پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / طراحي و ساخت سيستم نرم افزاري تشخيص اختلالات راه رفتن در انسان
تلگرام

طراحي و ساخت سيستم نرم افزاري تشخيص اختلالات راه رفتن در انسان

تهران- سيستم نرم‏افزاري جديد و کارا به منظور تحليل برخي از اختلالات راه رفتن در انسان دانشگاه صنعتي اميرکبير طراحي و پياده‏سازي شد. 

 

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميرکبير مهسا صالحي طراح اين نرم‏افزار گفت: در اين طرح از روش‏هاي رايانه اي براي کمک به بيماران در تشخيص نوع اختلاف حرکتي استفاده شده است.
به گفته وي سيستم مورد نظر به گونه‏اي طراحي شده است که در کاربردهاي واقعي (بيمارستاني) آن نيازي به حضور نيروي متخصص و آموزش ديده نباشد.
وي تصريح کرد: پزشکان در آزمايشگاه‏هاي تحليل راه رفتن، ورزشکاران و افراد عادي به عنوان سيستم خود مراقبتي مي‏توانند از اين فناوري استفاده کنند.
صالحي در بيان جزييات سيستم گفت: سيستم از دو قسمت اصلي تشکيل شده است که توسط يک لايه مياني به يکديگر متصل شده‏اند که قست اول شامل دريافت اطلاعات از بيمار و قسمت دوم شامل تحليل اطلاعات حرکتي به دست آمده است.
وي هدف اصلي از طراحي اين سيستم را بررسي اختلالات حرکتي در بيماران پارکيسنوني عنوان کرد و بيان داشت: اين طرح يک سيستم رايانه‏اي توسعه داده شده است که مجموعه‏اي از اطلاعات ورودي به آن از طريق تجهيزات ورود اطلاعات (حسگرها) تأمين شده و پس از بررسي اطلاعات ورودي ويژگي‏هايي از راه رفتن شخص تشخيص داده مي‏شود.
وي افزود: در جريان تحليل ويژگي‏هاي حرکتي، برخي اطلاعات پزشکي در اين زمينه مورد نياز است و پارامترهاي مربوط به هر يک از انواع اختلالات راه رفتن بايد شناسايي شوند.
اين پژوهشگر اظهار داشت: پس از کامل شدن مجموعه ورودي‏هاي سيستم با استفاده از اطلاعات فوق مي‏توان بيماري شخص را تحليل کرد و در نهايت با استفاده از الگوريتم‏هاي يادگيري ماشين به طبقه بندي اطلاعات به دست آمده پرداخت.
اين پژوهشگر تصريح کرد: شناسايي افراد پارکيسنوني، تشخيص نوع بيماري پارکينسون و پتانسيل استفاده به منظور تحليل هرگونه اختلال حرکتي از جمله کاربردهاي اين نرم‏افزار مي‏باشد.
صالحي خاطر نشان کرد: اين سيستم بسيار کوچک بوده و در هر مکاني قابل استفاده است. اين پروژه در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد مهندسي نرم افزار به راهنمايي دکتر محمدرضا رزازي انجام شده است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …

دیدگاهتان را بنویسید