خانه / مشروح اخبار / پلاکت فرزیس سازمان انتقال خون ایران در خدمت بیماران سرطانی
مجله پزشکی

پلاکت فرزیس سازمان انتقال خون ایران در خدمت بیماران سرطانی

پلاکت فرزیس سازمان انتقال خون ایران با استفاده از دستگاههای تمام اتوماتیک جدید برای درمان بیماران مبتلا به اختلالات انعقادی و سرطان خون و گیرندگان پیوند مغز استخوان تجهیز شده است.

بخش پلاکت فرزیس سازمان انتقال خون با ظرفیتی بیش از پیش آماده خدمت رسانی به بیماران نیازمند است.

بنا براین گزارش، بیماران یاد شده به دلیل این که به نوع پلاکت رندوم که از اهدا کنندگان مختلف به دست می‌آید واکنش منفی نشان می‌دهند، ناچارند از اهدا کننده واحد پلاکت دریافت کنند که سیستم ایمنی بدنشان با آنتی بادی‌های کمتری مواجه شود و پلاکت دریافتی را دفع نکند.

دکتر ذاکری مدیر بخش پلاکت فرزیس در این مورد توضیح داد: این بیماران به دلیل این که بدنشان قادر به ساخت پلاکت نیست گاه نیازمند دریافت پلاکت از نوع ( اس . دی . پی ) پلاکت فرزیس هستند.

بنا بر این گزارش، در چنین مواردی همراه بیمار با معرفی پزشک معالج به سازمان انتقال خون مراجعه می‌کند وپس از انجام آزمایشهای لازم، فرآیند پلاکت فرزیس روی یک اهدا کننده انجام می‌شود.

پیش از این فرایند پلاسما فرزیس از یک نفر اهدا کننده ( single doner) به صورت غیر اتوماتیک انجام می‌شد و ۱۰ ساعت به طول می‌انجامید. اما از سال ۸۵ پلاکت فرزیس در مرکز آفرزیس سازمان انتقال خون به صورت اتوماتیک درآمده و در سال ۸۸ به تعداد تجهیزات و دستگاههای مورد نیاز این فرایند افزوده شد. اکنون فرایند پلاسما فرزیس تقریبا ۱-۵/۱ ساعت طول می‌کشد و طی این مدت پلاکتی حداقل به میزان ۶ تا ۸ برابر پلاکت معمولی از خون اهدا کننده جدا می‌شود و خون بدون پلاکت دو باره به بدن او برمی‌گردد.

این گزارش حاکیست؛ شیوه یاد شده برای اهدا کننده بسیار راحت‌تر است و پلاکت به دست آمده کیفیت بیشتری دارد.

دکتر ذاکری در مورد نحوه پذیرش اهدا کننده گفت: فرد داوطلب پیش از اهدا، مشاوره پزشکی خواهد داشت و این مشاوره در حد کنترل شرایط اهدا ی پلاکت است که پس از آن برای اهدا کننده آزمایشهای لازم CBC ( هموگلوبین, هماتوکریت و گلبول سفید و پلاکت) گروه خون، هپاتیت بی، هپاتیت سی، ایدز و سیفلیس انجام می‌شود.

یک کارشناس بخش مرکز پلاکت فرزیس در مورد فرایند اهدای پلاکت گفت:‌ اهدا کننده پس از گذراندن این مراحل روی تخت مخصوص قرار می‌گیرد و به دستگاه مربوط به جمع آوری پلاکت از خون متصل می‌شود. در این حالت خون در دستگاه به جریان می‌افتد و پلاکت از خون اهدا کننده جدا می‌شود و بقیه خون به بدن وی برمی‌گردد.

وی در مورد فرآیندی که پس از اهدای پلاکت در مورد آن صورت می‌گیرد، گفت: بعد از اتمام کار، پلاکت جدا شده به مدت یک ساعت در دستگاه انکوباتوربه حالت استراحت قرار می‌گیرد و بعد از یک ساعت در دستگاهی موسوم به شیکر قرار می‌گیرد تا یکنواخت شود. سپس روی نمونه پلاکت برای سنجش دقت و صحت کار و کنترل کیفی این پروسه آزمایشهای میکروبی و میزان ph پلاکت و گلبول سفید ( هرچه اندازه گلبول سفید در پلاکت کمتر باشد بهتر است ) انجام که ماهی یک بار این گزارشها آماده می‌شود اما این یک فرآیند داخلی است و مربوط به بیمار نمی‌شود و تا قبل از این مرحله کار بیمار و اهدا کننده تمام شده است.

مدیر مرکز پلاکت فرزیس اعلام کرد: هم اکنون ظرفیت پذیرش ۵ بیمار در روز وجود دارد.

مطالب داغ امروز :

زنبوردرمانی چیست؟

در جهان، درمانگران و محققان زیادی درباره تاثیر زنبوردرمانی برای تسکین و بهبود دردهای قاعدگی …

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

در زمان حاملگی این مواد غذایی را بخورید

خوردن مواد غذایی سالم برای تغذیه جنین بسیار مهم است چون به نوزاد هم از …