پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / مادران پس از هر وعده شیر دادن، لثه نوزاد خود را تمیز كنند
تلگرام

مادران پس از هر وعده شیر دادن، لثه نوزاد خود را تمیز كنند

  یك دندانپزشك اطفال با تاكید بر لزوم آغاز مسواك زدن برای كودكان از بدو تولد به مادران توصیه كرد كه پس از هر وعده شیر دادن به نوزاد لثه او را تمیز كنند.

دكتر لیلا بصیر، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور، در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه خوزستان، گفت: مسواك زدن و شست وشوی دندان كودك باید از بدو تولد اغاز شود؛ چرا كه بی توجهی به پاكیزگی دندان های شیری مشكلاتی را برای كودك ایجاد می كند.

وی توصیه كرد كه مادران در زمان شیرخوارگی و پیش از رشد دندان های شیری نوزاد، پس از هر وعده شیردادن لثه های نوزاد را ماساژ دهند. انجام این كار موجب می شود پلاك های باكتریال كه در اثر شیر خوردن بر روی لثه نوزاد ایجاد می شود، پاك شوند.

بصیر ادامه داد: پس از رشد دندان های شیری نیز توصیه می شود با استفاده از مسواك انگشتی، كه مسواكی نرم و مخصوص نوزادان است دندان های كودك تمیز شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور گفت: استفاده از مسواك انگشتی تا ۲ سالگی برای تمیز كردن دندان های كودك توصیه می شود.

به گفته وی، پس از ۲ سالگی نیز لازم است دندان های كودك با استفاده از مسواك مخصوص كودكان و با نظارت والدین تمیز شوند.

مراقبت از دندان های شیری كودكان بسیار مهم است؛ چرا كه پوسیدگی دندان های شیری كودك، مشكلات بسیاری در تكلم و رشد دندان های دایمی كودك را به دنبال خواهد داشت.

بصیر ادامه داد: فك كودك در زمانی كه دندان های شیری خود را در دهان دارد رشد می كند و اگر دندان شیری پوسیده و یا كشیده شود، فضای لازم برای رشد دندان های دایمی در فك كودك ایجاد نخواهد شد.

وی افزود: كودكانی كه دندان شیری پوسیده دارند ممكن است از نظر روحی و روانی نیز دچار مشكل شوند و به دلیل این كه برخی مواقع دندان آنها سیاه می شود كمتر بخندند.

این دندان پزشك اطفال گفت: همچنین كودكانی كه دندان شیری پوسیده دارند بیش از دیگر كودكان به سوء تغذیه دچار می شوند؛ چرا كه پوسیدگی دندان ها موجب می شود این كودكان نتوانند برخی غذاها را بخورند.

همچنین مصرف بیش از حد فست فود و غذاهای آماده موجب پوسیدگی پیش رونده در دندان كودكان می شود.

این دندانپزشك اطفال گفت: رشد نامناسب فك، به دلیل پوسیدگی دندان های شیری مهم ترین علت افزایش ارتودنسی در نوجوانان است.
 
 
isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …