پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / وقتي كشكك زانو حركت مي‌كند
تلگرام

وقتي كشكك زانو حركت مي‌كند

بسياري از مردم در سنين مختلف از درد زانو رنج مي‌برند، اين در حالي است كه پزشكان معتقدند كم‌تحركي و دوري از ورزش علل اصلي درد زانوان است.دكتر محمود معتمدي، ارتوپد و فوق تخصص زانو و استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران در اين باره مي‌گويد: بيماري نرمي غضروف

 

زانو اغلب در نوجوانان و جوانان بين 10 تا 25 سال شايع است و اگر محور ران در امتداد محور ساق نباشد، در نتيجه استخوان كشكك در جاي خود قرار نگرفته و دچار كجي مي‌شود كه مي‌تواند به داخل، خارج و حتي عقب منحرف شود.

وي اظهار مي‌كند: در چنين حالتي، به دليل اين كه استخوان كشكك در جاي خود قرار ندارد، بيمار دچار نرمي غضروف استخوان كشكك خواهد شد.

دكتر معتمدي دسته ديگري را كه دچار نرمي استخوان كشكك مي‌شوند را افراد بسيار فعال ذكر كرده و مي‌گويد: اين دسته از افراد كه به اصطلاح مي‌خواهند يك شبه قهرمان شوند، با فشار زياد روي زانوي خود، ناخواسته استخوان كشكك خود را نرم مي‌كنند.

وي مي‌افزايد: افرادي كه اصلا ورزش نمي‌‌كنند نيز مستعد اين عارضه هستند، اين امر بيشتر در خانم‌ها مشهود است چرا كه آنها به‌طور كلي هيچ‌گونه حركتي به اندام بخصوص پاهاي خود نمي‌دهند و در نتيجه عضلات ناحيه ران (عضله چهارسر)‌ آنها لاغر مي‌شود. وقتي اين عضله (چهارسر)‌ به هر علتي لاغر شود، استخوان كشكك نيز نرم مي‌شود.

علائم بيماري

علائم باليني افرادي كه دچار نرمي غضروف استخوان مي‌شوند «درد» است، بخصوص هنگامي كه در مواقع بالا يا پايين آمدن از كوه و پله‌هاي زياده از حد، آن را احساس مي‌كنند.» اين فوق تخصص زانو با اشاره به اين مطلب خاطرنشان مي‌كند: دومين علامت باليني پس از درد، قفل شدن زانو است كه به صورت موقتي زانو قفل مي‌شود و پس از مدت كوتاهي، از اين حالت خارج مي‌شود.

اين استاد دانشگاه در ادامه مي‌گويد: «تورم» هم از علائم اين بيماري است كه در ناحيه زانوها به وجود مي‌آيد و باعث پيدايش ترشحاتي در مفصل زانو مي‌شود كه معمولا راديوگرافي ساده مي‌تواند در تشخيص آن، بسيار كمك‌كننده باشد.

دكتر معتمدي عنوان مي‌كند: گاه براي بهتر ديدن مشكل زانو از«MRI» و آرتروزكپي استفاده مي‌شود.

از نظر علايم آسيب‌شناسي، اين بيماري به چهار دسته تقسيم مي‌شود كه معمولا در مرحله اول غضروف استخوان كشكك نرم مي‌شود و در مراحل بعدي به ترتيب غضروف استخوان خط‌خطي و سپس تكه‌اي از غضروف استخوان كشكك از جاي خود جدا مي‌شود و در مرحله آخر، قطعه‌اي از استخوان جدا شده در بستر مي‌افتد.

اين پزشك متخصص با اشاره به اين مطلب بهترين درمان اين بيماري را تقويت عضله چهارسر عنوان مي‌كند كه چون لاغر شده است بايستي در راستاي قوي كردن آن ورزش‌‌هاي مخصوصي انجام داد. دكتر معتمدي مي‌افزايد: در اين ورزش بيمار را روي تخت خوابانده و در حالتي كه انگشتان پا رو به صورت است، عضلات بالاي زانو را سفت مي‌كنند و در حالت خوابيده 5 ثانيه گرفته و سپس آن را رها مي‌كنند كه اين ورزش بايستي روزي 3 بار و در هر وعده 20مرتبه انجام داد.

وي مي‌گويد: در حركت دوم با قرار دادن بالش زير زانو، سر انگشتان را به سمت صورت گرفته و عضلات چهارسر را منقبض مي‌كنند. يا با بستن وزنه‌اي 2 كيلويي به مچ پا، سر انگشتان را به سمت صورت برده و عضله چهارسر را به مدت 5 ثانيه منقبض مي‌كنند.

با انقباض عضلات چهارسر، درد از بين مي‌رود و به مرور نرمي غضروف استخوان نيز رفع مي‌شود. بتدريج مايع داخل مفصل زانو نيز از بين مي‌رود.» اين استاد دانشگاه با اعلام اين موضوع، عنوان مي‌كند: براي حل مشكل نرمي غضروف استخوان زانو، بايستي سبك و روش زندگي‌مان را تغيير داده و از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداري كنيم.

همچنين تا جايي كه ممكن است بايد از توالت فرنگي استفاده كرد و با خواندن نماز روي صندلي، از كوهنوردي، دوچرخه‌سواري و عبور از پله‌هاي زياد خودداري ورزيد تا ديگر نيازي به عمل جراحي ايجاد نشود.

در هر صورت، اگر مشكل لاغر بودن عضله چهارسر اين گروه حل نشود، بيمار در سال‌هاي آتي دچار آرتروز خواهد شد.

دكتر معتمدي در پايان توصيه مي‌كند: افرادي كه دچار اين مشكل در سنين جواني هستند، مي‌توانند با منقبض كردن عضله چهارسر زانوان خود، مشكل خود را مرتفع سازند، ولي در كنار اين ورزش، شنا و استخر جهت حل هرچه بهتر بيماري نبايد فراموش شود.
جام جم آنلاين

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …