خانه / مشروح اخبار / دستگاه آسان نفس از رشد قارچ و بروز برفک در مبتلایان به آسم پیشگیری می‌کند
مجله پزشکی

دستگاه آسان نفس از رشد قارچ و بروز برفک در مبتلایان به آسم پیشگیری می‌کند

رییس کمیته کشوری آسم و آلرژی با بیان اینکه آلرژی‌ها جنبه ارثی و خانوادگی دارد و ژن‌های متعددی در بروز آن دخالت دارند، گفت: آسم در۹۰ درصد کودکان و۵۰ درصد بزرگسالان از نوع آلرژی به عوامل محیطی است که موجب التهاب مزمن راههایی هوایی در ریه می‌شود.

دکتر مصطفی معین، رییس انجمن آسم آلرژی ایران در گفت وگو باایسنا، با اشاره به اینکه عواملی مانند سن و جنس در بروز آسم و آلرژی تاثیرگذار هستند، اظهار داشت: شیوع آسم در پسرها دو برابر دخترها است که در سن بلوغ برابر می‌شود و پس از آن در زنان شایع‌تر از مردان است. در برخی نژادها مانند سیاه پوستان شیوع بیشتر و در نژاد زرد شیوع کمتری دارد.

رییس انجمن آسم آلرژی ایران با تاکید براین مطلب که بیماری آسم به علت تاخیر در درمان و یا درمان ناقص پیشرفت و از کنترل خارج می‌شود، گفت: حمله شدید یا سرفه، تنگی نفس شدید و نارسایی تنفسی و مراجعه فوری به اورژانس و بستری شدن در بیمارستان را در پی دارد.

دکتر معین با اشاره به این مطلب که قطع درمان بدون تجویز پزشک متخصص می‌تواند به پیشرفت خزنده بیماری و مزمن شدن آن کمک کند، تصریح کرد: به تدریج عملکرد ریه‌ها کاهش و منجر به اختلال در رشد و نمو کودک و یا کاهش کیفیت زندگی او می‌شود. در چنین وضعیتی خواب و استراحت، ورزش، تحصیل و اشتغال بیمار دچار مشکل شده و هزینه‌های زیادی را از نظر دارو به وجود می‌آورد.

رییس کمیته کشوری آسم و آلرژی با بیان این مطلب که بیماری آسم، هزینه‌های زیادی را به بیمار و خانواده او و جامعه تحمیل می‌کند، افزود: هزینه‌های درمان و دارو و مراقبت از این بیماری، بین ۳۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در سال هزینه دربردارد.

وی ادامه داد: در کشوری مثل آمریکا در حدود ۱۸ میلیارد دلار برای درمان آسم سالانه هزینه می‌شود، اگر چه آمار دقیقی در این زمینه در کشور نداریم ولی در سال‌های دهه ۸۰ در حدود ۱۵ میلیارد تومان فقط برای چند قلم داروهای آسم هزینه شده است.

رییس انجمن آسم آلرژی ایران، گرفتن تاریخچه جامعی از سابقه بیماری، علائم بالینی آن و معاینه دقیق توسط پزشک معالج را از مهمترین فاکتورها در تشخیص زودرس این بیماری دانست و گفت: تجویز آزمون‌های تنفسی (اسپرومتری، پیک فلومتری)، پوستی (آزمون پریک) و یا آزمون‌های خون معمولا می‌تواند به تشخیص و درمان سریع و درست آسم منجر شود.

دکتر معین با اشاره به این مطلب که آسم و آلرژی ها قابل پیشگیری هستند و با شناسایی و پرهیز عوامل خطرزای محیطی می‌توان از آنها پیشگیری کرد، افزود: این پیشگیری از همان دوران بارداری باید آغاز شود و در سالهای بعد از تولد نیز تحت نظر پزشک متخصص باید ادامه داشته باشد.

وی در ادامه افزود: رعایت توصیه‌های بهداشتی در محیط زندگی مادران باردار و نوزادان و شیرخواران و تغذیه انحصاری با شیر مادر(نه شیر کمکی ) در ۶ ماهه اول زندگی و شروع غذای کمکی طبق توصیه پزشک در سن ۶ ماهگی به بعد از مهمترین نکات پیشگیری است.

دکتر معین در ادامه افزود: ضرورت ارتباط منظم بیمار با پزشک معالج خود و آموزش نحوه مصرف داروها و نحوه شناسایی عوامل حساسیت زا و پرهیز از آنها می‌تواند در درمان بیمار مبتلا به آسم موثر باشد.

رییس کمیته کشوری آسم و آلرژی با بیان این مطلب که داروهای مورد مصرف در آسم به شکل استنشاقی (اسپری) هستند و نسبت به شکل خوراکی و یا تزریقی از عوارض کمتری برخوردارند و سریع تاثیر می‌گذارند، اظهار داشت: اعتیاد آور بودن داروهای استنشاقی و یا عوارض قلبی و یا کوتاه شدن قد کودکان که از سوی افراد ناآگاه و غیرمسئوول مطرح می‌شود از پایه علمی برخوردار نیستند و نباید به آنها اعتنا کرد. داروهای استنشاقی در همه کشورها، داروی خط اول درمان آسم هستند که با کنترل سریع بیماری از عوارض مرگ و میر جلوگیری می‌کند.

دکتر معین داروهای استنشاقی را به دو گروه ضد التهابی و داروهای باز کننده تقسیم کرد و گفت: داروهای باز کننده نایژه‌ها که با رفع انسداد راه‌های تنفسی و رفع علائمی چون سرفه مکرر و نفس تنگی به کار برده می‌شود و از حمله شدید جلوگیری می‌کند. سالبوتامل و سالمترول نمونه‌هایی از این گروه در بازار دارویی ایران هستند.

وی در ادامه افزود: داروهای ضد التهابی که از ترکیبات کورتیکواستروئیدی هستند باید به طور منظم و به مقدار معین و در بلند مدت طبق تجویز پزشک معالج مصرف شوند. بکلومتازون، فلوتیکازون و بودسوناید از جمله این داروها است.

دکتر معین با بیان اینکه درمان قطعی آسم با توجه به جنبه ارثی و ژنتیکی آن فعلا امکان پذیر نیست، اظهار کرد: ولی با پروتکل‌های درمانی و دارویی موجود و تحت نظر پزشک متخصص می‌توان کیفیت زندگی مناسب را برای بیماران تامین کرد.

رییس انجمن آسم آلرژی ایران در خصوص نحوه کارکرد دستگاه آسان نفس گفت: از چند سال قبل از محفظه‌هایی به نام«spacer» استفاده می‌شود که در ایران به نام‌های مختلف آسان نفس و یا دم یار خوانده می‌شود. به کارگیری محفظه‌ها موجب می‌شود که داروی استنشاقی به مقدار کافی به بافت ریه و راههای هوایی ملتهب و تحریک پذیر ریه وارد شده و آثار درمانی خود را اعمال می‌کند.

وی در ادامه افزود: به کارگیری مستقیم اسپری بدون spacer باعث ته‌نشین شدن بیشتر دارو در دهان و حلق شده و کمتر به مجاری تنفسی وارد می‌شود. بنابراین تاثیری در رفع التهاب بافت ریه و بهبود بیماری ندارد و موجب عوارضی مثل رشد قارچ‌ها در دهان و گلو و پیدایش برفک می‌شود.

رییس انجمن آسم و آلرژی با بیان اینکه ماسک در مقابل آلاینده‌های شیمیایی تهران چندان موثر نیست، گفت: آلاینده‌های هوا بسیار ریزند و از ماسک عبور می‌کنند. استفاده از ماسک بیشتر برای جلوگیری از ورود گرد وغبار به داخل ریه در هوای طوفانی و نیز برای جلوگیری از انتقال ویروس‌ها از شخصی که دچار سرماخوردگی شده به دیگران توصیه می‌شود.

مطالب داغ امروز :

زنبوردرمانی چیست؟

در جهان، درمانگران و محققان زیادی درباره تاثیر زنبوردرمانی برای تسکین و بهبود دردهای قاعدگی …

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

در زمان حاملگی این مواد غذایی را بخورید

خوردن مواد غذایی سالم برای تغذیه جنین بسیار مهم است چون به نوزاد هم از …