پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / چگونه خانمها ، يائسگي بدون دردسرهاي اضافه داشته باشند
تلگرام

چگونه خانمها ، يائسگي بدون دردسرهاي اضافه داشته باشند

رژيم غذايي افراد مختلف در سنين مختلف و با شروع هر مرحله از زندگي با هم متفاوت است. براي حفظ سلامتي و کارايي و همچنين از دست نرفتن حس شادابي با رعايت عاداتي که مرتبط با سلامت ما هستند مي‌‌توان نشاط جسماني و رواني را همچنان پايدار نگهداشت.
توصيه‌هاي غذايي دوران يايسگيدر دوران يايسگي نياز به مصرف آب و مايعات بيشتر مي‌‌شود. چرا که خانم يايسه بسيار مستعد کم آبي است. بنابراين بايد سعي کند تا حس تشنگي خود را حساس کرده و با کوچک‌ترين خشکي دهان آب بنوشد تا دچار کم آبي نشود. کلسيم و ويتامين دکلسيم براي سلامت استخوان‌ها ضروري است. در زمان يايسگي استقامت استخوان افراد نشانگر شيوه زندگي آنان قبل ازدوران يايسگي است.

استخوان‌هاي زناني که در رژيم غذايي شان مقدار کافي کلسيم وجود نداشته شکننده است که اين خطر بعد از يايسگي حادتر شده زيرا استروژن بر مقاومت استخوان‌ها مي‌‌افزايد. گرچه زنان نمي‌توانند کمبود کلسيم دوران قبل از يايسگي را جبران کنند ولي تلاش براي بازسازي استخوان‌ها مي‌‌تواند تا حدي کمک کننده باشد. در دوران قبل از يايسگي خانم‌ها بايد روزانه 5 مي‌لي گرم کلسيم مصرف کنند در اين سن يعني 50 تا 70 سالگي نياز به کلسيم دو برابر مي‌‌شود.

بنابراين خانمي‌ که در سن يايسگي قرار دارد لازم است که روزانه سه وعده غذايي از مواد لبني کم چرب مصرف کند. بهترين منابع کلسيم شير، ماست، پنير و ديگر محصولات لبني کم چرب، سبزيجات برگ سبز مانند اسفناج، براکلي است. همچنين ويتامين D براي جذب کلسيم و استخوان‌سازي بسيار ضروري است و کمبود ويتامين D و در معرض نور خورشيد نبودن در جذب کلسيم اختلال ايجاد مي‌‌کند.

ويتامين خانواده گروه B از جمله B 1 و B 2، اسيد فوليک براي جبران کم خوني‌هاي احتمالي و B 12 براي کم خوني مگالوبلاستيک لازم است. بنابراين مصرف گوشت قرمز بدون چربي حتما بايد در رژيم غذايي اين افراد باشد. سويا: سويا داراي ماده‌اي به نام فيتواستروژن است که شبيه استروژن بوده و ممکن است گرگرفتگي و ديگر علايم يايسگي را کاهش مي‌‌دهد.. اما تحقيقات نشان داده است که تاثير چنداني در جلوگيري از عوارض يايسگي ندارد. ميزان مصرف سويا در اين دوران بايد به اندازه 30 گرم باشد و بيشتر از آن توصيه نمي‌شود.

در زنان ژاپني و شرق آسيا که روزانه سويا و محصولات آن را بيشتر مصرف مي‌‌کنند علايم يايسگي کمتر از ديگر زناني است که اين مواد را مصرف نمي‌کنند. زنان ايراني که سابقه مصرف سويا ندارند مصرف بيش از اندازه سويا نه تنها مفيد نيست حتي ممکن است مشکلات ذهني و شناختي هم ايجاد کند و زمينه‌ساز سرطان پستان هم باشد. مصرف شير سويا نيز توصيه نمي‌شود. چون در اين دوران مصرف شير و لبنيات کمتر است بهتر است از شير و ماست و دوغ طبيعي و کم چرب استفاده شود.

يک ليوان شير کم چرب معادل 250 تا 280 گرم کلسيم دارد که 50 درصد آن جذب مي‌‌شود. در حالي که نياز به کلسيم روزانه چون 1 تا 3/1 گرم است. 1 ليوان شير سويا حداکثر 120 مي‌لي گرم کلسيم دارد که بيشتر آن هم جذب نمي‌شود. بنابراين مصرف 3 تا 4 ليوان ماست و شير کم چرب بهتر است. 3 ليوان دوغ معادل 1 ليوان شير يا ماست است.
فيبر: يکي از بيماري‌هاي شايع دوران يايسگي يبوست است که درمان اين مشکل نيز مصرف مي‌وه و سبزي و غلات کامل و فيبرهاست. رژيم‌هاي غذايي مملو از فيبر نه تنها براي سلامتي دستگاه‌هاضمه و قلب مفيد است بلکه براي کاهش گرگرفتگي نيز موثر مي‌‌باشد. فيبر در غلات سبوس دار و سبزيجات وجود دارد

مصرف غذاهاي کم چرب: چربيها نسبت به کربوهيدراتها و پروتئين‌ها مقدار کالري بيشتري دارند و هر گرم چربي 9 کالري دارد بهتر است مقدار مصرف چربي‌هاي دريافتي از اسيدهاي چرب امگا 3 و امگا 6 باشد. منبع اين مواد نيز ماهي و مي‌گوي کبابي و بخار پز است و نه سرخ شده.

 webmd

salamatiran

تلگرام

مطالب داغ امروز :

رعایت نکاتی برای آنکه نوزادی زیبا داشته باشید

مصرف رب انار در هنگام بارداری علاوه براینکه از ویار خوردن خاک، مهر، زغال، برفک …

غذاهایی برای زیبایی فرزند

راه داشتن فرزند زیبا بیشتر مربوط به تغذیه و عادات مادر و تا حدودی پدر …