پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پوست و مو / اشنایی با علائم و نشانه های تبخال و درمان آن
تلگرام

اشنایی با علائم و نشانه های تبخال و درمان آن

تبخال چیست؟

 
تبخال به واسطه ویروس “هرپس سیمپلکس” پدید آمده و مسری هستند. این مشکل که بسیار متداول می باشد، قابل درمان و پیشگیری نیست. اما شما می توانید برای کاهش یا حذف دوره این ویروس گامهایی بردارید. این سناریو برای شما بسیار آشناست. شما احساس سوزش و ایجاد نقاط کوچک و سختی روی لب خود می کنید، که قادر به دیدن آن ها نیستید. مطمئنید که در عرض یک یا دو روز تاول های قرمز رنگی روی لبتان پدید خواهد آمد. یک تبخال دیگر که اغلب در موقعیتهای بدی ایجاد می شود و هیچ راهی برای پنهان کردن یا از بین بردن آن وجود ندارد.
علائم و نشانه های تبخال عبارتند از؛ تاول های کوچک، دردناک و آبکی که در ناحیه ای از پوست به صورت قرمز و برجسته تشکیل می شوند. درد یا سوزش، که از علائم اولیه آن است و اغلب یک یا دو روز قبل از تاول پدید می آید. دوره یک تبخال بین ۱۰-۷ روز می باشد.
تبخال ها معمولاً روی لب پدید می آیند. به ندرت روی سوراخ بینی، چانه یا انگشتان هم دیده می شوند، اگر چه بسیار نامتعارف می باشد اما گاهی داخل دهان البته روی لثه یا سقف دهان هم به وجود می آیند. اگر مشکلی در داخل بافت نرم دهان به وجود آید مسلماً تبخال نیست بلکه آفت می باشد.
اگر تبخال زده اید از تماس با کودکان یا کسانی که دچار اگزما و یا افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند مانند مبتلایان به سرطان، ایدز و یا افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند بپرهیزید.
معمولاً ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ باعث ایجاد تبخال لب و صورت و ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ باعث ایجاد تبخالهای تناسلی می شود. در هر صورت ، هر دو نوع ویروس می توانند در دهان و آلت تناسلی تبخال ایجاد کنند. شما می توانید تبخال را از شخص دیگری که آن را دارد از راه ظروف غذاخوری مشترک، تیغ اصلاح و حوله که عفونت را گسترش می دهند، بگیرید.
اگر یک بار دچار تبخال شدید، ویروس در سلولهای عصبی پوست به طور نهفته می خوابد و بواسطه یک موقعیت عفونی یا سایر عوامل بیدار می شود. این عوامل می توانند تب، قاعدگی و استرس و یا قرار گرفتن در معرض آفتاب باشند که باعث عود تبخال می گردند.
تبخال به طور معمول بدون نیاز به درمان از بین می رود. به هر حال در موارد زیر، رفتن به پزشک توصیه می شود. اگر شما یک مشکل پیش زمینه ای داشته اید که سیستم ایمنی شما را به خطر انداخته است، اگر تبخال ها در طی یک تا دو هفته خود به خود از بین نروند، اگر علائم تبخال بسیار شدید باشند و اگر تبخال ها به طور مرتب عود کنند.
همانطور که گفته شد تبخال مسری است و از شخصی به شخص دیگر از طریق تماس پوستی قابل انتقال است. ویروس هرپس سیمپلکس حتی وقتی تاولها پدید نیامده اند قابل انتقال است، اما بیشترین ریسک آلودگی از زمان پیدایش تاولها تا زمانی که کاملاً خشک و اطراف آن پوسته پوسته شود، می باشد.
اگر تبخال زده اید از تماس با کودکان یا کسانی که دچار اگزما و یا افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند مانند مبتلایان به سرطان، ایدز و یا افرادی که پیوند اعضا انجام داده اند بپرهیزید. این افراد بیشترین ریسک آلودگی های شدید و خطرناک را دارند.
عفونت چشم ناشی از هرپس، باعث زخم قرنیه و ایجاد کوری می گردد. تبخال ها به طور معمول بدون نیاز به درمان در طی ۱۰ روز درمان می شوند. اگر شما به طور مرتب این مشکل را تجربه می کنید، ممکنست پزشکتان داروی ضد ویروسی برای درمان تبخال به شما بدهد. استفاده از دارو دوره تبخال را کوتاه کرده و درد را کاهش می دهد.
برای پیشگیری از انتشار تبخال به سایر مناطق بدن و یا انتقال به اشخاص دیگر روش های زیر بسیار مفید خواهد بود؛ از تماس پوستی و یا بوسیدن دیگران در زمان بروز تاولها بپرهیزید. ویروس از راه ترشح تاولها به سرعت گسترش می یابد. وسایل شخصی تان را با دیگران مشترک نکنید. ظروف غذاخوری، حوله ها و سایر وسایل می توانند ویروس را در زمان بروز تاولها گسترش دهند.
دستهایتان را همواره تمیز نگه دارید. وقتی تبخال زده اید دستها را به دقت قبل از تماس با افراد دیگر بشویید. در هنگام تماس با سایر نقاط بدن دقت کنید. چشمها و آلت تناسلی مناطقی هستند که مستعد پذیرش و گسترش ویروس می باشند. از عوامل خطر ساز بپرهیزید. از موقعیت هایی که باعث بروز تبخال می شوند دوری کنید مانند قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض آفتاب.
از ضد آفتاب استفاده کنید. به لبها و صورت قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب چه تابستان و چه زمستان، ضد آفتاب بزنید، تا دچار تبخال نشوید. در صورت بروز تبخال می توانید روشهای تسکین دهی زیررا در پیش بگیرید. از کرمها استفاده کنید. ک

رمهایی که بدون نسخه تهیه می شوند، می توانند باعث تسکین شوند اما در سرعت درمان هیچ اثری ندارند. داروی ضد درد بخورید. این داروها شامل آسپرین، استامینوفن و ایبوبروفن می باشند. به بچه ها آسپرین ندهید. زیرا ممکن است باعث ایجاد سندروم “ری” در آنها شود.

 

 از گرما یا سرما استفاده کنید. از کمپرسهای یخ یا گرم برای کاهش درد تاولها می توانید استفاده کنید. به تبخال اجازه دهید تا خودش خوب شود. از فشار دادن، دست زدن و بازی کردن با تاولها به شدت اجتناب کنید.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علل گزگز و داغ شدن کف پا

– پا درد – خارش – کرختی یا بی‌حسی و ضعف رفتن پا – گرفتگی …

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …