پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / عفونت ادراری در كودكان
تلگرام

عفونت ادراری در كودكان

 

عفونت ادراری در كودكان یك بیماری بسیار مهم و شایع است؛ به طوری كه ۳ تا ۵ درصد دختران و ۱ درصد پسران عفونت ادراری را تجربه می كنند.

 

دكتر زهرا پورنصیری فوق تخصص كلیه كودكان در این باره به «جام جم» می گوید: «عفونت ادراری یك بیماری مهم و شایع میان كودكان است كه به علت وارد شدن میكروب به مجاری ادرار ایجاد می شود.

چنانچه عفونت فقط مثانه را درگیر كند «سیستیت» و اگر كلیه را درگیر كند «پیلونفریت» نامیده می شود. این بیماری می تواند باعث تخریب قسمتی از كلیه شده یا ایجاد فشار خون و نارسایی كلیه نماید و از این رو اهمیت زیادی دارد.»

وی می افزاید: «میكروب های ایجادكننده عفونت اكثرا میكروب های موجود در دستگاه گوارش هستند.

البته ویروس ها و قارچ ها نیز می توانند موجب بروز عفونت ادراری شوند. ۷ درصد كودكان كوچك تر از ۲ سال كه تب می كنند به علت عفونت ادراری است.»

عوامل مستعدكننده بیماری

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به عوامل مستعدكننده خطر اشاره كرده و می گوید: «عفونت ادراری در پسران زیر یك سال و دختران زیر ۴ سال شایع تر است.

ختنه نشدن پسران نیز عامل مستعدكننده دیگری است؛ به طوری كه پسرانی كه ختنه نشده باشند ۴ تا ۸ برابر پسرانی كه ختنه شده اند، دچار عفونت ادراری می شوند. جنسیت نیز در مورد این بیماری مهم است؛ به گونه ای كه عفونت ادراری میان دختران حداقل ۲ تا ۴ برابر پسران است.»

وی می افزاید: «نژاد از دیگر عوامل مستعدكننده است به طوری كه عفونت ادراری در سفیدپوستان شایع تر از سیاه پوستان است.

عوامل ژنتیكی نیز از جمله مواردی است كه باید به آن توجه شود چون منسوبین درجه یك كودكانی كه سابقه عفونت ادراری دارند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ادراری هستند.»

دكتر پورنصیری ادامه می دهد: «عصبی بودن مثانه به این معنی كه كاركرد مثانه با اختلال روبه رو شود، نگه داشتن زیاد ادرار، یبوست و برگشت ادرار از مثانه به حالب كه در ۵۰ درصد كودكانی كه عفونت ادراری می كنند وجود دارد نیز از جمله مواردی هستند كه كودك را مستعد ابتلا به عفونت ادراری خواهند كرد.

علاوه بر این موارد سوندگذاری طولانی مدت مثانه و هرگونه ناهنجاری سیستم ادراری مانند مثانه عصبی و دریچه خلفی مجرا نیز مهم هستند.»

علائم بیماری

دكتر پورنصیری با اشاره به این مورد كه علامت عفونت ادراری در سنین مختلف متفاوت است توضیح می دهد: «در سنین نوزادی و زیر یك ماه، بیماری با علائمی به صورت تب یا كم شدن حرارت بدن، بی حالی، بی اشتهایی، تحریك پذیری، شلی، اسهال، كم شدن حجم ادرار، زردی و از بین رفتن واكنش های نوزادی خودش را نشان می دهد.

در سنین بالاتر این مشكل با نشانه هایی مانند تب، بوی بد ادرار، سوزش، تكرر و بی اختیاری ادرار، ایجاد شب ادراری، درد پهلوها و درد در ناحیه زیر شكم، قطع و وصل شدن جریان ادرار و بی قراری حین ادرار كردن در شیرخواران همراه است.»

این پزشك متخصص توصیه می كند: «همه والدین باید هر از چند گاهی جریان ادراری كودك خود را بررسی كنند؛ به خصوص كودكانی كه پوشك می شوند. همچنین اگر كودكی بیش از ۲ تا ۳ روز تب بی دلیل داشته باشد، انجام آزمایش ادرار توصیه می شود.»

دكتر پورنصیری در مورد بررسی آزمایشگاهی این مشكل می گوید: «اولین و مهم ترین گام در تشخیص عفونت ادراری گرفتن نمونه ادراری به صورت استریل است.

البته اگر نمونه در شرایط استریل گرفته نشود یا اگر در رساندن نمونه به آزمایشگاه بیش از یك ساعت تاخیر وجود داشته باشد، به اشتباه كشت مثبت شده و تشخیص عفونت ادراری داده می شود.»

اقدامات مهم برای كودك مبتلا

این عضو هیات علمی دانشگاه یادآور می شود: «یكی از اقدامات مهمی كه برای كودك مبتلا به عفونت ادراری انجام می شود، سونوگرافی كلیه است كه در آن انسداد، برگشت ادراری و اختلالات ساختاری مثانه و كلیه مشخص خواهد شد.

در اكثر كودكان مبتلا به عفونت ادراری عكسبرداری از مثانه نیز لازم می شود. علاوه بر این اقدامات در برخی موارد اسكن كلیه هم لازم بوده و باید انجام شود.»

درمان عفونت ادراری

دكتر پورنصیری در مورد درمان عفونت ادراری توضیح می دهد: «بر اساس این كه عفونت ادراری مثانه یا كلیه را درگیر كرده باشد، درمان با آنتی بیوتیك خوراكی یا تزریقی به مدت ۷ تا ۱۴ روز توصیه می شود.

البته با درمان آنتی بیوتیكی مناسب، تب و سایر علائم بعد از ۲ یا ۳ روز بهبود واضح می یابد.»

 

پیشگیری از عفونت ادراری

همواره پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین باید از بروز عفونت ادراری هم پیشگیری كنیم.

دكتر پورنصیری در مورد شیوه هایی برای جلوگیری از بروز بیماری می گوید: «مصرف زیاد آب و تخلیه مثانه هر دو تا حداكثر هر ۳ ساعت یك بار، درمان یبوست، شستشوی دستگاه تناسلی از جلو به عقب، استفاده از لباس های زیر نخی و گشاد و شستشو و تعویض مكرر آنها، عدم نشستن در وان یا لگن، درمان كرمك در صورت وجود، ختنه و استفاده از آنتی بیوتیك مناسب در آنهایی كه برگشت ادراری یا انسداد یا مثانه عصبی دارند می تواند به پیشگیری از عفونت ادراری كمك كند.»

وی می افزاید: «تمشك كوهی از جمله میوه هایی است كه برای پیشگیری از عفونت ادراری توصیه می شود.

همچنین استفاده از پروبیوتیك ها كه به صورت پودر یا قرص، یا ماست و دوغ حاوی پروبیوتیك و فرآورده های لبنی نیز وجود دارد توصیه می شود.»

دكتر پورنصیری یادآور می شود: «۶۰ تا ۸۰ درصد دخترانی كه به عفونت ادراری مبتلا می شوند، طی ۱۸ ماه پس از آن مجددا مبتلا خواهند شد.

در صورت عودهای مكرر عفونت كلیه و عدم درمان به موقع، احتمال ایجاد فشارخون و نارسایی كلیه وجود دارد.

در حالی كه درمان به موقع و سریع عفونت ادراری از بروز این عواقب تا حد زیادی پیشگیری خواهد كرد.»

jamejamonline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …