خانه / مشروح اخبار / کشف راهکاری جدید برای درمان هپاتیتC
مجله پزشکی

کشف راهکاری جدید برای درمان هپاتیتC

محققان، فاکتور جدیدی را شناسایی کرده اند که می تواند در درمان هپاتیتC  کاربرد داشته باشد.
به گزارش ایسنا، گروهی از دانشمندان شامل محققان دانشگاه اوتا دریافته اند که پیوند یک بازدارنده ویروس هپاتیتC  به مواد ژنتیکی ویروس باعث تغییرات اساسی مهمی می شود که ممکن است به میزان شدید روی توانایی تکثیر ویروس تاثیر بگذارد.  این کشف که شرح آن در نشریه پیشرفتهای آکادمی ملی علوم به چاپ رسیده، می تواند هدف جدید بالقوه ای برای ابداع روش های نوین ساختاری برای درمان این بیماری خطرناک باشد. 

به گفته پژوهشگران، هپاتیتC  یکی از مشکلات مهم بهداشت عمومی است که در حال حاضر بیش از ۱۷۰ میلیون نفر در جهان به آن مبتلا هستند و سالانه دو میلیون تا سه میلیون مورد جدید ابتلا به این بیماری عفونی تشخیص داده می شود.  آمارها نشان می دهد که در آمریکا عفونت حاصل از ویروس هپاتیتC  مهمترین عامل بروز سرطان کبد و هم چنین پیوند کبدی است و تقریبا ۱۰ هزار نفر در این کشور هر سال بر اثر این بیماری جان خود را از دست می دهند.

در حال حاضر موثرترین روش درمان هپاتیتC  ماده ای موسوم به «پگیلیتد اینترفرون» است که اغلب در ترکیب با یک داروی ضد ویروسی موسوم به «ریباویرین» مورد استفاده قرار می گیرد. 

دکتر دارل، محقق اصلی پژوهش و استاد شیمی پزشکی و بیوشیمی دانشگاه اوتا در این زمینه اظهار داشت: درمان های موجود برای عفونت هپاتیتC ، اثرگذاری محدودی دارند و در کمتر از ۵۰ درصد موارد جواب می دهند; اما در این تحقیق مولکول های کوچکی گزارش شده اند که تکثیر ویروسی متوقف می کنند و فرصت های بالقوه ای را برای روشهای درمانی جدید و موثرتر عفونت هپاتیتC  ارائه می کنند. 

مطالعات قبلی نشان داده است که ساختار سه بعدی رشتهRNA  ویروس هپاتیتC  ظاهرا برای آغاز پروسه تکثیر ویروسی حیاتی است. 

دکتر دیویس و دستیارانش در کالیفرنیا یک مولکول کوچک بازدارنده تکثیر ویروس هپاتیتC  موسوم به»۱۱-Isis «را مورد مطالعه قرار دادند تا دریابند این مولکول چگونه مانع از تکثیر ویروسی می شود.  آنها دریافتند که ۱۱-Isis  به نقطه ای از رشته RNA  ویروسی پیوند می خورد که برای تمام شش ژنوتیپ ویروس هپاتیتC  مشترک است.

در نتیجه این پیوند ساختار رشتهRNA  به شیوه ای تعیین می کند که احتمالا جلو ساخت پروتئین های ویروسی را می گیرد.

بازدارنده۱۱-Isis  به شیوه ای موثربخش از عملکرد RNA  را حذف می کند که طبق آزمایشات این بخش برای عملکرد مناسب ژنوم ویروس هپاتیت مورد نیاز است.

مطالب داغ امروز :

زنبوردرمانی چیست؟

در جهان، درمانگران و محققان زیادی درباره تاثیر زنبوردرمانی برای تسکین و بهبود دردهای قاعدگی …

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

در زمان حاملگی این مواد غذایی را بخورید

خوردن مواد غذایی سالم برای تغذیه جنین بسیار مهم است چون به نوزاد هم از …