پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / دستگاه آسان نفس از رشد قارچ و بروز برفك در مبتلايان به آسم پيشگيري مي‌کند
تلگرام

دستگاه آسان نفس از رشد قارچ و بروز برفك در مبتلايان به آسم پيشگيري مي‌کند

رييس كميته كشوري آسم و آلرژي با بيان اينكه آلرژي‌ها جنبه ارثي و خانوادگي دارد و ژن‌هاي متعددي در بروز آن دخالت دارند، گفت: آسم در90 درصد كودكان و50 درصد بزرگسالان از نوع آلرژي به عوامل محيطي است كه موجب التهاب مزمن راههايي هوايي در ريه مي‌شود.

دكتر مصطفي معين، رييس انجمن آسم آلرژي ايران در گفت وگو باایسنا، با اشاره به اينكه عواملي مانند سن و جنس در بروز آسم و آلرژي تاثيرگذار هستند، اظهار داشت: شيوع آسم در پسرها دو برابر دخترها است که در سن بلوغ برابر مي‌شود و پس از آن در زنان شايع‌تر از مردان است. در برخي نژادها مانند سياه پوستان شيوع بيشتر و در نژاد زرد شيوع کمتري دارد.

رييس انجمن آسم آلرژي ايران با تاكيد براين مطلب كه بيماري آسم به علت تاخير در درمان و يا درمان ناقص پيشرفت و از كنترل خارج مي‌شود، گفت: حمله شديد يا سرفه، تنگي نفس شديد و نارسايي تنفسي و مراجعه فوري به اورژانس و بستري شدن در بيمارستان را در پي دارد.

دكتر معين با اشاره به اين مطلب كه قطع درمان بدون تجويز پزشك متخصص مي‌تواند به پيشرفت خزنده بيماري و مزمن شدن آن كمك كند، تصريح كرد: به تدريج عملكرد ريه‌ها كاهش و منجر به اختلال در رشد و نمو كودك و يا كاهش كيفيت زندگي او مي‌شود. در چنين وضعيتي خواب و استراحت، ورزش، تحصيل و اشتغال بيمار دچار مشكل شده و هزينه‌هاي زيادي را از نظر دارو به وجود مي‌آورد.

رييس كميته كشوري آسم و آلرژي با بيان اين مطلب كه بيماري آسم، هزينه‌هاي زيادي را به بيمار و خانواده او و جامعه تحميل مي‌كند، افزود: هزينه‌هاي درمان و دارو و مراقبت از اين بيماري، بين 300 هزار تا يک ميليون و 500 هزار تومان در سال هزينه دربردارد.

وي ادامه داد: در كشوري مثل آمريكا در حدود 18 ميليارد دلار براي درمان آسم سالانه هزينه مي‌شود، اگر چه آمار دقيقي در اين زمينه در كشور نداريم ولي در سال‌هاي دهه 80 در حدود 15 ميليارد تومان فقط براي چند قلم داروهاي آسم هزينه شده است.

رييس انجمن آسم آلرژي ايران، گرفتن تاريخچه جامعي از سابقه بيماري، علائم باليني آن و معاينه دقيق توسط پزشك معالج را از مهمترين فاكتورها در تشخيص زودرس اين بيماري دانست و گفت: تجويز آزمون‌هاي تنفسي (اسپرومتري، پيك فلومتري)، پوستي (آزمون پريك) و يا آزمون‌هاي خون معمولا مي‌تواند به تشخيص و درمان سريع و درست آسم منجر شود.

دكتر معين با اشاره به اين مطلب كه آسم و آلرژي ها قابل پيشگيري هستند و با شناسايي و پرهيز عوامل خطرزاي محيطي مي‌توان از آنها پيشگيري كرد، افزود: اين پيشگيري از همان دوران بارداري بايد آغاز شود و در سالهاي بعد از تولد نيز تحت نظر پزشك متخصص بايد ادامه داشته باشد.

وي در ادامه افزود: رعايت توصيه‌هاي بهداشتي در محيط زندگي مادران باردار و نوزادان و شيرخواران و تغذيه انحصاري با شير مادر(نه شير كمكي ) در 6 ماهه اول زندگي و شروع غذاي كمكي طبق توصيه پزشك در سن 6 ماهگي به بعد از مهمترين نكات پيشگيري است.

دکتر معين در ادامه افزود: ضرورت ارتباط منظم بيمار با پزشك معالج خود و آموزش نحوه مصرف داروها و نحوه شناسايي عوامل حساسيت زا و پرهيز از آنها مي‌تواند در درمان بيمار مبتلا به آسم موثر باشد.

رييس كميته كشوري آسم و آلرژي با بيان اين مطلب كه داروهاي مورد مصرف در آسم به شكل استنشاقي (اسپري) هستند و نسبت به شكل خوراكي و يا تزريقي از عوارض كمتري برخوردارند و سريع تاثير مي‌گذارند، اظهار داشت: اعتياد آور بودن داروهاي استنشاقي و يا عوارض قلبي و يا كوتاه شدن قد كودكان كه از سوي افراد ناآگاه و غيرمسئوول مطرح مي‌شود از پايه علمي برخوردار نيستند و نبايد به آنها اعتنا كرد. داروهاي استنشاقي در همه كشورها، داروي خط اول درمان آسم هستند كه با كنترل سريع بيماري از عوارض مرگ و مير جلوگيري مي‌كند.

دكتر معين داروهاي استنشاقي را به دو گروه ضد التهابي و داروهاي باز كننده تقسيم كرد و گفت: داروهاي باز كننده نايژه‌ها كه با رفع انسداد راه‌هاي تنفسي و رفع علائمي چون سرفه مكرر و نفس تنگي به كار برده مي‌شود و از حمله شديد جلوگيري مي‌كند. سالبوتامل و سالمترول نمونه‌هايي از اين گروه در بازار دارويي ايران هستند.

وي در ادامه افزود: داروهاي ضد التهابي كه از تركيبات كورتيكواستروئيدي هستند بايد به طور منظم و به مقدار معين و در بلند مدت طبق تجويز پزشك معالج مصرف شوند. بكلومتازون، فلوتيكازون و بودسونايد از جمله اين داروها است.

دكتر معين با بيان اينكه درمان قطعي آسم با توجه به جنبه ارثي و ژنتيكي آن فعلا امكان پذير نيست، اظهار كرد: ولي با پروتكل‌هاي درماني و دارويي موجود و تحت نظر پزشك متخصص مي‌توان كيفيت زندگي مناسب را براي بيماران تامين كرد.

رييس انجمن آسم آلرژي ايران در خصوص نحوه كاركرد دستگاه آسان نفس گفت: از چند سال قبل از محفظه‌هايي به نام«spacer» استفاده مي‌شود كه در ايران به نام‌هاي مختلف آسان نفس و يا دم يار خوانده مي‌شود. به كارگيري محفظه‌ها موجب مي‌شود كه داروي استنشاقي به مقدار كافي به بافت ريه و راههاي هوايي ملتهب و تحريك پذير ريه وارد شده و آثار درماني خود را اعمال مي‌كند.

وي در ادامه افزود: به كارگيري مستقيم اسپري بدون spacer باعث ته‌نشين شدن بيشتر دارو در دهان و حلق شده و كمتر به مجاري تنفسي وارد مي‌شود. بنابراين تاثيري در رفع التهاب بافت ريه و بهبود بيماري ندارد و موجب عوارضي مثل رشد قارچ‌ها در دهان و گلو و پيدايش برفك مي‌شود.

رييس انجمن آسم و آلرژي با بيان اينكه ماسك در مقابل آلاينده‌هاي شيميايي تهران چندان موثر نيست، گفت: آلاينده‌هاي هوا بسيار ريزند و از ماسك عبور مي‌كنند. استفاده از ماسك بيشتر براي جلوگيري از ورود گرد وغبار به داخل ريه در هواي طوفاني و نيز براي جلوگيري از انتقال ويروس‌ها از شخصي كه دچار سرماخوردگي شده به ديگران توصيه مي‌شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …