پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / با راه‌هاي مقابله با استرس آشنا شویم
تلگرام

با راه‌هاي مقابله با استرس آشنا شویم

آيا مي‌دانيد چه چيزهايي باعث بروز استرس مي‌شوند؟ هر چيزي كه باعث شود شما مضطرب، عصبي، نااميد يا غمگين شويد، باعث بروز استرس مي‌شود. ممكن است اين وضع قبل از شروع امتحان در مدرسه يا دانشگاه، آزمون رانندگي، انتخاب يك خانه جديد، ازدواج، يك مسابقه ورزشي، ديدار با يك شخصيت مهم يا فشار كاري سنگين و دشوار باشد.

 چيزي كه باعث استرس در يك فرد مي‌شود، ممكن است در فرد ديگري باعث لذت او شود البته وجود مقداري استرس در زندگي همه ما خوب است اما استرس زياد باعث لطمه زدن به سلامت ما مي‌شود. با خوش‌بيني مي‌توانيم بر استرس‌هايي كه در زندگي‌مان پديد مي‌آيند، غلبه كنيم. استرس در ما تغييرات روحي و جسمي ايجاد مي‌كند. برخي تغييرات روحي عبارتند از اضطراب، عصبانيت، تندخويي، بي‌حوصلگي، بداخلاقي و دمدمي‌مزاجي.

 مهم‌ترين واكنش‌هاي بدني در استرس عبارتند از: گرفتگي عضلات، افزايش شمار ضربان قلب، تنفس سريع و سطحي، عرق‌ريزي، تغيير در اشتها، ضعف يا لرزش عضلات، احساس ناراحتي در معده، مشكلات خواب، عصبي شدن، سردرد، درد سينه، سودءهاضمه، ضعف عمومي بدن براي مقابله با واكنش‌هاي بدني كه نسبت به استرس ايجاد مي‌شود، عميق و كنترل شده نفس بكشيد و از روش ريلكسيشن يا آرامش استفاده كنيد؛ در تمام روز آرام باشيد؛ سعي كنيد به احساس‌هاي بدنتان توجه نماييد و هر زماني كه احساس كرديد بدنتان به استرس و واكنش نشان مي‌دهد، عضلات خود را شل سازيد.

آيا مي‌دانيد چگونه مي‌توان با استرس مقابله كرد و آن را كاهش داد؟ استرس در همه ما ايجاد مي‌شود زيرا گهگاه در وضعيت‌هاي استرس‌زا قرار مي‌گيريم. كمي استرس، توجه ما را به كاري كه قرار است انجام دهيم، متمركز مي‌كند و فوايدي دارد. اما استرس زياد براي سلامت روح و جسم مضر است.

براي مقابله با استرس نگاهي مثبت و اميدواركننده به زندگي داشته باشيد و سعي كنيد پيش‌بيني كنيد كه چگونه بر مشكلات غلبه كنيد و با دوستان صميمي و نزديك خود بيشتر ارتباط برقرار كنيد و به هنگام بروز مشكلات، از نظر مشورتي آنها بهره بگيريد. نكته مهم ديگر اين كه شيوه زندگي منظم را انتخاب كنيد.

اگر زندگي‌تان نظم داشته باشد، هر كاري را به موقع و سر جاي خود انجام مي‌دهيد و استرس انجام دادن يك زمان كارهاي عقب‌افتاده و ضروري را پيدا نمي‌كنيد. براي كاهش استرس در خود، به طور منظم به ورزش بپردازيد. ورزش به جسم و روح شما نظم و طراوت و قدرت مي‌دهد. وقتي از لحاظ روحي و جسمي قوي باشيدف استرس در شما كاهش مي‌يابد و در برابر مشكلات مقاومت بهتري خواهيد داشت. يكي از عوامل مهم استرس‌زا، تنهايي است.

تنهايي بر اثر فقدان ارتباط صميمي با دوستان يا اعضاي خانواده پديد مي‌آيد. افراد تنها قادر نيستند مشكلات خود را با ديگران در ميان بگذارند و باعث شوند كه استرشان كم شود. احساس اين كه به جايي تعلق داريد يا احساس اين كه قسمتي از يك گروه يا جامعه هستيد، باعث كاهش استرس مي‌شود، مشكل شما هرچه باشد هميشه افرادي وجود دارند كه بخواهند و بتوانند به شما كمك كنند. همچنين تغذيه خوبي داشته باشيد و با عجله غذا نخوريد. آخرين نكته اين كه به خود سخت نگيريد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

بهترین ورزش برای افراد مبتلا به دیابت 30 دقیقه پیاده‌روی روزانه است

بهترین نوع ورزش در دیابت ورزش های هوازی از جمله پیاده‌روی است که باعث می‌شود …

درمان گرفتگی بینی

1- دوش آب داغ بگیرید: شما می‌توانید از این گزینه در درمان آنفلونزا یا سرماخوردگی …