پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / ارائه راه حل های جدید برای درمان و پیشگیری سرطان سینه
تلگرام

ارائه راه حل های جدید برای درمان و پیشگیری سرطان سینه

 در این نشست متخصصان این حوزه از سلامت به بحث و گفتگو نشستند و راه حل های نوین درمان و پیشگیری این بیماری را بررسی كردند. به سراغ دكتر احمد كاویانی، دبیر علمی این كنگره رفته ایم تا با جزییات این بیماری و درمان و تشخیص آن آشنا شویم.

● سرطان پستان چگونه ایجاد می شود؟

سرطان پستان بیماری ای است كه به علت رشد خارج از قاعده برخی سلول های پستانی ایجاد می شود كه در ابتدا محدود به خود سینه است، اما سپس می تواند از طریق خون و غدد لنفاوی به جاهای دیگر بدن گسترش پیدا كند.

عامل بیماری هنوز شناخته شده نیست، اما یكسری عوامل خطر برای آن وجود دارد كه افراد دارای آن، ریسك بیشتری برای ابتلا دارند.

كسانی كه سابقه این بیماری در خانواده و یا در یكی از سینه های خود دارند در معرض خطر هستند چرا كه معمولا دو سینه در این بیماری درگیر نمی شود، اما كسی كه یك سینه آن درگیر شده است، سینه دیگرش در معرض خطر قرار دارد. چاقی، سابقه اشعه درمانی و یا دریافت دوز بالای اشعه ایكس از عوامل اصلی ابتلا به این بیماری هستند.

اما كسانی كه بدنشان در معرض هورمون استروژن بیشتری است یا افرادی كه بلوغ زودرس و یائسگی دیررس دارند، همچنین كسانی كه تاكنون بارداری و شیردهی نداشته اند و افرادی كه از قرص ها و داروهای هورمونی مصرف می كنند در معرض خطر بیشتری هستند كه باید مراقبت بیشتری انجام دهند.

● میزان شیوع و تعداد مبتلایان به بیماری در كشور به چه صورت است؟

در ایران با یك شیوع متوسط و متعادل در سطح كشور مواجه هستیم و در سطح جهان كشورهای شرق آسیا و كشورهای مجاور شیوع كمتری دارند، اما هر چه به سمت كشورهای صنعتی مانند اروپا و آمریكا پیش می رویم میزان شیوع افزایش می یابد. یكی از تئوری های موجود در این بیماری این است كه شیوه زندگی مدرن و رژیم های غذایی و استفاده بیش از حد از فست فود ها، عدم تحرك و ورزش بر میزان شیوع تاثیرگذار است.

طبق آمار سالانه ۷ هزار نفر در كشور به این بیماری مبتلا می شوند و در مجموع حدود ۴۰ هزار بیمار مبتلا به سرطان پستان در كشور وجود دارد. نكته قابل تامل هم این است كه سن ابتلا به سرطان پستان در كشور كاهش یافته است كه یكی از دلایل آن هرم جمعیتی جوان كشور است. البته معمولا سرطان های زیر ۵۰ سال بیشتر به عوامل سرشتی وابسته است كه در این نوع تفاوتی بین ما و غربی ها وجود ندارد اما علل ابتلا به این بیماری در سنین بالای ۵۰ سال بیشتر به عوامل محیطی وابسته است كه در كشورهای غربی شیوع بالایی دارد، اما در صورتی كه این شیوه زندگی در كشور ما هم رایج شود میزان بروز این سرطان مانند سایر سرطان ها را در كشور افزایش خواهد داد.

همچنین سن ابتلا در ایران به طور متوسط بین ۴۵ تا ۴۷ سال است و در كشورهای غربی بالای ۵۵ سال است.

علاوه بر پایین بودن سن ابتلا در ایران، معمولا ۶۵ درصد از زنان كشورمان زمانی به پزشك مراجعه می كنند كه سرطان پستان غدد لنفاوی آنها را درگیر كرده است این در حالی است كه این آمار در كشورهای پیشرفته ۳۰ درصد و در كشورهای مجهز به سیستم غربالگری ۱۵ درصد است.

● پیشرفت های درمانی این بیماری و سهم ایران از این پیشرفت ها چگونه است؟

درمان سرطان پستان نسبت به گذشته به سمت درمان های تخصصی و بین رشته ای حركت كرده است به گونه ای كه درمان از یك پزشك به یك تیم درمانی متشكل از انكولوژیست، پاتولوژیست و… رسیده است كه باعث بهتر شدن روند درمان نیز شده است.

تقریبا درمان سرطان پستان در دهه اخیر از همه جهات تغییرات زیادی كرده و بهتر شده است و به تبع آن موفقیت های درمانی هم بالاتر رفته اند. به عنوان مثال در شیوه های جراحی پیشرفت های خوبی حاصل شده است به طوری كه در گذشته در صورت ابتلا، تمام سینه باید برداشته می شد و به دنبال آن مشكلات روانی زیادی برای زنان ایجاد می كرد، اما در حال حاضر با تكنیك های جدید در اغلب مبتلایان احتیاج به این كار نیست.

همچنین در گذشته تخلیه زیر بغل زنان به علت درگیری، بسیار متداول بود در حالی كه هم اكنون با شیوه های نوین درمانی چنانچه بیماری در مراحل اولیه باشد هم می توان سینه و هم زیر بغل را حفظ كرد. در روش شیمی درمانی هم داروهای بسیار خوبی نسبت به گذشته وارد بازار شده است. همچنین پیشرفت های خوبی در اشعه درمانی و هورمون درمانی حاصل شده است. در مجموع همه این عوامل باعث شده موفقیت درمان افزایش یابد.

از سوی دیگر به رغم این كه شیوع این بیماری زیاد شده ، اما مرگ و میر ناشی از آن ثابت مانده كه نشان دهنده موفقیت های بالای درمانی است.

● آقای دكتر، مگر مرگ و میر هم در این بیماری وجود دارد؟

بله! مرگ و میر این بیماری به این شكل است كه چنانچه در مراحل حاد، بیماری تشخیص داده شود موفقیت درمانی محدود شده و ممكن است منجر به مرگ شود. این بیماری ۴ مرحله دارد كه اگر در مرحله اول تشخیص داده شود ممكن است حتی بهبودی كامل رخ دهد. مرحله اول سایز توده بسیار كوچك بوده و هنوز زیر بغل هم درگیر نشده است.

تفاوت مراحل دیگر بیماری در حجم توده و میزان درگیری زیربغل بیمار است. تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه به سرماخوردگی سرطان معروف است چرا كه تقریبا بیمار پس از درمان كامل به زندگی خود و با طول عمر معمولی ادامه می دهد.

● در این صورت پیشنهاد شما چیست؟

تاكید ما این است كه زنان باید مراقبت بیشتری كرده تا این بیماری زودتر تشخیص داده شود به طوری كه خانم ها باید از ۲۰ سالگی سینه هایشان را تحت نظر پزشك معاینه كنند و از ۳۵ سالگی هم ماموگرافی باید با زمان های مشخص انجام شود تا بیماری زود تشخیص داده شود.

● آیا علایمی هم برای این بیماری به طور ظاهری پدید می آید؟

بیشترین چیزی كه خانم ها باید به آن توجه كنند این است كه اگر احساس می كنند توده ای در سینه دارند حتما باید توسط پزشك بررسی شود یا این كه اگر پوست سینه تورفتگی پیدا كرد به پزشك مراجعه كنند. اما با این وجود بهتر این است تا زمانی كه علامتی وجود ندارد تشخیص صورت گیرد.

كاهش طول عمر و كیفیت زندگی در مبتلایان مهم ترین اصل در تشخیص و مراجعه دیرهنگام به پزشك است كه علاوه بر كاهش طول عمر بیمار، پزشك مجبور به انجام تمام اقدامات درمانی از شیمی درمانی، رادیوتراپی و تجویز داروهای پرهزینه می شود كه این امر علاوه بر افزایش هزینه های بیمار موجب افزایش بار بیماری بر بودجه سلامت كشور می شود.

● مهم ترین مشكلاتی كه در این روند با آن مواجهید، چیست؟

۸۰ درصد زنان با وجود توده های قابل لمس به پزشك مراجعه می كنند كه در صورت وجود یك سیستم غربالگری و انجام معاینات روتین این آمار برعكس شده و ۷۰ درصد توده ها قبل از لمس شدن و با انجام ماموگرافی تشخیص داده می شوند كه از یكسو هزینه درمان پایین تر خواهد بود و از سوی دیگر موفقیت بیشتر در درمان را در پی خواهد داشت.

ضعف اطلاع رسانی و آگاهی بخشی مهم ترین مشكل موجود در بیماری سرطان پستان است كه نقش رسانه ها بی نظیر و بدون جایگزین است چرا كه اگر زنان نسبت به خود و بیماری آگاه و حساس باشند با انجام اقدامات ساده و بدون هزینه های معمول، بیماری در صورت بروز و در مراحل اولیه تشخیص و درمان می شود. البته پیشگیری از سرطان پستان در جامعه نیازمند عزم ملی در سطح كشوری و با همكاری تمام نهادها و سازمان هاست.

انجام كارهای كوتاه مدت پاسخگوی نیاز امروز جامعه نخواهد بود در این میان حساس كردن زنان نسبت به سلامتشان كه با همكاری آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان صداوسیما و باقی نهادها انجام شود، موثر خواهد بود.

● با توجه به برگزاری كنگره سراسری سرطان پستان درباره اهداف این كنگره و تاثیر آن بر روند درمان این بیماری توضیح می دهید؟

انتقال دانش اعم از دانش داخلی یا بومی كردن آن در حوزه تئوری، عملی و حتی تجهیزات از علل برگزاری كنگره است چرا كه ما چه تولیدكننده علم باشیم یا منتقل كننده آن باید علوم را در اقصی نقاط كشور گسترش دهیم.

همچنین دعوت از گروه های درمانی سرطان پستان از سراسر كشور از نقاط برتر این كنگره است و در پنل های تخصصی و كارگاه اساتید از دانشگاه های علوم پزشكی كشور حضور خواهند داشت.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …

کاهش وزن پس از زایمان

بهترین راه برای کاهش وزن حذف غذاهای پرکالری است. غذاهای حاوی مقادیر بالا چربی و …