پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / کشف راهکاري جديد براي درمان هپاتيتC
تلگرام

کشف راهکاري جديد براي درمان هپاتيتC

محققان، فاکتور جديدي را شناسايي کرده اند که مي تواند در درمان هپاتيتC  کاربرد داشته باشد.
به گزارش ايسنا، گروهي از دانشمندان شامل محققان دانشگاه اوتا دريافته اند که پيوند يک بازدارنده ويروس هپاتيتC  به مواد ژنتيکي ويروس باعث تغييرات اساسي مهمي مي شود که ممکن است به ميزان شديد روي توانايي تکثير ويروس تاثير بگذارد.  اين کشف که شرح آن در نشريه پيشرفتهاي آکادمي ملي علوم به چاپ رسيده، مي تواند هدف جديد بالقوه اي براي ابداع روش هاي نوين ساختاري براي درمان اين بيماري خطرناک باشد. 

به گفته پژوهشگران، هپاتيتC  يکي از مشکلات مهم بهداشت عمومي است که در حال حاضر بيش از 170 ميليون نفر در جهان به آن مبتلا هستند و سالانه دو ميليون تا سه ميليون مورد جديد ابتلا به اين بيماري عفوني تشخيص داده مي شود.  آمارها نشان مي دهد که در آمريکا عفونت حاصل از ويروس هپاتيتC  مهمترين عامل بروز سرطان کبد و هم چنين پيوند کبدي است و تقريبا 10 هزار نفر در اين کشور هر سال بر اثر اين بيماري جان خود را از دست مي دهند.

در حال حاضر موثرترين روش درمان هپاتيتC  ماده اي موسوم به «پگيليتد اينترفرون» است که اغلب در ترکيب با يک داروي ضد ويروسي موسوم به «ريباويرين» مورد استفاده قرار مي گيرد. 

دکتر دارل، محقق اصلي پژوهش و استاد شيمي پزشکي و بيوشيمي دانشگاه اوتا در اين زمينه اظهار داشت: درمان هاي موجود براي عفونت هپاتيتC ، اثرگذاري محدودي دارند و در کمتر از 50 درصد موارد جواب مي دهند; اما در اين تحقيق مولکول هاي کوچکي گزارش شده اند که تکثير ويروسي متوقف مي کنند و فرصت هاي بالقوه اي را براي روشهاي درماني جديد و موثرتر عفونت هپاتيتC  ارائه مي کنند. 

مطالعات قبلي نشان داده است که ساختار سه بعدي رشتهRNA  ويروس هپاتيتC  ظاهرا براي آغاز پروسه تکثير ويروسي حياتي است. 

دکتر ديويس و دستيارانش در کاليفرنيا يک مولکول کوچک بازدارنده تکثير ويروس هپاتيتC  موسوم به»11-Isis «را مورد مطالعه قرار دادند تا دريابند اين مولکول چگونه مانع از تکثير ويروسي مي شود.  آنها دريافتند که 11-Isis  به نقطه اي از رشته RNA  ويروسي پيوند مي خورد که براي تمام شش ژنوتيپ ويروس هپاتيتC  مشترک است.

در نتيجه اين پيوند ساختار رشتهRNA  به شيوه اي تعيين مي کند که احتمالا جلو ساخت پروتئين هاي ويروسي را مي گيرد.

بازدارنده11-Isis  به شيوه اي موثربخش از عملکرد RNA  را حذف مي کند که طبق آزمايشات اين بخش براي عملکرد مناسب ژنوم ويروس هپاتيت مورد نياز است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …