پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / هشدار درباره عوارض داروهاي لاغري
تلگرام

هشدار درباره عوارض داروهاي لاغري

دبير انجمن علمي داروسازان ايران گفت: مصرف داروهاي ضد چاقي حتي مورد تاييد سازمان‌هاي بين‌المللي غذا و دارو با عوارضي چون پيري زودرس پوست و بروز مشكلات قلبي، عروقي و انعقادي همراه است.
به گزارش سلامتيران، فريبرز فرساد با علام اين خبر افزود: مصرف داروهاي ضد چاقي با مكانيسم اثر دفاع دست خورده چربي از سلول به دليل اختلال در روند جذب ويتامين‌هاي محلول در چربي‌ها، بدن را با مشكلات مختلفي از جمله كمبود ويتامين و املاح مواجه مي‌كند.
وي با بيان اينكه در چنين شرايطي ويتامين‌هاي A و D همرا با چربي‌هاي دفعي از بدن خارج مي‌شود، تاکيد کرد: اين مسئله تاثيرات سوء از جمله از دست رفتن طراوت، شادابي و درخشش پوست و پيري آن را موجب مي‌شود.
اين متخصص داروسازي باليني يادآور شد: بيماران قلبي و عروقي كه داروهاي ضد انعقاد از جمله وارفارين مصرف مي‌كنند در صورت مصرف اين گونه داروهاي ضد چاقي در پي دفع ويتامين K با مشكلات انعقاد خون مواجه شده كه جان آنان را به خطر مي‌اندازد.
فرساد با اشاره به اينكه هيچ دارويي بدون عارضه نيست، گفت: به دليل شيوع روز افزون چاقي، تبليغات و شايعات درباره داروهاي ضد چاقي در دنيا افزايش يافته اما چون سودآور است به عوارض احتمالي و جانبي آن كمتر اشاره مي‌شود.
دبير انجمن علمي داروسازان ايراني در آستانه برگزاري نهمين همايش اين انجمن ادامه داد: تنها در موارد چاقي مرضي كه ضريب توده بدني (‌BMI) از 27 بالاتر باشد مي‌توان از طريق تحرك و ورزش در كنار رژيم غذايي مناسب يعني كاهش حجم غذا و حذف مواد پركالري از جمله غذاهاي فوري و چرب، نوشابه‌هاي قندي و شيريني‌ها به اهداف كاهش وزن دست يافت.
وي اضافه کرد: مصرف دارو و جراحي‌هاي درماني در موارد چاقي‌هاي مفرط و آن هم با تجويز پزشك مجاز است.
وي به افراد چاق پيشنهاد كرد تا از شكلات تلخ و چاي سبز به عنوان 2 ماده مهم و موثر در كاهش وزن كه از سوي سازمان‌هاي بين‌المللي غذا و دارو توصيه شده است استفاده كنند.
گفتني است نهمين انجمن علمي داروسازان ايران امسال با همكاري انجمن پوست ايران 30 تير تا اول مرداد با رويكرد دارو و بيماري‌هاي پوستي در مركز همايش‌هاي رازي دانشگاه علوم پزشكي ايران برگزار مي‌شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …