خانه / مشروح اخبار / مادران تعیین روش زایمان را به پزشکان بسپارند
مجله پزشکی

مادران تعیین روش زایمان را به پزشکان بسپارند

 

انتخاب روش زایمان یکی از مهم ترین دغدغه های مادران است. ترس از زایمان طبیعی و تفکر اشتباه مادران، آنها را به سمت سزارین سوق می دهد؛ به همین دلیل نیز آمار سزارین در کشور افزایش یافته است.

اما انتخاب روش زایمان نه تنها مادر، بلکه نوزاد را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر ثریا عالمی، جراح و متخصص بیماری های زنان و زایمان در این باره به «جام جم» می گوید: «بسیاری از مادران تصور می کنند نوزادی که به روش سزارین به دنیا بیاید، باهوش تر از سایر بچه هاست. آنها عقیده دارند عدم وجود درد و فشارهایی که در زایمان طبیعی وجود دارد باعث باهوش تر شدن نوزاد می شود.

در حالی که هیچ تحقیقی تاکنون نتوانسته این موضوع را ثابت کند.»

وی بر این اساس تاکید می کند باهوش تر شدن بچه ها دلیل مناسبی برای انتخاب روش زایمان نیست.

آسیب های زایمان

این پزشک متخصص به آسیب هایی که ممکن است حین زایمان به بچه وارد شود، اشاره کرده و می گوید: «در زایمان طبیعی ممکن است آسیب هایی مانند شکستگی استخوان کتف، شکستگی بازو، فلج بازو، دررفتگی لگن یا آسیب به سر نوزاد و خونریزی های سر بچه به وجود آید. ولی در اصل خیلی از این عوارض و مشکلات مادرزادی هستند.

به این معنی که نوزاد دررفتگی لگن را به صورت مادرزادی داشته و به صورت اتفاقی با زایمان طبیعی همراه شده و تصور می شود این مشکل ناشی از زایمان است.»

دکتر عالمی یادآور می شود: «آسیب به بازو و شبکه عصبی بازو در زایمان طبیعی بیشتر مشاهده می شود. این مشکلات نیز به دلایل خاصی مانند درشت بودن جنین پیش می آید.»

وی با ذکر این نکته که گاهی برخی از عوارض را به اشتباه به زایمان طبیعی یا سزارین نسبت می دهند، توضیح می دهد: «تحقیقات نشان داده است در بسیاری از مواقع فلج مغزی هیچ ربطی به نوع زایمان ندارد.

شاید حتی بچه این مشکل را به صورت مادرزادی داشته باشد یا حتی قبل از شروع دردهای زایمانی به دلیلی خاص خون رسانی به جنین کاهش یافته و اکسیژن به او نرسد و در نتیجه چنین مشکلی ایجاد شود.

در چنین شرایطی مشکل اینجاست که نمی توان براحتی اثبات کرد دلیل اصلی بروز این مساله چیست.»

به گفته وی شکستگی کتف یا همان استخوان ترقوه نیز مشکل دیگری است که می تواند قبل از زایمان ایجاد شده باشد.

ممکن است استخوان داخل شکم مادر جوش نخورده باشند و پس از تولد، آن را به زایمان طبیعی نسبت دهند.

دکتر عالمی می گوید: «البته در برخی موارد نیز دیر رسیدن پزشک، حاضر نبودن بالای سر مادر و عدم کنترل مداوم توسط پزشک، می تواند دلیلی برای بروز چنین مشکلاتی باشد.»

وی می افزاید: «آسیب به سربچه، به دلیل فشارهایی که حین زایمان به او وارد می شود به شکل خونریزی داخل مغز یا زیر پوست نیز در زایمان طبیعی و بخصوص زایمان های سخت شایع تر است.»

سلامت نوزاد در سزارین

دکتر عالمی به خطرات و عوارض روش سزارین هم اشاره کرده و می گوید: «در زایمان به روش سزارین ممکن است تیغی که جراح برای بریدن رحم استفاده می کند، باعث آسیب به کودک شود.

البته مواردی مانند فلج بازو یا شکستگی بازو در سزارین هم دیده می شود.

اما همان طور که گفته شد ممکن است بچه این مشکلات را از قبل داشته باشد و هیچ کدام از این مشکلات دلیلی بر دخالت مادر در تصمیم پزشک برای تعیین نوع و روش زایمان نیست.»

این پزشک متخصص زنان تاکید می کند: «این پزشک است که می تواند با بررسی همه جوانب مشخص کند زایمان طبیعی برای مادر و کودک مناسب است یا سزارین ؛بنابر این دخالت در تصمیم پزشک و واداشتن او برای روش مورد علاقه مادر، ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای هر دو در پی داشته باشد.»این نکته را هم باید در نظر داشت که تمام مقالات علمی زایمان طبیعی را توصیه می کنند؛ مگر در مواردی خاص که پزشک متخصص احتمال بروز مشکلاتی را در اثر زایمان طبیعی می دهد.

در حقیقت خانم بارداری که می خواهد زایمان کند، در صورتی که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد باید تنها به زایمان طبیعی فکر کند.

به این معنا که سزارین تنها در مواقعی کاربرد دارد که زایمان طبیعی خطراتی را برای مادر و جنین ایجاد می کند.
jamejamonline

مطالب داغ امروز :

چرا کاهو را با سکنجبین میخوریم؟

کاهو سرد و تر است و سکنجبین مزاج گرم و خشک دارد به این دلیل …

نگذارید موهایتان سفید شود

درمان‌های خانگی خوبی برای کندتر کردن روند سفید شدن موها وجود دارد. اگر واقعاً دوست …

کیست های تخمدان را بشناسیم

کیست های تخمدان کیسه پر از مایع است که در داخل و یا در سطح …