پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / بيماري گواتر را بيشتر بشناسيم
تلگرام

بيماري گواتر را بيشتر بشناسيم

گواتر يا بزرگي تيروئيد، بيماري شايعي است که به عنوان يک مسئله بهداشتي از اهميت خاصي برخوردار است.   

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا به نقل از مرکز آموزشي درماني آيت الله طالقاني کرمانشاه، بزرگ شدن غده تيروئيد به هر علت ” گواتر ” ناميده مي شود، به نظر مي رسد که علت اصلي بيماري کمبود يد در مواد غذايي باشد و بزرگ شدن تيروئيد ، واکنش جبراني بدن براي استفاده بيشتر از يد وارد شده به بدن است.
در چند دهه اخير، افزون يد به نمک طعام سبب پيشگيري و شايد ريشه کن کردن اين نوع گواتر در بسياري از کشورهاي اروپايي و آمريکا شده است.
انسان يد را از مواد غذايي، حيواني و گياهي دريافت مي کند و آن را به راحتي از راه دستگاه گوارش جذب و توسط غده تيروئيد مي گيرد و مازاد آن از راه ادرار دفع مي کند.
يافته هاي پزشکي نشان مي دهد در مناطقي که خاک و آب آن داراي يد کافي نيست، ميزان يد مواد غذايي براي صحت اعمال تيروئيد کفايت نمي کند.
پزشکان معتقدند نياز مطلوب روزانه به يد بين 100 تا 300 ميکروگرم است که اگر مصرف يد روزانه به کمتر از 100 ميکروگرم برسد، ممکن است گواتر بروز کند و در صورتي که به کمتر از 50 ميکروگرم برسد به بروز اختلات ديگر ناشي از کمبود يد منجر خواهد شد.
مطالعات انجام شده در ايران نشان مي دهد، گواتر به صورت هايپرآندميک در اکثر استانهاي کشور وجود دارد، هر چند کم کاري تيروييد بسيار محدود و فقط در بعضي از مناطق کوهستاني گزارش شده است.
در مناطق کوهستاني اختلال در رشد جنسي ( قد و وزن )، عقب افتادگي رواني، کاهش ضريب هوشي ، علائم نورولوژيک غير طبيعي ، کاهش شنوايي و اختلال در اعمال سايکوموتور گزارش شده است.
اکثرا” تنها تظاهر کمبود يد گواتر است و علائم باليني کم کاري تيروئيد موجود نيست.
کارشناسان در اين زمينه، اندازه گيري يد ادرار را يک شاخص اساسي و مهم براي تشخيص کمبود يد مي دانند.
جهت بررسي کمبود يد در يک منطقه، بهترين شاخص تعيين ميزان دفع شده در نمونه ادرار صبحگاهي دانش آموزان مدارس آن منطقه است.
متداولترين روش پيشگيري از بروز اين بيماري، استفاده از نمک يد دار است که در همه سنين استفاده مي شود و بجاي نمک معمولي و به همان ميزان مورد استفاده قرار مي گيرد، هيچ منعي براي استفاده از آن در بارداري وجود ندارد و در بعضي مناطق دنيا به آب آشاميدني و يا آرد نانوايي نيز يد اضافه مي شود.
استفاده از نمک يد دار سبب پيشگيري از بروز گواتر و احتمالا” توقف رشد بسياري از گواترهاي کوچک مي شود ، با اين وجود تاثيري در کاهش اندازه گواترهاي بزرگتر ( آنها که بدون به عقب بردن سر از نزديک يا دور ديده مي شوند ) نمي گردد.
براي درمان اين نوع گواترها، تجويز هورمونهاي تيروئيد توصيه مي شود.
پزشکان بهترين فرآورده هاي تيروئيدي را قرصهاي لووتيروکسين سديم مي دانند که با مقادير 100 تا 200 ميکروگرم ( يک يا دو قرص ) در روز سبب کاهش اندازه گواتر مي شود.
مصرف اين دارو در موارد حاملگي و شيردهي مانعي ندارد و درمان جراحي نيز ضروري نيست؛ مگر در مواردي که اندازه گواتر سبب بروز علائم انسدادي شده و يا موارد استثنايي ديگري وجود داشته باشد.
در اين صورت بهتر است براي جلوگيري از عود گواتر ، بيمار تا پايان عمر از فرآورده هاي تيروييدي استفاده کند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …

درمان گزگز و خواب رفتن انگشتان دست

گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع ترین علت آن، گیر …