پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / مراقبت از گوش ها
تلگرام

مراقبت از گوش ها

 

گوش ها اندام شنوایی بدن هستند كه وظیفه دریافت صداهای محیط و حفظ تعادل را بر عهده دارند و اختلال و بیماری در هر یك از قسمت های بیرونی، میانی و داخلی گوش می تواند سبب افت شنوایی خفیف تا ناشنوایی كامل شود، بنابراین برای این كه گوش دقیق و سالم داشته باشید، رعایت اصول مراقبت از آن بسیار مهم است.

دكتر فیروز ناظم، متخصص گوش، حلق و بینی در گفتگو با «جام جم» در این باره می گوید: گاهی هنگام استحمام، شامپو یا رنگ مو به طور ناخواسته وارد كانال گوش افراد می شود كه باعث به وجود آمدن خارش و به دنبال آن عفونت گوش خارجی می شود، بنابراین باید مراقب بود تا این مشكل ایجاد نشود.

به گفته این پزشك متخصص، فصل تابستان یكی از شایع ترین فصولی است كه افراد دچار عفونت گوش خارجی می شوند كه دلیل عمده آن را می توان شنا كردن در آب های آلوده جست.

دكتر ناظم با بیان این كه در فصول دیگر سال، سرماخوردگی می تواند عامل مهمی در بروز عفونت گوش میانی شود، عنوان می كند: افراد به محض ابتلا به سرماخوردگی و شروع علائم درد باید به پزشك مراجعه و تحت درمان قرار گیرند.

چرا كه ممكن است بر اثر این بیماری به ظاهر ساده، دچار پارگی پرده گوش شوند.

● آلودگی صوتی

این روزها قرار گرفتن دائمی در معرض اصوات بلند، بیماری وزوز و سوت كشیدن گوش را به همراه دارد و صدمات آن به گونه ای است كه گاهی اوقات غیرقابل جبران به نظر می آید.

این پزشك متخصص با اشاره به این كه ضربات صوتی وارده می تواند سلول های شنوایی را از بین ببرد، می افزاید: با از بین رفتن شنوایی، ترمیم آن غیرممكن است.

وی می گوید: در زندگی پیشرفته امروز، استفاده از واكمن ها، تلفن همراه با هندزفری و… در صورت داشتن صوتی بالا، می تواند به مرور زمان، شخص را دچار كاهش شنوایی كند كه پس از گذشت مدتی بیمار متوجه این كاهش شنوایی می شود اما آن هنگام برای درمان جراحی و طبی بسیار دیر است.

بنابراین توصیه می شود از این وسایل با شدت صوت پایین استفاده شود.

● گوش پاك كن، آری یا خیر

طبق نظر پزشكان متخصص، معمولا استفاده از گوش پاك كن در تمیز كردن گوش توصیه نمی شود چرا كه معمولا جرمی كه در گوش تولید می شود، دارای فواید مختلفی است.

دكتر ناظم در این باره می افزاید: بخشی از جرم تشكیل شده در گوش خاصیت اسیدی دارد كه در نتیجه عفونت كانال گوش را پایین می آورد و از سویی دیگر، این جرم باعث چرب شدن كانال گوش شده و اجازه وارد شدن حشرات به گوش را نمی دهد، به همین دلیل نباید جرم گوش را تمیز كرد و عملا استفاده از گوش پاك كن بی معنا خواهد بود و چه بسا استفاده از گوش پاك كن باعث فشرده شدن جرم ها شده و فرد را مجبور به شستشوی گوش كند.

بنابر این بهتر است پس از استحمام، مدخل گوش را با دستمال كاغذی پاك كرد، ولی نباید فراموش شود كه در پایان هر استحمام، كانال گوش آب كشی شود (مقداری آب به كانال گوش برود تا شامپو، رنگ مو و… از آن خارج شود).

به گفته این پزشك، افراد سالم نباید نگران آبی باشند كه داخل گوش نفوذ كرده است چرا كه معمولا این آب خود به خود از گوش خارج می شود، مگر این كه جرمی در گوش باشد و آن جرم آب را به خود جذب كرده باشد یا پشت آن جرم آب جمع شده باشد كه گوش پاك كن توانایی جذب آن را ندارد.
گوش درد كودكان

دكتر ناظم با اشاره به این كه كودكان به عفونت گوش بیشتری مبتلا می شوند، علت این مشكل را كوتاه و گشاد بودن شیپور استاش ذكر كرده و خاطرنشان می كند: بهتر است كودكان به محض ابتلا به سرماخوردگی به پزشك مراجعه كنند.

وی درخصوص چگونگی شیردهی به نوزادان می افزاید: در شیر دادن به شیرخواران باید آنها را به صورت نیمه نشسته نگه داشت، چون در حالت خوابیده شیر از طریق حلق و شیپور استاش وارد گوش میانی شده و عفونت این ناحیه را منجر می شود.

jamejamonline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …