پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / خود را از آسیب امواج مغناطیسی حفظ كنید
تلگرام

خود را از آسیب امواج مغناطیسی حفظ كنید

می گویند ما در دنیایی از امواج و انرژی ها زندگی می كنیم، امواجی كه از منابعی مختلف و متفاوت در گوشه و كنار زندگی ما و حتی نزدیك تر مثلا در جیب ها یا كیف مان ساطع می شوند و هر روز در اخبار و مطالب تحقیقی از مضرات آنها نظیر تلفن همراه، تلویزیون، رادیو، رایانه و… می شنویم.

در واقع طبیعت ماده و انرژی است كه این دو به هم تبدیل می شوند. پس ما در اقیانوسی از انرژی ها زندگی می كنیم و این انرژی ها اشكال مختلف دارند. ما نسبت به بعضی انرژی ها، گیرنده های حساسی در بدن داریم. مثلا در خصوص نور مرئی، به محض این كه نور در چشم ما می زند، مردمك چشم بسته می شود و از چشم محافظت می كند در واقع گیرنده های بدن می فهمند كه این انرژی به ما تابیده است.

در مورد انرژی گرما هم به همین صورت است. وقتی نزدیك اجاق گاز می شوید، خیلی راحت می فهمید كه به بدن تان گرما می رسد، اما بعضی انرژی ها این گونه نیست و اگر مقدار خیلی زیادی از این انرژی ها حتی در حد مرگ به ما برسد گیرنده ای نداریم كه ما را خبردار كند. یكی از این اشكال، اشكال تشعشعات ناشی از مواد رادیواكتیو و تجهیزات و دستگاه هایی است كه این مواد در آنها به كار رفته یا تجهیزات و دستگاه هایی است كه در آنها جریان برق وجود دارد، یعنی اطراف شان میدان مغناطیسی وجود دارد، ذات الكترون این است كه از هر جا عبور كند، از هر رسانا و هادی كه حركت كند، اطراف خود ۲ میدان درست می كند؛ یكی میدان الكتریكی و دیگری میدان مغناطیسی.

در این دو میدان انرژی وجود دارد و از آنجا كه بدن ما انسان ها هادی است الكترون از آن عبور می كند. اگر ما در آن میدان قرار بگیریم، انرژی آن میدان به ما منتقل می شود. اطراف ما وسیله های برقی وجود دارند كه سبب ایجاد این ۲ میدان می شوند و اجسام هادی را تحت تاثیر خود قرار می دهند بسته به حجم و قدرت این میدان هاست كه ما در این میدان قرار می گیریم.

علی گورانی، كارشناس مسوول بهداشت پرتوها، در این باره به جام جم می گوید: بیشترین انرژی كه به بدن می رسد یا بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، ناشی از پرتوهای یونیزان است كه از منابع طبیعی یا مصنوعی منتشر می شود.بیش از ۸۰ درصد این انرژی از طبیعت و فقط ۱۵ درصد آن ناشی از تجهیزات پزشكی است.

گورانی می افزاید: جالب است بدانید معمولا مردم تصور می كنند وسیله ای كه به برق اتصال دارد، اما خاموش است، میدان ندارد در حالی كه وسایل برقی در صورت خاموش بودن، همین كه پریز آنها به برق متصل باشد میدان الكتریكی را دارند. یعنی اگر سیم لباسشویی به پریز وصل باشد و دستگاه خاموش باشد، كودكی كه در كنار لباسشویی خوابیده است، در میدان الكتریكی قرار دارد. مثال دیگر كودكی است كه مقابل تلویزیون خاموش خوابش برده است. در خصوص لوازم خانگی كه الكتروموتور و سیم پیچ دارند، مثل سشوار، ماشین لباسشویی و جاروبرقی هم شدت میدان مغناطیسی بالاتر است.

او ادامه می دهد: شاید بسیاری از ما در مورد امواج خطرناك منتشر شده از دكل های فشار برق قوی مطالبی شنیده باشیم اما آیا می دانستید كه طبق نتایج تحقیقات علمی، میدان مغناطیسی یك سشوار روشن چندین برابر میدان مغناطیسی ایجاد شده در زیر یك دكل برق است؛ میدان مغناطیسی ناشی از ماشین لباسشویی نیز به همین گونه است.

گورانی تاكید می كند: بنابراین توصیه می شود هرگز كودك خود را در نزدیكی ماشین لباسشویی روشن نخوابانید. میدان مغناطیسی باعث گرم شدن بافت های بدن می شود، هرچه بافت دارای رگ و جریان خون كمتری باشد، میزان افزایش دمای آن بیشتر است. بنابراین باید با دقت كافی از این وسایل استفاده كرد.

● تلفن همراه، پرمصرف ترین

دكترعلی اكبر موسوی موحدی، استاد بیوشیمی از تلفن های همراه به عنوان یكی از پرمصرف ترین تجهیزات دارای امواج الكترومغناطیس نام می برد و می گوید: نقش منفی میدان های الكترومغناطیسی و اثرات سوء آن بر سیستم های زیستی به دلیل عدم دستورالعمل معین، آموزش صحیح بهره برداری و استفاده بهینه از سیستم های ارتباطی و مخابراتی به ویژه عدم آشنایی كاربران از تداخل و تزاحم های استفاده همزمان تلفن همراه با وسایل دیگر مانند رایانه، میكروفر، تلویزیون، استفاده از داروهای خاص یا داشتن بیماری است.

او ادامه می دهد: اثر سوء میدان های الكترومغناطیسی به ویژه میدان تلفن همراه به صورت فزاینده نقش تخریبی در بدن، ارگانیسم ها، بافت ها، سلول ها و ماكروملكول های حیاتی مانند DNA، پروتئین ها و آنزیم ها خواهد داشت.

به گفته موسوی نباید به تلفن همراه به عنوان وسیله ای بی خطر نگاه كرد و هر كس هر اندازه كه تمایل داشت از آن استفاده كند؛ بلكه كاربرد تلفن همراه باید همانند مصرف دارو، محدود و كنترل شده و اصطلاحا دارای دوز مشخص باشد؛ به طوری كه یك فرد تنها ساعاتی از روز را می تواند از تلفن همراه استفاده كند و پس از آن حق استفاده دوباره از آن را نخواهد داشت.استاد مركز تحقیقات بیوشیمی ــ بیوفیزیك دانشگاه تهران تصریح می كند: مساله مهم دیگری كه باید مورد توجه محققان قرار بگیرد، دوز مشخص استفاده از تلفن همراه برای مبتلایان به بیماری های گوناگون است؛ مثلا، میزان استفاده از تلفن همراه در افراد دیابتی كه در برابر امواج آسیب پذیرتر از افراد سالم هستند، باید متفاوت باشد.

● چه باید كرد؟

از سال ۹۶ این دلهره جهان را فراگرفت كه واقعا این پرتوها چه بلایی سر ما می آورند به كمك سازمان ملل، آژانس های ملی و منطقه ای و تحقیقاتی و سازمان بهداشت جهانی پروژه ای به اسم EMF یعنی پروژه بین المللی فیلدهای الكترومغناطیس تعریف كردند و نتیجه این تحقیقات این شد كه لازم نیست مردم بترسند، اما باید احتیاط كنند.كارشناس مسوول بهداشت پرتوها در وزارت بهداشت ادامه می دهد: مثلا گفتند ما نتوانستیم ثابت كنیم تلویزیونی كه مردم ۵۰ سال از آن استفاده كرده اند، آیا مردم را به سرطان مبتلا كرد یا نه. اما بنا بر اطلاعات موجود، عقل سلیم حكم می كند خود را در معرض آن قرار ندهیم.

به گفته گورانی، تا می شود نباید از دستگاه هایی نظیر تلویزیون یا تلفن همراه استفاده كرد اما اگر نمی توانید باید فاصله تان را از این وسایل زیاد كنید و سعی كنید بین خود و منبع انرژی مانع یا حفاظ ایجاد كنید. هر پرتو حفاظ مخصوص خود را دارد، مثلا در رادیولوژی ها می گویند سرب كوبی كنید. دیوار همه رادیولوژی ها از سرب است. وقتی شما پشت دیوار هستید فاصله تان از منبع خیلی كوتاه است، اما چون مانع دارید ترس ندارید. وی می افزاید: تا جایی كه امكان دارد، استفاده نكنیم. اگر استفاده كردیم، تا جایی كه ممكن است از ما دور باشد، حالا كه نمی شود دور شود، تا جایی كه می شود حفاظ ایجاد كنیم؛ یعنی از تمركز انرژی به قسمت خاصی از بدن جلوگیری كنیم.مثلا یكی از حفاظ های تلفن همراه این است كه هنگام صحبت، از پخش كننده صدا استفاده كنیم و در واقع سبب پراكندگی انرژی شویم. براساس منابع مطالعات و آمارهای موجود در این زمینه، سرطان های زیادی را به تلفن همراه ربط می دهند.
jamejamonline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …

دیدگاهتان را بنویسید