خانه / مشروح اخبار / پای پرانتزی، احتمال بروز آرتروز را افزایش می دهد

پای پرانتزی، احتمال بروز آرتروز را افزایش می دهد

 

به طور طبیعی محور مکانیکی زانو از وسط مفصل لگن شروع شده، از زانو می گذرد و پس از گذر از مچ، نیروهای وزن بدن را به قسمت های مختلف زانو منتقل می کند و هرگونه اختلال در این عملکرد باعث ایجاد پای پرانتزی در افراد می شود.

دکتر سهیل مهدی پور در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) واحد علوم پزشکی ایران، ضمن بیان مطلب فوق گفت: اگر مکانیک و محور توزیع نیرو در زانو به هم خورده به جای گذر از وسط زانو از داخل آن رد شود، زانو بیشتر تحت فشار قرار می گیرد و در نتیجه زانوی پرانتزی با درجات مختلف به وجود می آید که به مروز زمان با افزایش سن و وزن تشدید یافته و حتی در سنین ۴۵ تا ۵۰ سال علائم آرتروز زانو ایجاد می کند.

وی ضمن اشاره به اینکه زانوی پرانتزی بیشتر در ورزشکاران به خصوص فوتبالیست ها دیده می شود، افزود: درجات خفیف آن ممکن است مشکل خاصی ایجاد نکند اما نوع شدید آن به مرور زمان ساییدگی زانو ایجاد کرده و مشکل ساز خواهد بود.

البته ذکر این نکته ضروری است که نوع خفیف آن هم نیاز به رسیدگی و معاینه پزشک دارد؛ چرا که امکان تشدید آن و ایجاد مشکلات بعدی وجود خواهد داشت.

این متخصص ارتوپدی در خصوص تشخیص وجود این اختلال گفت: وقتی فرد ایستاده و دو پای خود را به هم می چسباند، سطح داخلی ران ها به هم چسبیده است و اگر بین آنها و میان دو زانو فاصله بیفتد، پای پرانتزی محسوب می شود که شدت آن از خفیف تا شدید و حدود ۱۰ سانتی متر متغیر است.
isna

مطالب داغ امروز :

روش های کاهش درد قاعدگی

دردهای حین عادت ماهانه زنان یکی از شایع‌ترین شکایات آنها در طول این دوره است. …

نقش استروژن در زنان چیست؟

سه هورمون استروژن مهم که در بدن خانم‌ها تولید می‌شوند، استریول، استرادیول و استرون هستند.استروژن‌ها …

لزوم محدود کردن مصرف پتاسیم در بیماران کلیوی

کلیه ها به عنوان تصفیه خانه های بدن فعال هستند و نقشی کلیدی در سلامت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *