پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / ازدواج‌های فامیلی به افزایش بیماریهای نادر ژنتیکی در ایران منجر شده است
تلگرام

ازدواج‌های فامیلی به افزایش بیماریهای نادر ژنتیکی در ایران منجر شده است

 ازدواج‌های خویشاوندی در ایران منجر به افزایش بیماری‌های کمیاب و نادر ژنتیکی شده است که این بیماری‌های نادر در بسیاری از مناطق دنیا شیوع ندارند.

 

در بیماری‌های غیرشایع ژنتیکی، نقش ازدواج‌های فامیلی بسیار مهم است، اما در مورد بیماری‌های شایع از جمله تالاسمی، ممکن است والدین هیچ نسبت فامیلی نداشته باشند، اما فرزند آنها به بیماری ژنتیکی مبتلا شود.

وی با بیان اینکه تالاسمی یکی از بیماری‌های شایع ژنتیکی در ایران است، گفت: تالاسمی دارای یک کمربند است که این کمربند از شمال و شرق آفریقا تا آسیای جنوب شرقی را در بر می‌گیرد و این کمربند با کمربند مالاریا مطابقت دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: در این کمربند، افراد ناقل تالاسمی (افرادی که ژن معیوب تالاسمی را دارند اما بیمار نیستند) از این مزیت برخوردارند که نسبت به انگل مالاریا مقاوم هستند.

رییس انجمن ژنتیک ایران با اشاره به اینکه حدود ۲۰ هزار نفر در کشور به تالاسمی ماژور مبتلا هستند، گفت: همچنین بر اساس بررسی‌های صورت گرفته تخمین زده می‌شود که بین ۴ تا ۵ درصد جمعیت ایران ناقل تالاسمی هستند.

وی افزود: به عبارتی دیگر از هر ۲۰ نفر در ایران، یک نفر ناقل تالاسمی است.

این متخصص بیماری‌های ژنتیک انسانی از انگلستان اظهار داشت: با توجه به اینکه به راحتی نمی‌توان تغییر در فرهنگ ازدواج‌های فامیلی ایجاد کرد و کاری زمان بر محسوب می‌شود، مهمترین و موثرترین راه برای کاهش بیماری‌های ژنتیک در کشور، انجام مشاوره‌های ژنتیک قبل از ازدواج است.

وی با بیان اینکه مشاوره‌های ژنتیکی در مقاطع مختلفی و عمدتا قبل از ازدواج و قبل از بارداری باید انجام شود، گفت: طی این مشاوره‌ها، شجره خانوادگی و خاندان زوج‌ها و بیماری‌های رایج در آنها مشخص و بررسی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس ادامه داد: طی این بررسی ها چنانچه خطر و احتمال ابتلای فرزند به بیمارهای ژنتیکی وجود داشته باشد، ژن‌های بیماری زا به طور دقیق بررسی می‌شود و در صورت بارداری تشخیص قبل از تولد برای آنها داده می‌شود.

رییس انجمن ژنتیک ایران تصریح کرد: مهمترین توصیه ما برای کاهش بیماری‌های ژنتیکی در کشور، تاکید بر انجام مشاوره‌های ژنتیکی قبل از ازدواج است. با انجام این کار زوج تحت نظر متخصص ژنتیک قرار می‌گیرد و در هر مرحله‌ای اقدامات لازم برای آنها انجام می‌شود.

به گفته این متخصص ژنتیک، بیماری‌های ژنتیکی در هر کشور و هر منطقه‌ای متفاوت و تحت تاثیر پیشینه‌های تاریخی و سیر تکاملی آن جمعیت قرار دارد.

در کشورهای اروپایی حدود چند صد سال است که ازدواج‌های فامیلی صورت نمی‌گیرد و به همین علت بیماری‌های ژنتیکی نادر، شیوع زیادی ندارد.

رییس یازدهمین کنگره ژنتیک ایران با اشاره به برگزاری این کنگره از اول تا سوم خرداد ماه گفت: هدف از برگزاری این کنگره، اشاعه دانش ژنتیک در کشور و تلاش برای ارتقاء این دانش با اجرای سیاست‌های حمایت از متخصصین ژنتیک و جلب سیاستمداران برای توسعه این علم است.

به گفته وی در این کنگره ۳۰ موضوع در خصوص ژنتیک از جمله سلولهای بنیادی، بیماریهای ژنتیک، بیولوژی سیستمی، اخلاق در ژنتیک، ژنتیک مولکولی، ژن درمانی، روشهای پیشرفته ژنتیک، ژنتیک جمعیت، کشت بافت، مدیریت توسعه ژنتیک ایران و مشاوره ژنتیک مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

همایش علمی انجمن ژنتیک ایران هر دو سال یکبار برگزار می‌شود که یازدهمین همایش آن اول خرداد همزمان با روز ایمنی زیستی به مدت سه روز در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
دکتر محمد تقی اکبری

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …