پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / غذاهايی که نباید در دوران حاملگی مصرف شوند
تلگرام

غذاهايی که نباید در دوران حاملگی مصرف شوند

زنان باردار مي‌توانند از خوردن خيلي از غذاها لذت ببرند اما برخي غذاها بايد در اين دوران با احتياط مصرف شوند يا از خوردن‌ آنها پرهيز شود.
 جگر و ساير امعاء و احشاء گوسفند و گاواگر چه جگر و مواد تهيه شده از احشاء حيوانات مثل سوسيس، داراي آهن و فولات هستند اين مواد همچنين حاوي غلظت زيادي از ويتامين A هستند. 100 گرم از اين مواد حاوي 13 هزار تا 40 هزار گرم ويتامين A است که بيش از 18 بار بيش از نياز زن باردار است.

مصرف مقادير زياد ويتامين A براي جنين در حال رشد در سه ماهه اول بارداري مضر است. در نتيجه همه زنان باردار و زناني که در حال برنامه‌ريزي براي بارداري هستند بايد از مصرف اين غذاها يا غذاهايي که حاوي مقادير زيادي ويتامين A هستند مثل جگر، روغن‌هايي که از کبد حيوانات تهيه مي‌شود و ساير امعاء و احشاء حيوانات پرهيز کنند.

البته لازم نيست که از ساير غذاها که داراي ويتامين A است خودداري کرد مثل شير، پنير، ماهي چرب، تخم‌مرغ و غذاهايي با بتاکاروتن مثل هويج، ميوه‌هاي قرمز و نارنجي و سبزيجات و سبزيجات برگ‌سبز.مغز حيواناتاز همه انواع مغزهاي حيوانا در دوران بارداري بايد پرهيز شود چرا که اين مواد ممکن است حاوي باکتري‌هاي مضري چون ليستريا باشد که عامل ابتلا به بيماري ليستريوز است.

اگر چه ليستريوز تنها داراي علامتي شبيه به آنفلوآنزا در مادر مي‌شود، اين بيماري مي‌تواند به شدت جنين در حال رشد را تحت تاثير قرار داده و سبب سقط، مرده‌زايي يا بيماري‌هاي شديد در نوزاد متولد شده، شود.تخم‌مرغ خام يا عسليتخم‌مرغ کاملا نپخته (عسلي) يا خام يا غذاهايي که حاوي تخم‌مرغ هستند مثل سس مايونز خانگي و بستني‌هاي غيرپاستوريزه نبايد در دوران بارداري مصرف شود چرا که ممکن است حاوي باکتري سامونلا باشد که مي‌تواند سبب مسموميت غذايي شود.

غذاهاي نپخته يا سردبسيار مهم است که مطمئن شويد که غذاها کاملا نپخته‌اند و سپس مصرف شوند، غذاهاي سرد بايد مجددا کاملا گرم شوند طوري که بخار از آنها خارج شود.گوشت و مرغ خامتوکسوپلاسموزيس بيماري نادري است که توسط نوعي انگل که در گوشت خام وجود دارد ايجاد مي‌شود.

اين مي‌تواند براي جنين مضر باشد و در بسياري مواقع سبب نابينايي و مشکلات ذهني و عقب‌افتادگي در جنين شود. بنابراين زنان باردار بايد از خوردن گوشت خام و نپخته پرهيز کنند.الکل توکسوپلاسموز ممکن است همچنين در مدفوع گربه وجود داشته باشد بنابراين به زنان بارداري که از حيوانات نگهداري مي‌کنند توصيه مي‌شود که هنگام خالي کردن مدفوع گربه حتما دست‌کش بپوشند.

نپختن خوب و کامل گوشت و مرغ مي‌تواند خطر سالمونلا را کاهش دهد.شير غير پاستوريزهمادر باردار بايد از خوردن همه شيرهاي غيرپاستوريزه اعم از شير گاو، بز و شير شتر خودداري کند، شير بز هم مي‌تواند عاملي براي افزايش خطر توکسوپلاسموز باشد.

الکلمادر باردار بايد به طور کامل از مصرف الکل در دوران بارداري بپرهيزد مخصوصا در اوايل بارداري.کافئيناگر چه لازم نيست به طور کلي از موادغذايي حاوي کافئين خودداري کرد به زنان باردار توصيه مي‌شود مصرف کافئين در آنها بيشتر از 300 ميلي‌گرم در روز نباشد.

مصرف کافئين به ميزان زياد سبب کاهش وزن نوزاد و گاهي سقط مي‌شود.بادام‌زمينيبراي کاهش خطر استعداد کودک در حال رشد به حساسيت به بادام‌زميني بهتر است مادر کودک، پدر يا خواهر و برادر سابقه حساسيت به بادام‌زميني دارند يعني تاريخچه تب يونجه، آسم، اگزما يا ساير آلرژي‌ها، مادر بايد از بادام‌زميني و محصولات حاوي بادام‌زميني در دوران بارداري و شيردهي پرهيز کند.
منبع:webmd

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علت تغییر رنگ ادرار

تغییر رنگ ادرار معمولا به دلیل مصرف مواد غذایی خاص، داروها یا رنگ‌های خوراکی است، …

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …