پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / استفاده از اسپری و ادکلن باعث بروز عوارض پوستی و ریوی می شود
تلگرام

استفاده از اسپری و ادکلن باعث بروز عوارض پوستی و ریوی می شود

 

یک فوق تخصص ریه از تاثیر منفی بوی عطر ها، ادکلن و اسپری های موجود در بازار بر بافت قسمت های مختلف بدن خبر داد و گفت: عوارض پوستی و ریوی، شایع ترین اثرات استفاده از این مواد هستند.

صمد قدرتی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، اظهار كرد: این مواد در کوتاه مدت می توانند با افزایش تحریک پذیری مجاری هوایی فوقانی و تحتانی با علائمی مثل خارش، عطسه، آب ریزش بینی و سرفه و همچنین در بلندمدت نیز با علائمی مثل تنگی نفس و خس خس سینه خود را نشان دهند.

وی با بیان اینکه تاثیر منفی این مواد در افرادی که زمینه بیماری های ریوی و آلرژی دارند، بیشتر است، افزود: این حساسیت ها در افراد مبتلا به انواع بیماری های آلرژیک پوستی، ریوی و گوارشی و همچنین افراد دارای سابقه بیماری آسم شایع تر است.

این متخصص با اشاره به اینکه حساسیت پذیری مجاری هوایی با افزایش سن تغییر می کند، عنوان كرد: هرچه تعداد دفعات استفاده و مدت تماس با این گونه مواد بیشتر باشد، خطرات و عوارض ایجاد شده بر اثر استفاده از این مواد نیز افزایش خواهد یافت.

قدرتی با اشاره به اینکه اسپری های خوشبو کننده دهان نیز از این امر مستثنی نیستند، گفت: استفاده از این نوع اسپری ها نیز عوارض مشابهی را برای افراد به دنبال خواهد داشت.

این متخصص ریه با اشاره به ترکیبات مضر مورد استفاده در اسپری ها بر سلامتی افراد، تصریح کرد: عطر ها، ادکلن ها و اسپری ها علاوه بر ماده خوشبو کننده، حاوی یک ماده حلال و یا نگهدارنده مثل الکل، گاز کلر فلورو کربن (اصطلاحاً گاز یخچال) و یا موارد مشابه هستند تا بتوانند ماده خوشبو کننده و یا ضدعفونی کننده را در یک حجم خاص به صورت محلول نگه دارند و در هنگام فشار دادن به شکل گاز خارج شوند.

وی اظهار كرد: بوی اسپری ها و عطر ها توسط سلول های بویایی موجود در مخاط بینی درک می شوند و تحریک شدن این سلول ها باعث آزاد شدن مواد التهابی و جریان یافتن آنها در داخل رگ ها و رسیدن آنها به سلول های عضلانی مجاری تنفسی فوقانی و تحتانی می شود.

این پزشک، گازهای موجود در داخل اسپری ها و ادکلن ها را هم برای سلامتی و هم برای محیط زیست مضر دانست و افزود: گاز کلرفلوروکربن استفاده شده در این اسپری ها، آسیب های جبران ناپذیری به لایه ازن نیز می رساند.
isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …