پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / افرادي که کليه سنگ ساز دارند نوشيدن آبهاي گاز دار را فراموش نکنند
تلگرام

افرادي که کليه سنگ ساز دارند نوشيدن آبهاي گاز دار را فراموش نکنند

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران گفت : کارشناسان به افرادي داراي کليه هاي سنگ ساز هستند ، آشاميدن آب به ميزان 12 ليوان در روزهاي گرم سال و به خصوص آبهاي گاز دار را توصيه مي کنند. 

دکتر کوشا کمالي در گفت وگو با خبرنگار علمي ايرنا افزود:سنگ کليه بيماري شايعه اي است که بيشتر بزرگسلان را مبتلا مي سازد و در مردان شايع تر است .
وي تصريح کرد: شايع ترين نوع سنگ کليه کلسيمي که اين سنگ ها به صورت نمک هاي کلسيم و اگزالات کلسيم و فسفات کلسيم در افراد ديده مي شود.
کمالي خاطر نشان کرد:يکي از دلايل عمده ايجاد سنگ در دستگاه ادراري در فصل تابستان، تعريق زياد و قرارگرفتن در نورخورشيد و جذب ويتامين D است که از عوامل مستعدکننده ايجاد سنگ کليه محسوب مي شود .

وي ادامه داد: وقتي غلظت مواد در ادرار زياد شود زمينه ساز تشکيل هسته سنگ در ادرار فراهم مي شود و وقتي هم که اين هسته اوليه ايجاد شد ساير مواد دور از هسته رسوب مي کنند و سنگ بزرگ مي شود.
کمالي اضافه کرد:در فصل تابستان افراد به نسبت نياز لازم، مايعات کمتري مي نوشند،و غلظت ادرار زياد مي شود و بلورهاي اگزالات کلسيم و نمک موجود در ادرار مخصوصاً در اوج فصل گرما، بخصوص درماههاي تير ومرداد ، در دستگاه ادراري تجمع بيشتري مي يابد.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به عوامل ايجاد سنگ در کليه گفت : مصرف زياد نمک طعام در افراد مستعد به ايجاد سنگ کليه بايد کاهش يابد ، زيرا نمک زياد دفع کلسيم ادرار را افزايش و توليد سنگ را بيشتر مي کند.
اين متخصص ارولوژي افزود:در فصل تابستان بايستي حداقل 12 ليوان آب نوشيد و از آنجاييکه نقش آب از نظر املاح سنگين و يا سبک هنوز در ايجاد سنگ محرز نگرديده است ، بنابر اين مي توان از هرنوع آب نوشيدني به خصوص گازدار به ميزان توصيه شده استفاده کرد.
اين فلوشيپ پيوندکليه دانشگاه به افراد مستعد ايجاد سنگ کليه توصيه کرد: بهتر است ازمايعات در 3 ساعت اول بعد از هر وعده غذايي مصرف کنند، تا غلظت ادرار کمتر شود.

آبهاي گازدار در اولويت مصرف قرار دارد و از رده نوشابه ها فقط ماء الشعير که خود باعث دفع سنگ کليه مي باشد، بيشتر توصيه مي گردد.
کمالي با بيان اينکه حجم ادرار در 24 ساعت شبانه روز بايد به گونه اي باشد تا غلظت ادرار پايين بيايد يادآورشد: يکي از مواردي که در دستگاه ادراري ايجاد سنگ مي کند

مصرف زياد مواد پروتئيني است ، بنابراين توصيه مي شود مصرف روزانه گوشت قرمز پروتئين در افراد مبتلا به سنگ کليه 200 تا 250 گرم باشد.
وي افزود: اين افراد بهتر است از مصرف قرص کلسيم اجتناب کنند، ولي درصورت تجويز پزشک ، بهتر است همراه با غذا مصرف زياد آب باشد.
اين متخصص ارولوژيست تصريح کرد :افراد مبتلا به سنگ کليه و پشت ميز نشين براي جلوگيري از ايجاد سنگ در کليه، تحرک کافي و ورزش مناسب انجام دهند و کساني که کارهاي سنگين انجام مي دهند و تعريق زياد دارند بهتر است، آب بيشتري بنوشند تا مواد سمي به موقع دفع شود.
وي به کساني که روزه مي گيرند توصيه کرد: افرادي که سابقه فاميلي دفع سنگ کليه دارند بايستي با مشورت پزشک معالج روزه بگيرند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

فلوکستین یا پروزاک

فلوکستین یا پروزاک یک داروی ضدافسردگی مهارکننده باز جذب سروتونین (SSRI) است سروتونین ماده‌ای در …