پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / تلفن همراه را با خود به رختخواب نبرید
تلگرام

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبرید

حالا دیگر استفاده از تلفن همراه در جامعه كنونی اجتناب ناپذیر است و البته نگرانی ها درباره اثرات امواج تلفن همراه بر سلامت انسان با رشد بیش از حد تلفن های همراه نیز بیشتر شده است.

بتازگی هم اعلام شده براساس بررسی های تازه موسسه Pew حدود ۶۵ درصد از بزرگسالان گوشی های تلفن همراه خود را نیز همراه با خود به بستر می برند كه این كار از نظر بهداشتی و حفظ سلامت زیانبار است.

اگرچه بعضا گزارش های ضد و نقیضی درباره اثرات امواج تلفن همراه و میزان جدی بودن مخاطرات آن از سوی مراكز تحقیقاتی مختلف كه بعضا به سفارش شركت های بزرگ سازنده تلفن همراه در این زمینه تحقیق می كنند، منتشر می شود؛ ولی به زعم اغلب كارشناسان، با توجه به ماهیت و تاثیرات شناخته شده امواج الكترومغناطیسی در طول موج های مختلف بر سیستم های زیستی نمی توان خطرات تلفن همراه و تجهیزات مربوط به آن را انكار كرد.

در سال های اخیر به موازات گسترش روزافزون استفاده از تلفن همراه و توجه مراكز تحقیقاتی دنیا به این مقوله، پژوهشگران ایرانی نیز در دانشگاه ها و مراكز پژوهشی مختلف، تحقیقاتی را در این حوزه آغاز كرده و از ابعاد مختلف به بررسی آسیب های احتمالی پرتوهای الكترومغناطیسی تلفن همراه بر بافت های زنده و تجهیزات الكتریكی و الكترونیكی آن انجام داده اند كه از جمله آنها تحقیقاتی است كه در مركز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیك دانشگاه تهران به سرپرستی دكتر علی اكبر موسوی موحدی انجام شده و نتایج جالب توجهی در زمینه اثرات میدان های الكترومغناطیسی خصوصا امواج تلفن همراه بر سیستم های زیستی در پی داشته است.

دكتر علی اكبر موسوی موحدی، استاد دانشگاه تهران و پژوهشگر مركز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیك دانشگاه تهران در گفتگو با جام جم با بیان این كه پرتو های الكترومغناطیسی دارای استفاده های مثبت و منفی هستند، می گوید: امواج و میدان های الكترومغناطیسی كه در گستره وسیعی از انرژی و فركانس ها با خواص متفاوت ساطع می شوند، نقش مثبت و منفی در زندگی جانداران و گیاهان ایفا می كنند.

این اشعه هم در طبیعت و هم در صنعت موجود است، با این تفاوت كه وجود اشعه الكترومغناطیسی در طبیعت بهینه بوده ولی باید در صنعت به صورت بهینه استفاده شود.

معاون پژوهشی سابق دانشگاه تهران از تلفن های همراه به عنوان یكی از پرمصرف ترین تجهیزات دارای امواج الكترومغناطیس یاد می كند و می افزاید: نقش منفی میدان های الكترومغناطیسی و اثرات سوء آن بر سیستم های زیستی به دلیل نبود دستورالعمل معین، آموزش صحیح بهره برداری و استفاده بهینه از سیستم های ارتباطی و مخابراتی بویژه عدم آشنایی كاربران از تداخل و تزاحم های استفاده همزمان تلفن همراه با وسایل دیگر مانند رایانه، مایكروویو، تلویزیون، استفاده از داروهای خاص یا داشتن بیماری و… است.

● استفاده محدود زمانی از تلفن همراه

دكتر موسوی موحدی با تاكید بر این كه هرگز نباید تلفن همراه را با خود به رختخواب برد، ادامه می دهد: اثر سوء میدان های الكترومغناطیسی بویژه میدان تلفن همراه به صورت فزاینده نقش تخریبی در بدن، ارگانیسم ها، بافت ها، سلول ها و ماكروملكول های حیاتی مانندDNA، پروتئین ها و آنزیم ها دارد.

وی با بیان این كه در حال حاضر سیستم های تلفن همراه دارای فركانس ۹۴۰ مگاهرتز است كه به بیشتر بافت های بدن از جمله مغز و حتی گوشت و ماهیچه ها آسیب می زند، ابراز عقیده می كند كه نباید به تلفن همراه به عنوان وسیله ای بی خطر نگاه كرد و هر كس هر اندازه كه تمایل داشت از آن استفاده كند؛ بلكه كاربرد تلفن همراه باید همانند مصرف دارو، محدود و كنترل شده و به زبانی دارای دوز مشخص باشد؛ به طوری كه یك فرد تنها ساعاتی از روز را می تواند از موبایل استفاده كند و پس از آن استفاده دوباره از آن مضر خواهد بود.

● دوز استفاده از تلفن همراه برای مبتلایان به بیماری های گوناگون متفاوت است

استاد مركز تحقیقات بیوشیمی ـ بیوفیزیك دانشگاه تهران می گوید: مساله مهم دیگری كه باید مورد توجه محققان قرار بگیرد، دوز مشخص استفاده از تلفن همراه برای مبتلایان به بیماری های گوناگون است؛ مثلا، میزان استفاده از تلفن همراه در افراد دیابتی كه در برابر امواج آسیب پذیرتر از افراد سالم هستند باید متفاوت باشد.

تحقیقات جدید می باید میزان استفاده از تلفن همراه را برای هر بیماری معین نماید.

دكتر موسوی موحدی با اشاره به تحقیقات پژوهشگران مركز بیوشیمی ـ بیوفیزیك دانشگاه تهران در زمینه «اثرات میدان الكترو مغناطیسی تلفن همراه روی هموگلوبین خون» گفت: تحقیقات نشان می دهد تاثیر میدان الكترومغناطیسی تلفن همراه با هموگلوبین موجب تغییرات ساختاری در آن و كاهش پیوند اكسیژن با هموگلوبین می شود.

همچنین اختلال در عملكرد هموگلوبین، موجب آزادسازی اكسیژن بیشتر در بافت و در نهایت بروز ناهماهنگی در واكنش های بدن می شود.

● دگرگونی در عملكرد هموگلوبین خون

این استاد بیوشیمی تاكید می كند: اثرات سوءتغییر ساختاری هموگلوبین خون تحت تاثیر امواج تلفن همراه تنها به آزادسازی بیش از حد اكسیژن در بافت محدود نمی شود، بلكه بر سایر وظایف هموگلوبین هم تاثیر منفی می گذارد.

به گفته دكتر موسوی موحدی همین پدیده در بررسی اثرات امواج در بیماران تالاسمی هم مشاهده شده و در این مورد از نظر ساختار هموگلوبین، ساختمان سوم آن كه عامل اصلی عملكردهای این مولكول است، دچار تغییر شده است.

● خطر استفاده همزمان از تلفن همراه با مایكروویو یا رایانه

دكتر موحدی اثرات تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل دیگر مانند مایكروویو، رایانه و همچنین مصرف داروهای مختلف را بسیار حائز اهمیت می داند و تصریح می كند: تداخل استفاده از تلفن همراه و وسایل یاد شده اثرات سوء امواج تلفن همراه را تشدید می كند.

همچنین بدترین شكل تداخل در استفاده همزمان از تلفن همراه و مایكروفر است. از سوی دیگر شرایط استفاده از تلفن همراه در اثرات آن تعیین كننده است به عنوان مثال استفاده از تلفن همراه در مكان های مسقف و شهرهای آلوده دوز خاصی را طلب می كند كه امیدواریم با شروع تحقیقات بتوان دوز استفاده از موبایل برای هر فرد مانند زن، مرد، كودك و غیره مشخص كرد.

● بدترین شكل مكالمه؛ قرار دادن تلفن كنار گوش

وی درباره محل قرار دادن تلفن همراه نیز می گوید: بدترین شكل این مساله، قرار دادن تلفن كنار گوش هنگام صحبت كردن است و البته قرار دادن در كمر هم آسیب های جدی به دستگاه تناسلی انسان وارد می كند.

دكتر موسوی موحدی با بیان این كه تلفن همراه در مواقع عدم استفاده باید بیش از یك متر با كاربر فاصله داشته باشد، می افزاید: صحبت با تلفن همراه باید در فضایی باز و در كمترین زمان مكالمه باشد.

استفاده از تلفن همراه در حالت اضطرار است نه به صورت مداوم. اگر كسی می خواهد صحبت طولانی تر داشته باشد باید از تلفن ثابت استفاده كند و در صورتی كه فرد در جایی هست كه تلفن ثابت وجود دارد بهتر است تلفن همراه خاموش شود. بهترین حالت در هنگام پیاده روی هم گذاشتن تلفن همراه داخل كیف است.

jamejamonline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …