پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / آشنایی با پروفسور سمیعی پایه گذار روش نوین جراحی قاعده جمجمه در جهان
تلگرام

آشنایی با پروفسور سمیعی پایه گذار روش نوین جراحی قاعده جمجمه در جهان

پروفسور “مجید سمیعی ” چهره ماندگار سال ۱۳۸۵ از استادان برجسته جهانی و پایه گذار روش نوین”جراحی قاعده جمجمه” در جهان است.

پروفسور سمیعی مرداد سال ۱۳۱۶ در شهرستان رشت در خانواده ای فرهنگی چشم به جهان گشود.

وی پس از اتمام دوران متوسطه در سال ۱۳۳۵ برای ادامه تحصیل به خارج از کشور سفر کرد و در آلمان غربی ساکن شد.

سمیعی جوان در رشته زیست شناسی و پزشکی در دانشگاه مشغول به تحصیل شد و ادامه تحصیل و تخصصش را در رشته جراحی مغز و اعصاب تحت نظر پروفسور “کورت شورمن” تکمیل کرد.

وی در سال ۱۳۵۱ به درجه پروفسوری جراحی مغز و اعصاب نایل شد.

پیچیده بودن بسیار زیاد عمل جراحی مغز و ارتباط آن با اعصاب حسی و حرکتی سایر اندام ها به ویژه صورت و عوارض پس از عمل جراحی مغز ، استاد را برانگیخت تا برای بخشیدن زندگی سالم به همنوعانش و کاهش درد و رنج انها مطالعات گسترده ای را در مورد ساختار پیچیده مغز انجام دهد.

وی در پی سلسله مطالعات و تحقیقات علمی خود توانست نخستین جراحی میکروسکوپی مغز را در سال ۱۳۵۶ در جهان ابداع کند و به سرانجام برساند و پش از آن هم پروفسور سمیعی اولین پزشکی بود که توانست عمل جراحی قاعده جمجمه را در دنیا ابداع کند.این عمل جراحی مورد توجه جراحان تراز اول جهان قرار گرفت .

برای ایرانیان جهان همین بس که به همت پروفسور سمیعی امروزه در تمام کشورهای جهان انجمنی با عنوان “جراحان قاعده جمجمه” با ۱۲۰۰ جراح ماهر تشکیل شده است که هر سال در قالب کنگره علمی، جراحی قاعده جمجمه مغز از طریق ویدئو پروژکشن به مشاهده آخرین دستاوردهای علمی جراحی پروفسور می پردازند.

این جراحان با استفاده از دوربین های مدار بسته به صورت مستقیم عمل جراحی پروفسور سمیعی را مشاهده می کنند و با تکنیک های جدید پزشکی آشنا می شوند .

پروفسور سمیعی در دهه ۱۳۵۰ تصمیم گرفت تخصصی ترین بیمارستان جراحی مغز را در شهر هانوفر آلمان که معماری آن شبیه مغز انسان است، تاسیس کند که خوشبختانه در این کار هم موفق شد .

وی در سال ۱۳۶۷ کرسی جراحی مغز واعصاب هانوفر آلمان را پذیرفت و همزمان به عنوان رییس فدراسیون جهانی انجمن های قاعده جمجمه برگزیده شد.

در این سال صدراعظم آلمان به پاس خدمات وی در جراحی مغز و اعصاب نشان درجه یک دولت آلمان غربی را به وی اعطا کرد .

پروفسور سمیعی مجموعه ادبیات علمی خود را تاکنون در قالب ۱۳ کتاب و بیش از ۲۰۰ مقاله علمی منتشر کرده است که مهم ترین مرجع برای جراحان مغز و اعصاب جهان به شمار می آید.

پروفسور سمیعی در مورد این که مهم ترین هدفش از آموزش متخصصان ایرانی چیست،گفت :” می خواهم تازه های پزشکی در زمینه مغز و اعصاب هر چه سریع تر به کشور عزیزم ایران منتقل شود .”

این جراح ایرانی تاکنون درمداوای بسیاری از جانبازان کشورمان نیز نقش موثری داشته است .
irna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …