پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / گیاه بابونه در درمان بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر موثر است
تلگرام

گیاه بابونه در درمان بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر موثر است

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد که گیاه دارویی بابونه بر علایم بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر تاثیر دارد و می توان گفت این گیاه علاوه بر رفع علایم بالینی در عبور از مراحل بیمارزایی نیز موثر است .

دکتر “شهرام آگاه” افزود: بیماری سندرم روده تحریک پذیر، یک اختلال شایع عملکردی گوارشی با طیف وسیعی از علایم بالینی شامل درد شکم ، نفخ و اختلال در دفع مدفوع است و همین گستردگی علایم ،درمان را سخت تر می کند به گونه ای که در حال حاضر هیچ درمان واحدی برای تمامی علایم بیماران وجود ندارد.

وی گفت : تحقیقی در این زمینه انجام شده است و براساس نتایج این تحقیق ۴۵ نفر از بیماران مطابق با معیارهای پژوهشی و فاقد بیماری زمینه ای دیگر وارد مطالعه و یک ماه تحت درمان روزانه ۲۰ قطره از افشره بابونه قرار گرفتند.

آنان در سه مرحله بدو مطالعه ، دو هفته پس از درمان و چهار هفته پس از آن ، پرسشنامه ای مبنی بر میزان شدت درد شکم،نفخ،تهوع،قوام مدفوع و اختلالات دفعی تکمیل کردند.

آگاه ادامه داد: تمام علایم بیماران از ۲ تا ۴ هفته درمان نسبت به ابتدای ورود،کاهش معنی داری داشته و شدت بهبود تا ۲ هفته پس از درمان پایدار مانده و بعد از ۴ هفته از شروع،کاهش یافته ولی همچنان نسبت به بدو ورود بیماران بهبود معنی داری داشته است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به موثر بودن این گیاه بر روی تمامی علایم IBS و با توجه به مواد موثر موجود در آن می توان گفت که احتمالا این گیاه هم در زمینه بهبود علایم بالینی و هم در عبور از مراحل بیماریزایی موثر و با توجه به در دسترس بودن و هزینه پایین فراوری نسبت به درمان های رایج ،ارجح تر است.

برای درست کردن دم کرده بابونه ۲ تا ۸ گرم و یا یک قاشق چایخوری گیاه بابونه خشک را در یک فنجان آب جوش می ریزیم و سپس به مدت ۵ دقیقه آن را روی بخار قرار می دهیم تا دم بکشد.
irna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …