پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / موفقیت کشور در پیوند سلولهای بنیادی برای درمان بیماری دیابت
تلگرام

موفقیت کشور در پیوند سلولهای بنیادی برای درمان بیماری دیابت

محققان دانشگاه علوم پزشکی تهران موفق شدند در یک روش نوین و پیچیده علمی، سلولهای بنیادی را برای درمان بیماری دیابت تزریق کنند.

دکتر باقر لاریجانی – رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این خبر افزود: محققان پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران در سالهای اخیر بر روی استفاده از سلولهای بنیادی در درمان دیابت مشغول به فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: یکی از روشهای درمانی بیماران دیابتی، تزریق سلولهای جزایری است که به علت پیچیدگیهای بسیار، چندین سال کار بر روی این طرح تحققاتی انجام شده است.

در این طرح از سلولهای پانکراس بیماری که دچار مرگ مغزی شده سلولهای جزایری را جدا کرده و بعد از فعل و انفعالاتی بر روی آن، آنها به بیماران دیابتی تزریق کردیم.

رئیس طرح پیوند سلولهای بنیادی در درمان دیابت با تاکید بر این نکته که در حال حاضر امکان اینکه تمام بیماران دیابتی از این روش استفاده کنند، وجود ندارد، گفت: تعداد بیماران دچار مرگ مغزی و دسترسی به سلولهای پانکراس آنها بسیار کم است.

اما به هر حال با تلاش های بسیار محققان دانشگاه تهران نخستین نمونه از سلول های جزیره ای در کشورمان، به دو بیمار دیابتی تزریق شد و این موفقیت بی نظیری است که در کشور به دست آمده است.

رئیس پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران درخصوص نویدهای امید بخش برای درمان این بیماری تاکید کرد: در ۵۰ سال گذشته به رغم به وجود آمدن ابداع داروها و انسولین های جدید در کنترل دیابت متاسفانه هیچ روش درمان قطعی برای دیابت پیدا نشده ولی ما در تلاش هستیم تا بتوانیم راه هایی برای درمان دیابت فراهم کنیم. هر چند در این راه دشوار چالشهایی هم داشته ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه تاکنون پیوند سلولهای بنیادی برای درمان بیماری دیابت فقط در چند کشور پیشرفته جهان صورت گرفته است گفت: امیدواریم پا به پای دنیا پیش برویم و در این راه کارهای جدیدی را به نام ایران در دنیا به ثبت برسانیم.

بر اساس گزارش “وب دا” روابط عمومی وزارت بهداشت، وی افزود: تحقیقات پیوند سلولهای بنیادی بتای پانکراس هنوز در آغاز راه است.

البته ما در مدلهای حیوانی نتایج قابل توجهی را تاکنون به دست آورده ایم و با گذشت زمان در مدلهای تزریق انسانی هم به نتایج خوبی خواهیم رسید.

به خصوص که توانستیم در یک روز، دو پیوند نادر و موفقیت آمیز را در کشورمان ایران داشته باشیم.

دکتر لاریجانی دکتر شربی، آملی، آقایان، ارجمند و غیاثی را از دیگر محققان این طرح بزرگ تحقیقاتی معرفی و از زحمات آنان قدردانی کرد.

mehrnews

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …