پاورپوینت
************************************************************

ایران از نظر درمان بیماری های چشم در ردیف کشورهای پیشرفته است

تیر ۳۱, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع : مشروح اخبار, خبر پزشکی

دبیر علمی چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی گفت که ایران از نظر درمان بیماری های چشم پزشکی در ردیف کشورهای پیشرفته است .

دکتر “سید جواد هاشمیان” روز چهارشنبه در حاشیه چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در این سمینار آخرین روش های تشخیصی و درمانی در حوزه چشم پزشکی ارایه می شود و برای نخستین بار مسایل و مشکلات چالشی بیماری های چشم مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی گفت : در این سمینار بهترین روش ها بر اساس مطالعات مستد برای بیماران ارایه می شود و متخصصان ایرانی در مورد مشکلات مربوط به جراحی های چشم بحث و بررسی می کنند.

هاشمیان اظهار داشت : برای نخستین بار این سمینار با چنین ساختاری طراحی شده است و با توجه به سرعت تغییرات تکنولوژی و تاثیر ان بر تشخیص درمانی ، این نیاز حس می شد که رویکرد سمینار باید تغییر کند و در روش های درمانی بیماری های مختلف چشمی بازنگری شود .

وی چالش ها و مشکلات در مورد جراحی آب مروارید ، عیوب انکساری ،بیماری قرنیه ،پیوند لایه ای قرنیه ،بیماری آب سیاه ، بیماری شبکیه ناشی از بیماری دیابت و بیماری سنی شبکیه ، خشکی جشم و همچنین عصب بینایی را از موضوعاتی دانست که در این سمینار ارایه می شود.

دبیر علمی چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی یاداور شد : در دهه اخیر چشم پزشکی شاهد تحولات زیادی بوده و وضعیت جراحی های چشمی در سراسر کشور بسیار مطلوب است .

وی خاطرنشان کرد: تکنولوژی پیشرفته ایران در درمان و جراحی های چشم پزشکی در مقایسه با کشورهای خاورمیانه در سطح بالایی قرار دارد و متخصصان ایرانی سالیانه حدود ۱۰ تا ۲۰ مقاله علمی به کنگره های چشم پزشکی آمریکا ، فرانسه و سایر کشورهای جهان ارایه می کنند .

هاشمیان افزود: چهارمین سمینار سالانه چشم پزشکی به صورت پنل برگزار و از نظرات مخالف و موافق در هر بخش استفاده می شود و در نهایت جمع بندی روش های تشخیصی و درمان بیماری ارایه می شود .

هاشمیان گفت : این سمینار در ۹ پنل دو ساعته با حضور ۸۰ تن از اساتید مجرب سراسر کشور برگزار و در روز سوم ان به شکل ویدیو سمپوزیوم ۲۵ فیلم نمایش داده می شود . عمده این فیلم ها به روش ها و تکنیک های جدید جراحی در موارد مشکل حیطه های جراحی لیزر، قرنیه ، آب مروارید و پیوند می پردازد .

وی روش های تشخیصی و درمان جدید آب مروارید ، روش های به کار گذاشتن لنز جدید در جراجی آب مروارید ، لنزهای درمان پیرچشمی ، اصلاح آستیگماتیسم و آب مروارید و در بخش جراحی ها عیوب انکساری جدید دور بینی و نزدیک بینی ،پیوند قرنیه جدید خشکی چشم و سوختگی شیمیایی و گازهای شیمیایی را از موضوعات مورد بحث این سمینار اعلام کرد .

دبیر علمی چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی ، آب مروارید ، آب سیاه ، بیماری دیابت در شبکیه ، تغییر سنی شبکیه که منجر به اختلال بینایی و یا کم بینایی را از شایع ترین بیماری های چشمی در کشور نام برد.

وی یاداور شد : در ایران امار دقیقی از مبتلایان به این بیماری ها موجود نیست و این بیماری ها بسته به مناطق زندگی در نقاط ایران و دنیا متفاوت است .

هاشمیان به بیماری التهاب پلک یا بلفاریت اشاره کرد و گفت : شایع ترین علل مراجعه بیماران به مطب پزشکان بیماری التهاب پلک است که علل آن اختلال در فعالیت غدد چربی لبه پلک ساختارهای پوستی هر فرد است .

وی افزود: این بیماری همراه با قرمزی لبه پلک ، ریزش مژه ها ، ضخیم شدن لبه پلک، خستگی چشم را ایجاد می کند که براثر تماس دست می تواند عفونت میکروبی را در بر داشته باشد .

هاشمیان ساده ترین روش درمان این بیماری رارعایت بهداشت فردی ذکر کرد و گفت : کمپرس آب گرم در افراد منتلا به این بیماری می تواند کمک بزرگی در مسیر درمان آنان باشد.

چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی و مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران از امروز – چهارشنبه – اغاز به کار کرده است .

این سمینار تا روز جمعه اول مرداد ماه در نمایشگاه بین المللی تهران ادامه دارد.

irna

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar