پاورپوینت
************************************************************

گیاه بابونه در درمان بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر موثر است

تیر ۲۸, ۱۳۸۹ توسط :   موضوع : مشروح اخبار, جهان پزشكي, خبر پزشکی

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران تاکید کرد که گیاه دارویی بابونه بر علایم بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر تاثیر دارد و می توان گفت این گیاه علاوه بر رفع علایم بالینی در عبور از مراحل بیمارزایی نیز موثر است .

دکتر “شهرام آگاه” افزود: بیماری سندرم روده تحریک پذیر، یک اختلال شایع عملکردی گوارشی با طیف وسیعی از علایم بالینی شامل درد شکم ، نفخ و اختلال در دفع مدفوع است و همین گستردگی علایم ،درمان را سخت تر می کند به گونه ای که در حال حاضر هیچ درمان واحدی برای تمامی علایم بیماران وجود ندارد.

وی گفت : تحقیقی در این زمینه انجام شده است و براساس نتایج این تحقیق ۴۵ نفر از بیماران مطابق با معیارهای پژوهشی و فاقد بیماری زمینه ای دیگر وارد مطالعه و یک ماه تحت درمان روزانه ۲۰ قطره از افشره بابونه قرار گرفتند.

آنان در سه مرحله بدو مطالعه ، دو هفته پس از درمان و چهار هفته پس از آن ، پرسشنامه ای مبنی بر میزان شدت درد شکم،نفخ،تهوع،قوام مدفوع و اختلالات دفعی تکمیل کردند.

آگاه ادامه داد: تمام علایم بیماران از ۲ تا ۴ هفته درمان نسبت به ابتدای ورود،کاهش معنی داری داشته و شدت بهبود تا ۲ هفته پس از درمان پایدار مانده و بعد از ۴ هفته از شروع،کاهش یافته ولی همچنان نسبت به بدو ورود بیماران بهبود معنی داری داشته است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به موثر بودن این گیاه بر روی تمامی علایم IBS و با توجه به مواد موثر موجود در آن می توان گفت که احتمالا این گیاه هم در زمینه بهبود علایم بالینی و هم در عبور از مراحل بیماریزایی موثر و با توجه به در دسترس بودن و هزینه پایین فراوری نسبت به درمان های رایج ،ارجح تر است.

برای درست کردن دم کرده بابونه ۲ تا ۸ گرم و یا یک قاشق چایخوری گیاه بابونه خشک را در یک فنجان آب جوش می ریزیم و سپس به مدت ۵ دقیقه آن را روی بخار قرار می دهیم تا دم بکشد.
irna

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar