پاورپوینت
************************************************************

پیوند موفقیت آمیز سلولهای مخروطی شبکیه به چشم نابینا

متخصصان در دانشگاه کالج لندن توانستند سلولهای مخروطی شبکیه چشم را که برای بینایی رنگی بسیار ضروری به شمار می روند با موفقیت به چشمان موشی نابینا پیوند بزنند.

دانشمندان امیدوارند با دست یافتن به توانایی در انجام چنین پیوندهایی و جدا کردن سلولهای قابل پیوند مخروطی و میله ای شبکیه چشم از سلولهای بنیادین، سلولهایی که توانایی تبدیل شدن به هر عضو و اندامی را دارند، بتوانند به زودی برای نابینایی، درمانی ارائه کنند.

به گفته “جین سودن” از دانشگاه کالج لندن، تقریبا تمامی نابینایی ها در اثر از بین رفتن سلولهای مخروطی به وجود می آیند وی به همراه همکارانش سلولهای قابل پیوند زدنی جنین و نوزاد موش را به دست آورده و بر اساس فعالیتهای ژنتیکی سلولها، آنهایی که در نهایت به سلولهای میله ای و مخروطی تبدیل می شدند را جدا کردند.

این سلولها سپس به موشی که با تغییرات ژنتیکی از دوران کودکی نابینا شده بود پیوند زده شد به این شکل که متخصصان در لایه میان سلولهای حساس به نور در پشت شبکیه و لایه سلولی مخاطی هر یک از چشمهای این موش در حدود ۲۰۰ هزار سلول تزریق کردند.

طی ۲۱ روز این سلولهای جدید در لایه جاذب نور مستقر شده و به شکل سلولهای مخروطی و میله ای رشد کردند به گفته محققان نتیجه به دست آمده بسیار امیدوار کننده بوده و می تواند کشفی پزشکی به شمار رود که قادر خواهد بود در آینده گیرنده های تخریب شده نوری را در چشم افراد نابینا احیا کند با این همه متخصصان این مطالعات را در مرحله ای بسیار ابتدایی اعلام کرده و پیوند خوردن سلولها به شبکیه چشم موش را به معنی عملیاتی بودن آنها نمی دانند.

mehrnews

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar