری، ویروس است.

وی می افزاید: سابقه خروسك نیز می تواند در بروز بیماری موثر باشد.

دكتر نقشی زادیان یادآور می شود: شروع بیماری از ۶ ماهگی تا ۳ سالگی بوده و در پسران شایع تر است و هرچند گاهی بزرگسالان هم به این بیماری مبتلا می شوند، اما به دلایلی از جمله كوچك تر بودن راه های هوایی، كودكان بیشتر مستعد ابتلا به خروسك هستند.

اورژانس

اگر حملات بیماری در روز رخ داده و تب نیز جزو علائم باشد، بیماری خطرناك تر است.

دكتر نقشی زادیان توصیه می كند: در صورتی كه كودك به دلیل مشكلات تنفسی قادر به قورت دادن آب دهان خود یا آب نباشد، تعداد تنفس به ۴۰ بار در دقیقه و بالاتر برسد، انگشتان و لب ها كبود شوند یا علائم خروسك خفیف در عرض یك ساعت پس از درمان روبه بهبود نگذاشت، باید فورا به پزشك مراجعه شود.

پیشگیری

شستن مكرر دست و تماس نداشتن با افرادی كه دچار عفونت های تنفسی هستند، از جمله راه های پیشگیری از خروسك است.

این متخصص كودكان می افزاید: دور نگه داشتن كودك از مكان های پُرجمعیت و افراد بیمار، جلوگیری از تماس كودك با افراد سیگاری، مرطوب نگه داشتن اتاق كودك با گذاشتن ظرف آب یا انداختن حوله خیس روی بخاری یا شوفاژ (با رعایت جوانب احتیاط) از جمله اقدامات موثر در پیشگیری از این بیماری است.

درمان

در موارد خفیف خروسك، اقدامات خانگی و درمان های حمایتی نظیر دادن شربت استامینوفن، مایعات گرم و استفاده از بخور سرد كافی است.

دكتر نقشی زادیان می گوید: در موارد شدیدتر كه با مشكلات تنفسی كودك همراه است علاوه بر استفاده از بخور سرد ـ كه به خروج خلط از مجاری هوایی كمك می كند ـ در اورژانس بیمارستان كورتیكواستروییدها (داروهای ضدالتهاب)، استنشاق داروهای منقبض كننده عروقی و دادن اكسیژن نیز تجویز می شود.

وی با بیان این كه به ندرت ممكن است كودك به این درمان ها پاسخ ندهد، می افزاید: گاهی استفاده از لوله داخل تراشه (نای) برای بازكردن راه تنفسی و بستری شدن در آی سی یو نیز اجتناب ناپذیر است.

این متخصص كودكان می گوید: حفظ آرامش كودك و جلوگیری از اضطراب در كنترل و درمان بیماری بسیار موثر بوده زیرا هرگونه تلاش تنفسی، تنگی راه های هوایی را بیشتر و درمان موثر را سخت تر خواهد كرد.

همچنین والدین نباید فراموش كنند كه خروسك معمولا اشتها را كم می كند، بنابراین بایستی بطور مرتب مقادیر كمی از مایعات مثل آب، چای و آبمیوه به كودك خوراند.
سعید كریمی
jamejamonline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …