خانه / مشروح اخبار / ششمین کنگره بین‌المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت برگزار شد

ششمین کنگره بین‌المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت برگزار شد

ششمین کنگره بین‌المللی انجمن جراحان دهان، فک و صورت امروز (۱۹ خردادماه) در هتل المپیک تهران برگزار شد.

 

به گزارش  ایسنا ،این مراسم که با حضور محمد هادی ایازی معاون فرهنگی و اجتماعی شهردار تهران، مشاور ارشد و سخنگوی شهرداری تهران برگزار شد،‌ دکتر حسین مرتضوی رییس انجمن دهان، فک و صورت گفت: در این کنگره مهمانان و سخنرانان برجسته‌ای از کشورهایی چون پرتغال، اسپانیا، هند، عراق، تایلند، ترکیه، ‌ایتالیا، آذربایجان، آلمان، فرانسه،‌ برزیل، آمریکا، ارمنستان و امارات حضور دارند.

وی در ادامه به بیان تاریخچه‌ای از انجمن‌های دهان،‌ فک و صورت پرداخت و اظهار کرد: این انجمن به همت موسسان این رشته چون دکتر یزدی، ۳۵ سال پیش تاسیس شد و اقدامات مثبتی چون برگزاری شش کنگره انجام داده که چهار کنگره در ۵ سال اخیر برپا شده است.

مرتضوی اضافه کرد: پیشینه ایران در رشته جراحی فک و صورت به سالها قبل باز می‌گردد. البته این شاخه از جراحی به صورت نوین در زمان قاجار وارد ایران شد ولی زمانی که دکتر حسین مهدوی بخش جراحی فک و صورت بیمارستان امیراعلم را راه‌اندازی کرد، بعدها انجمن جراحان فک و دهان شکل گرفت و از سال ۶۱ رشته جراحی فک و دهان و صورت به وجود آمد.

مرتضوی اضافه کرد: حاصل تلاش‌های صورت گرفته ایجاد برنامه‌های رزیدنسی بوده است که از این میان ۹ برنامه در تهران است. علاوه بر آن، ۹۴ دستیار و ۲۴۰ جراح فک و صورت در سطح کشور فعال هستند.

او با اشاره به فعالیت‌های علمی در زمینه دهان، فک و صورت اظهار کرد: انتشار کتاب‌های گوناگون، ژورنال‌ها و شرکت در مجامع بین‌المللی از جمله این گونه فعالیت‌ها بوده است. علاوه بر آن، انجمن دهان، فک و صورت در چند سال اخیر با همت افرادی چون دکتر بهزاد رهسپار با نهادهای بین‌المللی مربوط به این رشته ارتباط خوبی داشته است که از جمله آنها می‌توان به انجمن فک و صورت آمریکا و برخی ارگان‌های غیرانتفاعی مانند AO اشاره کرد.

او با اشاره به ضرورت برخورداری متخصص این رشته از درجه double degree تاکید کرد: در ایران تنها پنج نفر از این درجه برخوردار هستند، بنابراین تلاش کرده‌ایم مانند کشورهای پیشرفته احراز مدرک دکترای پزشکی میسر شود و این مورد مراحل آخر خود را طی می‌کند.

مرتضوی در ادامه اظهار کرد: در بین ۱۵۰ انجمن پزشکی وزارت علوم،‌ انجمن جراحان دهان، فک و صورت جزو سه انجمن برتر است و انجمن ما بین ۵۲۰ سازمان غیرانتفاعی جزو ۲۰ انجمن برتر قرار دارند.

مرتضوی در پایان خبر داد: در کنگره‌ای که در ترکیه برگزار شد مقرر شد که سال آینده کنگره ما به صورت همکاری مشترک و با شرکت اعضای کشورهای بالکان، کشورهای عربی (پان عرب) و ترکیه با محوریت ایران برگزار شود.

مطالب داغ امروز :

روش های کاهش درد قاعدگی

دردهای حین عادت ماهانه زنان یکی از شایع‌ترین شکایات آنها در طول این دوره است. …

نقش استروژن در زنان چیست؟

سه هورمون استروژن مهم که در بدن خانم‌ها تولید می‌شوند، استریول، استرادیول و استرون هستند.استروژن‌ها …

لزوم محدود کردن مصرف پتاسیم در بیماران کلیوی

کلیه ها به عنوان تصفیه خانه های بدن فعال هستند و نقشی کلیدی در سلامت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *