پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / ایران از نظر درمان بیماری های چشم در ردیف کشورهای پیشرفته است
تلگرام

ایران از نظر درمان بیماری های چشم در ردیف کشورهای پیشرفته است

دبیر علمی چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی گفت که ایران از نظر درمان بیماری های چشم پزشکی در ردیف کشورهای پیشرفته است .

دکتر “سید جواد هاشمیان” روز چهارشنبه در حاشیه چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی و مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی ایران در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: در این سمینار آخرین روش های تشخیصی و درمانی در حوزه چشم پزشکی ارایه می شود و برای نخستین بار مسایل و مشکلات چالشی بیماری های چشم مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی گفت : در این سمینار بهترین روش ها بر اساس مطالعات مستد برای بیماران ارایه می شود و متخصصان ایرانی در مورد مشکلات مربوط به جراحی های چشم بحث و بررسی می کنند.

هاشمیان اظهار داشت : برای نخستین بار این سمینار با چنین ساختاری طراحی شده است و با توجه به سرعت تغییرات تکنولوژی و تاثیر ان بر تشخیص درمانی ، این نیاز حس می شد که رویکرد سمینار باید تغییر کند و در روش های درمانی بیماری های مختلف چشمی بازنگری شود .

وی چالش ها و مشکلات در مورد جراحی آب مروارید ، عیوب انکساری ،بیماری قرنیه ،پیوند لایه ای قرنیه ،بیماری آب سیاه ، بیماری شبکیه ناشی از بیماری دیابت و بیماری سنی شبکیه ، خشکی جشم و همچنین عصب بینایی را از موضوعاتی دانست که در این سمینار ارایه می شود.

دبیر علمی چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی یاداور شد : در دهه اخیر چشم پزشکی شاهد تحولات زیادی بوده و وضعیت جراحی های چشمی در سراسر کشور بسیار مطلوب است .

وی خاطرنشان کرد: تکنولوژی پیشرفته ایران در درمان و جراحی های چشم پزشکی در مقایسه با کشورهای خاورمیانه در سطح بالایی قرار دارد و متخصصان ایرانی سالیانه حدود ۱۰ تا ۲۰ مقاله علمی به کنگره های چشم پزشکی آمریکا ، فرانسه و سایر کشورهای جهان ارایه می کنند .

هاشمیان افزود: چهارمین سمینار سالانه چشم پزشکی به صورت پنل برگزار و از نظرات مخالف و موافق در هر بخش استفاده می شود و در نهایت جمع بندی روش های تشخیصی و درمان بیماری ارایه می شود .

هاشمیان گفت : این سمینار در ۹ پنل دو ساعته با حضور ۸۰ تن از اساتید مجرب سراسر کشور برگزار و در روز سوم ان به شکل ویدیو سمپوزیوم ۲۵ فیلم نمایش داده می شود . عمده این فیلم ها به روش ها و تکنیک های جدید جراحی در موارد مشکل حیطه های جراحی لیزر، قرنیه ، آب مروارید و پیوند می پردازد .

وی روش های تشخیصی و درمان جدید آب مروارید ، روش های به کار گذاشتن لنز جدید در جراجی آب مروارید ، لنزهای درمان پیرچشمی ، اصلاح آستیگماتیسم و آب مروارید و در بخش جراحی ها عیوب انکساری جدید دور بینی و نزدیک بینی ،پیوند قرنیه جدید خشکی چشم و سوختگی شیمیایی و گازهای شیمیایی را از موضوعات مورد بحث این سمینار اعلام کرد .

دبیر علمی چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی ، آب مروارید ، آب سیاه ، بیماری دیابت در شبکیه ، تغییر سنی شبکیه که منجر به اختلال بینایی و یا کم بینایی را از شایع ترین بیماری های چشمی در کشور نام برد.

وی یاداور شد : در ایران امار دقیقی از مبتلایان به این بیماری ها موجود نیست و این بیماری ها بسته به مناطق زندگی در نقاط ایران و دنیا متفاوت است .

هاشمیان به بیماری التهاب پلک یا بلفاریت اشاره کرد و گفت : شایع ترین علل مراجعه بیماران به مطب پزشکان بیماری التهاب پلک است که علل آن اختلال در فعالیت غدد چربی لبه پلک ساختارهای پوستی هر فرد است .

وی افزود: این بیماری همراه با قرمزی لبه پلک ، ریزش مژه ها ، ضخیم شدن لبه پلک، خستگی چشم را ایجاد می کند که براثر تماس دست می تواند عفونت میکروبی را در بر داشته باشد .

هاشمیان ساده ترین روش درمان این بیماری رارعایت بهداشت فردی ذکر کرد و گفت : کمپرس آب گرم در افراد منتلا به این بیماری می تواند کمک بزرگی در مسیر درمان آنان باشد.

چهارمین سمینار سالیانه گروه چشم پزشکی و مرکز تحقیقات چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی ایران از امروز – چهارشنبه – اغاز به کار کرده است .

این سمینار تا روز جمعه اول مرداد ماه در نمایشگاه بین المللی تهران ادامه دارد.

irna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

نوزادان از حس لامسه برای شناخت دنیای اطرافشان استفاده میکنند

حس لامسه یکی از اولین حواسی است که در زمان تولد نوزاد رشد میکند و …

سکسکه نوزادان

سکسکه در نوزادان بسیار شایع است. مطالعات نشان میدهد که در واقع سکسکه کردن میتواند …