پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / درمان ایدز کشف شد
تلگرام

درمان ایدز کشف شد

امروز باز هم یک خبر خوب از دنیای پزشکی و این بار در مورد بیماری ترسناک ایدز داریم که هم به روش درمانی متفاوتی اشاره کرده و هم ظاهرا محققین را بسیار هیجان زده کرده و خبرگزاری های متفاوتی ترجیح داده اند در عناوین اول خود به این موضوع اشاره کنند.

بنابراین مرور امروز را با این خبر شروع می کنیم.

هلث دی دیروز در گزارشی به یافته های جدید محقققین برای درمان ایدز پرداخته است. دانشمندان توانسته اند با استفاده از ژن درمانی، در مقابله با ویروس عامل بیماری ایدز موفق شوند.

این مطالعه از یک نظر با سایر مطالعاتی که روی حیوانات آزمایشگاهی انجام می گیرد متفاوت است، موش هایی که در این مطالعه استفاده شده اند، انسانی شده هستند، یعنی سلول های سیستم ایمنی بدنشان در حقیقت سلول های سیستم ایمنی بدن انسان است و به مقابله با یک بیماری انسانی هم پرداخته است. البته از آن جایی که انجام این گونه مطالعات بر روی انسان ها ممکن و البته اخلاقی نیست، چاره دیگری وجود ندارد.

در واقع محققین با تزریق سلول های بنیادی انسان به موش ها، توانسته اند این ویژگی را در این موش های خاص به وجود بیاورند.

اما مقابله با ایدز. ظاهرا سیستم ایمنی بدن انسان ها یک گیرنده پروتئینی خاص دارد که مانند یک در برای ورود ویروس اچ.آی.وی عمل می کند.

در گروه بسیار کمی از انسان ها بر اساس یک نقص یا شاید بهتر باشد بگوییم تفاوت ژنتیکی، این گیرنده غیرفعال می شود و بنابراین این افراد به طور ذاتی در برابر ابتلا به ایدز مصون هستند.

حالا دانشمندان با دستکاری ژن ها می خواهند این در ورودی را در بیماران مبتلا به ایدز قفل کنند و از پیشروی بیماری در بدن آن ها جلوگیری نمایند. محققین این پروژه معتقدند که بالاخره طبیعت راه مقابله با ایدز را به آن ها نشان داده است. باید ببینیم در آینده این پروژه به کجا خواهد رسید.
بهنوش خرم روز
 
 
khabaronline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

تست سل فری

آزمایش سل فری یا نیفتی یکی از آزمایشاتی است که اخیرا مورد استقبال و تایید …

نفخ معده چیست ؟

مشکلات معمول دستگاه گوارش عبارتند از اختلال در هضم غذا، نفخ معده، برگشت اسید معده …