پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / نوزاد تا ۶ ماهگی به غذای كمكی نیاز ندارد
تلگرام

نوزاد تا ۶ ماهگی به غذای كمكی نیاز ندارد

بیشتر مادران به اندازه کافی برای کودک خود شیر دارند و نوزاد تا ۶ ماهگی به هیچ غذا و مایع کمکی نیاز ندارد بنابراین شیر مادر برای آنان كفایت می كند.

دكتر محمدرضا فرسار در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا افزود: مادر باید در پایان ماه ششم، شروع به دادن غذای تكمیلی به نوزاد خود كند و شیردهی را همچنان ادامه دهد این در حالیست كه در گذشته تصور می شد كه كودك در صورت خوردن شیرمادر بیش از دو سال، كم هوش می شود اما واقعیات علمی كاملا خلاف این باور است چرا كه هرچه كودك به مدت طولانی تری از شیر مادر تغذیه كند بهره هوشی او بالاتر می رود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه شهید بهشتی درباره وضعیت كنونی شیردهی مادر به كودك اظهار كرد: درمناطق محروم کشورمان خوشبختانه مشكلی نداریم و مادر، بچه را با شیر خود تغذیه می كند. مشکل در شهرها بویژه کلان شهرهاست.

از سوی دیگر تاجران شیرخشك به منظور افزایش مصرف شیرخشك، تبلیغ می كنند. این تبلیغات متاسفانه فراگیر شده و كاهش اعتماد به نفس مادرها را نسبت به شیردهی در پی داشته به گونه ای كه باور«شیرم برای كودكم كافی نیست» در ذهن آنان نهادینه شده است.

فرسار افزود: شیرمادر بر اساس تبلیغات كارخانه های شیرخشك سازی نیاز به غذای کمکی دارد در حالی كه ثابت شده است كه در صورت عملكرد صحیح مادران، تقریباً همه آنان می توانند كودكانشان را با شیرخود بزرگ كنند بدون آن كه شیرشان كم شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در پاسخ به این پرسش كه چه اقداماتی از سوی مادر یا پزشك برای افزایش كیفیت شیردهی به نوزاد باید صورت گیرد، گفت: مادر باید پیش از بارداری برای شیردهی آماده شود.

به عنوان نمونه اگر نوك سینه او فرو رفته است، اقدام به اصلاح آن پیش از بارداری كند البته این كار در دوران بارداری نباید انجام شود چون موجب سقط جنین می شود.

فرسار تاكید كرد: به هنگام بارداری باید مادر را با انجام اقداماتی چون تبیین فواید شیردهی از نظر روحی برای شیردهی آماده كرد. از سوی دیگر، نوزاد بلافاصله پس از تولد باید در تماس پوست به پوست و چشم به چشم با مادر قرار گیرد.

ازهر نوع عمل غیرضروری كه باعث كاهش هوشیاری مادر و بچه می شود نیز باید خودداری كرد تا تماس مادر و فرزند به درستی صورت گیرد چرا که این تماس در موفقیت شیردهی بسیار مهم است.

وی اضافه كرد: نخستین تغذیه شیرخوار در یك ساعت اول تولد باید با شیرمادرشروع شود. بر اساس نتایج پژوهش های انجام شده هرچه شروع تغذیه با شیرمادر به لحظه تولد نزدیكتر باشد، تداوم شیردهی راحت تر و عملی تر است. از سوی دیگر در ۶ ماه اول شیردهی، نوزاد باید فقط با شیرمادر تغذیه شود و هیچ غذای كمكی نیاز نیست.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ادامه داد: استفاده از غذای كمكی یا خوراندن هر ماده دیگر به كودك در ۶ ماه اول تولد باعث كاهش شیر مادر می شود بنابراین به جز شیر مادر و قطره ویتامین A و D كه از روز ۱۵ تولد به كودك خورانده می شود و در صورت لزوم دادن دارو، هیچ خوردنی دیگری نباید تا ۶ ماهگی كامل كودك به او داده شود.

فرسار تاكید كرد: شیردهی باید در هر لحظه از اوقات شب و روز به دلخواه كودك انجام شود و زمان بندی خاصی نیاز نیست، بویژه مكیدن های شبانه در شیرسازی نقش مهمی دارند.

وی درباره شیردهی مادران كارمند اظهار كرد: متناسب با شرایط كاری مادر، محل كار و فردی كه از نوزاد نگهداری می كند، شیردهی مادر روش خاص خود را دارد.

به عنوان نمونه مادر كودكانی كه به مهد كودك برده می شوند، باید از مرخصی شیردهی برای این كار استفاده كنند. اگر محل كار مادر به منزل نزدیك است، او می تواند در خانه به كودك خود شیر بدهد.

فرسار در ادامه گفت: در صورت دور بودن محل كار از منزل، مادر باید شیرخود را بدوشد و نگهداری كند تا به نوزاد داده شود البته شیر دوشیده شده را نباید با شیشه و پستانک به كودك داد چرا كه صرفنظر از احتمال آلودگی این وسایل، شیشه و پستانك ممكن است باعث ایجاد اختلالاتی در تداوم شیردهی شود.

این در حالیست كه به گمان برخی افراد، پستانك نیاز وغریزه كودك را برای مکیدن ارضا می كند اما نیاز شیرخوار به نوعی از مكیدن است كه با سینه مادر تحقق می یابد.

وی افزود: علم پزشكی نیز ثابت كرده است كه دادن پستانك به نوزاد اشتباهی بزرگ است و به ضرر مادر وكودك و به سود تجار شیرخشك است چرا كه پس از تجارت اسلحه، مواد مخدر، لوازم آرایشی، مایكروسافت، شیر و غذای کودک در مقام بعدی قرار دارد.

فرسار درباره میزان ارتباط مكیده شدن پستان مادر ومیزان شیر او گفت: هرچه قدر مكیدن كمتر باشد شیردهی كاهش می یابد. مكیدن شیشه وپستانك نیز موجب كاهش دو برابری شیرمادر می شود.

معاون امور بهداشتی دانشگاه شهید بهشتی در زمینه شایع ترین مشكل كودكان اظهار كرد: سوء تغذیه بیشترین مشكل در كودكان است. در جهان دو الگوی سوء تغذیه وجود دارد؛ در كشورهای جهان سوم الگوی سوء تغذیه كم وزنی و كم رشدی و در كشورهای توسعه یافته الگوی سوءتغذیه پروزنی و چاقی است.

وی در ادامه گفت: در ایران هردو الگو دیده می شود بنابراین لازم است كه همه مردم به تغذیه سالم توجه كنند. همچنین تبدیل شدن مساله پایش رشد و رسم منحنی رشد به یك فرهنگ در جامعه ما بسیار مهم است. به عنوان نمونه در حال حاضر واكسیناسیون دربین مردم به یك فرهنگ تبدیل شده است.

فرسار ادامه داد: پایش رشد و منحنی رشد بچه به تشخیص میزان كافی بودن تغذیه كودك كمك می كند اما متاسفانه در ایران مادران از طرف اطرافیان در زمینه چگونگی تغذیه كودك خود تحت فشار قرار می گیرند و در این شرایط برخی اقدامات نادرست را انجام می دهند.

وی درباره كاركرد منحنی رشد اظهار كرد: منحنی رشد به پزشك كمك می كند تا انحرافات از رشد طبیعی را بررسی كند، به موقع تشخیص دهد و علت آن را مشخص كند تا درصورت وجود مشكل یا بیماری به موقع برای درمان آن وارد عمل شود.

در این مرحله مشكل با حداقل مداخله قابل حل است. اما اگر بیماری و یا مشکل نوزاد دیر تشخیص داده شود، تیمی از متخصصان اطفال، تغذیه، روان شناس بالینی و مددكار اجتماعی برای حل مشكل او لازم است.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی درباره علت كاهش رشد كودكان در سال های اخیر گفت: نوع تغذیه اهمیت زیادی دارد بنابراین نوزاد ازبدو تولد باید درست تغذیه شود.

خوراندن غذای كمكی به او در زمان لازم باید صورت گیرد، علاوه بر آن مواد مختلف و اجزای گوناگون درشت مغذی و ریزمغذی به اندازه كافی به بچه داده شود. همچنین نوزاد باید به اندازه كافی تحرك داشته باشد و ورزش كند تا قد و وزن متعادلی پیدا كند.

فرسار در پایان با بیان اینكه متاسفانه در سال های اخیر درباره مكمل های غذایی دارای تركیبات تجاری و غیرعلمی تبلیغات زیادی صورت می گیرد، اظهار كرد: مزه این مكمل ها را خوب و شیرین تهیه می كنند تا كودك براحتی آنها را بخورد. در حالی كه مواد مورد نیاز برای او مانند قطره آهن و مولتی ویتامین خوشمزه نیستند البته در این زمینه نیز فرهنگ سازی نیاز است.
isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …