پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / استفاده از غذاهای پرچرب در ابتلا به سنگ های کیسه صفرا موثر است
تلگرام

استفاده از غذاهای پرچرب در ابتلا به سنگ های کیسه صفرا موثر است

یک متخصص گوارش، استفاده از مواد غذایی پر چرب را تهدیدی جدی برای سلامتی افراد عنوان کرد و گفت: استفاده از غذاهای پرچرب، یکی از علل ابتلا به سنگ های کیسه صفرا است.

دکتر بابک رضایی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان افزود: کاهش وزن ناگهانی، استفاده از داروهایی که حرکت کیسه صفرا را کُند می کند و تغذیه وریدی از دیگر علل زمینه ساز در بروز سنگ های صفرا است.

این پزشک متخصص عدم تعادل سه عنصر کلسترول، نمک های صفراوی و لیستین موجود در صفرا را علت تشکیل سنگ کیسه صفرا عنوان کرد و ادامه داد: ۸۵ درصد سنگ های کیسه صفرا را سنگ های کلسیمی تشکیل می دهند.

رضایی، زنان را بیشتر از مردان در معرض ابتلا به این بیماری دانست و تصریح کرد: زنان چاقی که در دهه چهارم زندگی خود یعنی ۳۰ تا ۴۵ سالگی به سر می برند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.

این متخصص گوارش و داخلی دردهای شکمی را شایع ترین علامت ابتلا به این بیماری دانست و افزود: در این نوع دردها، ناحیه فوقانی و راست شکم دچار درد شده و این درد به سمت شانه و پشت انتشار می یابد.

رضایی به استفاده از داروی ارسودیول در درمان این بیماری در صورت تجویز پزشک معالج اشاره کرد و گفت: در برخی مواقع با مصرف یک تا دو ساله این دارو می توان سنگ های صفراوی را از بین برد که البته احتمال موفقیت در این مورد، فقط ۵۰ درصد است.

وی انجام عمل جراحی را از دیگر راه های درمان این بیماری برشمرد و خاطر نشان كرد: انجام عمل جراحی زمانی صورت می گیرد که کیسه صفرای فرد دارای سنگ دچار التهاب شود ولی در برخی موارد، ناگزیر به انجام عمل پیشگیرانه در این بیماران هستیم.

رضایی، ناهنجاری های کیسه صفرا یا مسیر صفرا، سابقه دردهای شدید در این زمینه و مختل شدن زندگی روزمره فرد به علت شدت علائم این بیماری را از مهم ترین عواملی نام برد که انجام عمل جراحی پیشگیرانه برای خارج کردن سنگ صفرا را ضروری می سازد.

این پزشک متخصص با اشاره به یکی از روش های جراحی در این زمینه افزود: در عمل جراحی به روش لاپاراسکوپی حفره ای به قطر یک سانتی متر در بدن بیمار ایجاد می شود که می توان از طریق آن، کیسه صفرا را خارج کرد.

وی انجام ورزش هایی مانند پیاده روی که منجر به عرق کردن شود، دویدن و شنا را در پیشگیری از ابتلا به این بیماری موثر دانست.

farsnews

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علت تغییر رنگ ادرار

تغییر رنگ ادرار معمولا به دلیل مصرف مواد غذایی خاص، داروها یا رنگ‌های خوراکی است، …

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

دیدگاهتان را بنویسید