پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / بیماری های زنانه در دختران
تلگرام

بیماری های زنانه در دختران

معمولا مراجعه به دكتر زنان را مخصوص زنان می دانیم، اما گاهی در مطب این مختصصان دخترانی با سنین پایین نیز مشاهده می كنیم كه با چهره هایی نگران در انتظار دیدار پزشك هستند یا با مادرانی مواجه می شویم كه در صورت بروز مشكلی در دختران نوجوان خود با این تصور كه پزشك مخصوص زنان است، به این متخصص مراجعه نمی كنند و دست به خود درمانی می زنند و مشكلات را برای دختر نوجوان خود دوچندان می كنند.

به گفته دكتر هایده سمیعی، جراح و متخصص زنان، در گروه دختران مسائلی مثل ناهنجاری های ظاهری دستگاه تناسلی، ضربه ها و تصادفات، صدمات ناشی از كشش های غیرمعمول، پارگی های ناشی از شكستگی لگن و تجاوزات جنسی، بیماری های ناحیه خارجی تناسلی مثل التهابات و عفونت های خارجی تناسلی، ترشحات واژینال و احیانا خونریزی های تناسلی، بلوغ زودرس، بلوغ دیررس، دوجنسی بودن و مواجهه روحی ـ روانی دختران با مساله تغییرات جسمی و جنسی ثانویه در زمان بلوغ، دردهای ضمن قاعدگی، اختلالات قاعدگی و پاره ای از عوارض بلوغ مثل جوش های فراوان صورت و ریزش مو یا رویش موهای زائد و در مواردی مشكلات ادراری باعث می شوند كه دختران به متخصص زنان مراجعه كنند.

● بیماری های دخترانه

دكتر سمیعی در بررسی بیماری های زنانه كه ممكن است در دختران ایجاد مشكل كند، می گوید: بعضی كودكان به طور مادرزادی دچار تومورهای عروقی به نام همانژیوم هستند كه در دختران بیشتر از پسران دیده می شود، همچنین چسبندگی لب های كوچك اندام تناسلی یك ناهنجاری مادرزادی ساده است و امكان ایجاد عفونت های ادراری بیشتری را در دوران كودكی فراهم می آورد كه كاملا درمان پذیر است.

گاهی كیست های ساده یا ناشی از غدد موجود در ناحیه تناسلی هم باعث بهم ریختگی آناتومیك ناحیه تناسلی می شود كه باید درمان شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران ادامه می دهد: معمولا ترشحات و خونریزی واژینال در دختران زیر سنین بلوغ دیده نمی شود، اما به دلیل كوتاه بودن طول واژن در آنها، نازك بودن مخاط آن به دلیل فقدان هورمون زنانه استروژن در بدن كودك و وضعیت آناتومیك خاص ناحیه تناسلی كه با افراد بالغ تفاوت دارد و ارتباط و نزدیكی بیش از حد این بخش با مقعد، پیوسته در معرض آلودگی و عفونت است كه اگر بهداشت دختران بخوبی رعایت نشود، موجب التهابات این ناحیه شده و منجر به ترشحات و گاهی خونریزی می شود.

دكتر سمیعی می افزاید: پس از شروع قاعدگی های دختران به دلیل عدم تكامل كافی محور تحریك هورمونی از مغز تا تخمدان در سال های نخستین، امكان بروز سیكل های بدون تخمك گذاری وجود دارد كه خود می تواند منجر به خونریزی های بیش از معمول یا برعكس عدم خونریزی برای چند ماه شود، بنابراین اختلال قاعدگی یك دختر در سال های اول پس از بلوغ اكثرا مساله مهمی نیست و حتی اگر آسیب جسمی چون كم خونی ایجاد نكند، نیاز به درمان هم ندارد،بلكه فقط باید بررسی شود تا مسائل غیرطبیعی چون كیست ها، تومورها، اختلالات دخیل هورمونی مستقیم یا غیرمستقیم رد شوند.

وی می گوید: دردهای ضمن قاعدگی كه در حد یك روز ابتدایی قاعدگی باشد طبیعی است، ولی اگر ۳ روز یا بیشتر ادامه داشت احتمال بیماری دیگری وجود دارد كه باید بررسی و درمان شود، چرا كه غیر از آزار بالینی، عوارضی چون چسبیدگی لگنی و نازایی در آینده می تواند داشته باشد.

● دیدار با متخصص

دكتر سمیعی معتقد است اگر مشكل خاصی برای دختران وجود نداشته باشد، نیازی به دیدار متخصص زنان نیست، اما بهتر است در زمان بلوغ یك مشاوره پزشكی برای دختران با متخصص زنان در حضور والدین وی گذاشته شود.

در این مشاوره غیر از جنبه های آناتومیك، فیزیولوژیك و روحی مساله بلوغ و شروع یك زندگی جدید جسمی و روحی، معاینه دقیق ناحیه تناسلی و بررسی تظاهرات ثانویه جنسی البته با در نظر گرفتن ملاحظات خاص دختران انجام می گیرد تا از سلامت دختر یا احیانا مسائل غیر طبیعی وی آگاه شویم.

بهتر است بخشی از مشاوره هم به تنهایی بین پزشك و دختر نوجوان صورت گیرد تا نوجوان بتواند با پزشك راحت تر گفتگو كند. به گفته دكتر سمیعی، دخترانی كه اختلالات قاعدگی دارند، آنهایی كه به ناهنجاری های مادرزادی ناحیه تناسلی دچارند و دخترانی كه احساس می كنند مساله ای غیرطبیعی اعم از ترشحات یا خونریزی دارند، باید هر چه زودتر به متخصص مراجعه كنند.

● مراقبت ها و آموزش ها

مراقبت های بهداشتی مثل شستشو و خشك نگه داشتن ناحیه تناسلی پس از دستشویی رفتن را باید از كودكی به دختران آموزش داد.

به گفته دكتر سمیعی شستشوی مرتب ناحیه تناسلی در دوران قاعدگی در دوران نوجوانی نیز مهم است كه بعضی باورهای غلط در جامعه آن را مضر می دانند و باید گفت كه كاملا برعكس است و به دلیل آلودگی بدن به ترشحات و خون قاعدگی انجام آن لازم بوده و از آلودگی ها و تحریكات پوستی ثانویه جلوگیری می كند.

از توصیه های دیگر به دختران نوجوان عدم استفاده از لباس های تنگ و پلاستیكی است، چرا كه این نوع لباس ها از عبور هوا جلوگیری می كنند و باعث بروز عفونت های قارچی می شوند.

این متخصص تاكید می كند كه باید به نوجوان از چگونگی ترشحات نرمال واژینال كه در خانم های بالغ وجود دارد، اطلاعات كافی داد تا دختران تازه بالغ وجود ترشحاتی را كه كاملا طبیعی هستند با موارد بیماری اشتباه نكنند، چرا كه به دنبال آن دست به خوددرمانی هایی از قبیل روی آوردن به شوینده ها یا پمادهای ضدقارچ و ضدمیكروبی می زنند كه خود به دلیل تغییراتی كه در PH و میكروب های نرمال واژن و ناحیه تناسلی می دهند، زمینه را برای عفونت ها بخصوص قارچ ها آماده می كنند.

jamejamonline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

درمان گزگز و خواب رفتن انگشتان دست

گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع ترین علت آن، گیر …

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …