پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / تاثير هيستركتومي ابدومينال بر روي كيفيت زندگي و عملكرد جنسي زنان
تلگرام

تاثير هيستركتومي ابدومينال بر روي كيفيت زندگي و عملكرد جنسي زنان

نتايج پژوهش محققان گروه مامايي دانشكده علوم پزشكي دانشگاه تربيت مدرس نشان داد:بر خلاف تصور اوليه در خصوص عوارض عمل جراحي هيستركتومي ابدومينال، كيفيت زندگي، عملكرد جنسي و تصوير ذهني زنان از خويشتن پس از گذشت 3 ماه از انجام اين عمل بهبود مي يابد. 
  
 
به گزارش ايرنا از روابط عمومي دانشگاه تربيت مدرس ، انجام اين عمل جراحي به عنوان يك روش درماني در راستاي رهايي از مشكلات خوش خيم زنانگي نظير خونريزي هاي غير طبيعي و طولاني مدت رحمي گرچه در ابتدا پذيرش سختي دارد اما در نهايت رضايتمندي زنان را حاصل مي كند.
اختلال ژنيكولوژي از شايع ترين مشكلات در همه زنان است كه حتي مي تواند تهديد كننده زندگي آنان باشد، با شكست درمان هاي غير جراحي، براي رهايي از اين مشكلات رحم برداشته مي شود. امروزه هيستركتومي دومين عمل جراحي بزرگ است كه بعد از سزارين انجام مي گيرد.
ليلا رئيسي كارشناس ارشد مامايي ضمن بيان اين مطلب ياد آور شد: از ديرباز رحم به عنوان يك ارگان تنظيم كننده، كنترل كننده عملكردهاي مهم فيزيولوژيك، يك ارگان جنسي، يك منبع نيرو و يك نگاهدارنده جواني و جذابيت تلقي مي شده است،
وي اظهار داشت :از آنجاكه رحم بخش مهمي از تصوير ذهني يك زن از خويشتن و تصوير جنسي اش را به خود اختصاص مي دهد، تعدادي از زنان مي ترسند بعد از جراحي، جذابيت زنانگي آنها كاهش يابد، بنابراين ممكن است هيستركتومي با تصوير ذهني زن از خويشتن تداخل پيدا كند.
رئيسي در ادامه به اهميت سلامت جسمي و روحي زنان اشاره كرد و در خصوص ضرورت انجام اين پژوهش اذعان داشت: زنان نيمي از جمعيت كشور ما را تشكيل مي دهند، مشكلات جسمي، رواني ناشي از هيستركتومي مي توانند عوامل بازدارنده در فعاليت هاي اجتماعي، خانوادگي و شخصي براي آنان باشد،بنابراين با توجه به اهميت تاثير هيستركتومي بر روي ابعاد جنسي-رواني زنان و اينكه تحقيقات انجام شده در ارتباط با اين موضوع تا كنون ابعاد كيفيت زندگي ،عملكرد جنسي و تصوير ذهني زنان از خويشتن را به صورت جامع بررسي ننموده اند نياز به انجام چنين پژوهشي احساس شد.
وي تشريح كرد: در اين مطالعه تحليلي آينده نگر از تعداد 140 زن در محدوده سني 55-35 سال كه بنا بر دلايل خوش خيم زنانگي جهت درمان به مراكز آموزشي-درماني مورد مطالعه مراجعه نموده بودند، 100 زن مورد بررسي قرار گرفتند، پژوهشگر براي بررسي تاثير هيستركتومي به روش ابدومينال بر روي كيفيت زندگي و عملكرد جنسي و تصوير ذهني از خويشتن به صورت تصادفي از طريق تكميل پرسشنامه قبل از عمل و سپس 2ماه و 3 ماه بعد از عمل اطلاعات مورد نياز را كسب نمود. اطلاعات حاصل با يكديگر مقايسه شد و داده ها مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.
رئيسي اظهار داشت: يافته ها نشان داد كه كيفيت زندگي در2ماه و 3 ماه بعد از عمل جراحي هيستركتومي ابدومينال بهبود قابل توجهي را نسبت به قبل از عمل داشته است. ازلحاظ شاخص عملكرد جنسي نيز بجز در 2ماه بعد از عمل كه تمام ابعاد اين شاخص بهبود را نشان نمي دادند، 3ماه بعد از عمل تمام ابعاد شاخص عملكرد جنسي بهبود چشمگيري داشتند، تصوير ذهني زنان از خويشتن نيز در 2ماه و 3 ماه بعد از عمل جراحي نسبت به قبل از عمل بهبود يافته بود.
وي در پايان تاكيد كرد: با نظر به نتايج به دست آمده مي توان بيان داشت كه عمل جراحي هيستركتومي ابدومينال در جامعه ايراني كه بر پايه سطح فرهنگي، اعتقادي و شيوه زندگي خاص خود استوار است، سبب بهبود كيفيت زندگي، عملكرد جنسي و تصوير ذهني زنان از خويشتن در 3 ماه بعد از عمل مي گردد،بنابر دلايل اعتقادي و شيوه زندگي زنان در جامعه ايراني مي توان چنين نتيجه گرفت كه عمل جراحي هيستركتومي ابدومينال به عنوان يك روش درماني در راستاي رهايي از مشكلات خوش خيم زنانگي نظير خونريزي هاي غير طبيعي و طولاني مدت رحمي گرچه در ابتدا پذيرش سختي دارد اما در نهايت رضايتمندي آن ها را حاصل مي كند.
گفتني است اين پژوهش با راهنمايي دكتر مينو لميعيان عضو هيات علمي دانشگاه انجام شد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …