خانه / جهان پزشكي / عوارض حاصل از شیمی درمانی
مجله پزشکی

عوارض حاصل از شیمی درمانی

عوارض حاصل از شیمی درمانی بر حسب نوع دارو متفاوت است و عکس العمل افرادی که شیمی درمانی می شوند نیز کم و بیش تفاوت دارد. عوارض شایع ناشی از شیمی درمانی عبارتند از :

 

ریزش مو ، التهاب و زخم مخاط دهان و لثه، تهوع، استفراغ، اسهال و گاهی یبوست، بی اشتهایی، تشنگی، دفع زیاد ادرار، تغییر رنگ پوست و ناخن، ورم، کاهش، کاهش میل جنسی، قطع قاعدگی، ضعف عمومی، خواب آلودگی، افسردگی، مشکلات مربوط محل تزریق و غیره.

 

لازم به ذکر است که تمام عوارض ذکر شده در یک بیمار تحت شیمی درمانی به وجود نمی آید و شدت و نوع آنها بر حسب انواع داروهای انتخابی، مدت درمان و خصوصیات بیمار متفاوت است.

 

ریزش مو یکی از عوارض شیمی درمانی در استفاده از برخی از داروها می باشد. ریزش مو در عین حال با طول مدت درمان و میزان مصرف دارو برای برخی از داروها بستگی دارد . در این افراد ریزش مو ناشی از آسیب به پیاز مو می باشد و ساقه مو مقاومت خود را در مقابل شستن، فشار و شانه زدن از دست می دهد. ریزش مو معمولا حدودا پس از دوهفته از روز شروع اولین مرحله شیمی درمانی شروع می شود و معمولا قابل برگشت می باشد. رویش جدید مو معمولا حدود دو ماه پس از پایان شیمی درمانی می باشد.

سو تغذیه و کمبود پروتئین می تواند به ریزش مو در بیماران شدت بخشد.

 

از نظر روانی ریزش مو می تواند اثرات منفی زیادی در بیماران به خصوص خانمهای جوان داشته باشد.

اضطراب، غم، خشم و ترس از تمسخر دیگران موجب انزواطلبی بیماران می شود و این اثرات روانی می توانند بر روابط اجتماعی و حتی زندگی جنسی برخی از بیماران اثر نماید.

برای جلوگیری و کاهش اثرات روانی منفی ناشی از ریزش مو می توان قبل از درمان بیماران را به مقابله با آن آماده نمود. البته روشهایی برای جلوگیری یا کاهش ریزش مو در این بیماران پیدا شده است هر چند خود ایمن روشها تا حدودی مشکل آفرین هستند ولی در کاهش ریزش مو و اثرات روانی منفی آن موثر هستند.

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …

وقتی کمبود خواب دارید

بدن ما وقتی خسته است علائم زیادی را از خود نشان می دهد . اما …