پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / ششمين كنگره بين‌المللي انجمن جراحان دهان، فك و صورت برگزار شد
تلگرام

ششمين كنگره بين‌المللي انجمن جراحان دهان، فك و صورت برگزار شد

ششمين كنگره بين‌المللي انجمن جراحان دهان، فك و صورت امروز (19 خردادماه) در هتل المپيك تهران برگزار شد.

 

به گزارش  ایسنا ،اين مراسم كه با حضور محمد هادي ايازي معاون فرهنگي و اجتماعي شهردار تهران، مشاور ارشد و سخنگوي شهرداري تهران برگزار شد،‌ دكتر حسين مرتضوي رييس انجمن دهان، فك و صورت گفت: در اين كنگره مهمانان و سخنرانان برجسته‌اي از كشورهايي چون پرتغال، اسپانيا، هند، عراق، تايلند، تركيه، ‌ايتاليا، آذربايجان، آلمان، فرانسه،‌ برزيل، آمريكا، ارمنستان و امارات حضور دارند.

وي در ادامه به بيان تاريخچه‌اي از انجمن‌هاي دهان،‌ فك و صورت پرداخت و اظهار كرد: اين انجمن به همت موسسان اين رشته چون دكتر يزدي، 35 سال پيش تاسيس شد و اقدامات مثبتي چون برگزاري شش كنگره انجام داده كه چهار كنگره در 5 سال اخير برپا شده است.

مرتضوي اضافه كرد: پيشينه ايران در رشته جراحي فك و صورت به سالها قبل باز مي‌گردد. البته اين شاخه از جراحي به صورت نوين در زمان قاجار وارد ايران شد ولي زماني كه دكتر حسين مهدوي بخش جراحي فك و صورت بيمارستان اميراعلم را راه‌اندازي كرد، بعدها انجمن جراحان فك و دهان شكل گرفت و از سال 61 رشته جراحي فك و دهان و صورت به وجود آمد.

مرتضوي اضافه كرد: حاصل تلاش‌هاي صورت گرفته ايجاد برنامه‌هاي رزيدنسي بوده است كه از اين ميان 9 برنامه در تهران است. علاوه بر آن، 94 دستيار و 240 جراح فك و صورت در سطح كشور فعال هستند.

او با اشاره به فعاليت‌هاي علمي در زمينه دهان، فك و صورت اظهار كرد: انتشار كتاب‌هاي گوناگون، ژورنال‌ها و شركت در مجامع بين‌المللي از جمله اين گونه فعاليت‌ها بوده است. علاوه بر آن، انجمن دهان، فك و صورت در چند سال اخير با همت افرادي چون دكتر بهزاد رهسپار با نهادهاي بين‌المللي مربوط به اين رشته ارتباط خوبي داشته است كه از جمله آنها مي‌توان به انجمن فك و صورت آمريكا و برخي ارگان‌هاي غيرانتفاعي مانند AO اشاره كرد.

او با اشاره به ضرورت برخورداري متخصص اين رشته از درجه double degree تاكيد كرد: در ايران تنها پنج نفر از اين درجه برخوردار هستند، بنابراين تلاش كرده‌ايم مانند كشورهاي پيشرفته احراز مدرك دكتراي پزشكي ميسر شود و اين مورد مراحل آخر خود را طي مي‌كند.

مرتضوي در ادامه اظهار كرد: در بين 150 انجمن پزشكي وزارت علوم،‌ انجمن جراحان دهان، فك و صورت جزو سه انجمن برتر است و انجمن ما بين 520 سازمان غيرانتفاعي جزو 20 انجمن برتر قرار دارند.

مرتضوي در پايان خبر داد: در كنگره‌اي كه در تركيه برگزار شد مقرر شد كه سال آينده كنگره ما به صورت همكاري مشترك و با شركت اعضاي كشورهاي بالكان، كشورهاي عربي (پان عرب) و تركيه با محوريت ايران برگزار شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …