پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / عوارض حاصل از شيمي درماني
تلگرام

عوارض حاصل از شيمي درماني

عوارض حاصل از شيمي درماني بر حسب نوع دارو متفاوت است و عکس العمل افرادي که شيمي درماني مي شوند نيز کم و بيش تفاوت دارد. عوارض شايع ناشي از شيمي درماني عبارتند از :

 

ريزش مو ، التهاب و زخم مخاط دهان و لثه، تهوع، استفراغ، اسهال و گاهي يبوست، بي اشتهايي، تشنگي، دفع زياد ادرار، تغيير رنگ پوست و ناخن، ورم، کاهش، کاهش ميل جنسي، قطع قاعدگي، ضعف عمومي، خواب آلودگي، افسردگي، مشکلات مربوط محل تزريق و غيره.

 

لازم به ذکر است که تمام عوارض ذکر شده در يک بيمار تحت شيمي درماني به وجود نمي آيد و شدت و نوع آنها بر حسب انواع داروهاي انتخابي، مدت درمان و خصوصيات بيمار متفاوت است.

 

ريزش مو يکي از عوارض شيمي درماني در استفاده از برخي از داروها مي باشد. ريزش مو در عين حال با طول مدت درمان و ميزان مصرف دارو براي برخي از داروها بستگي دارد . در اين افراد ريزش مو ناشي از آسيب به پياز مو مي باشد و ساقه مو مقاومت خود را در مقابل شستن، فشار و شانه زدن از دست مي دهد. ريزش مو معمولا حدودا پس از دوهفته از روز شروع اولين مرحله شيمي درماني شروع مي شود و معمولا قابل برگشت مي باشد. رويش جديد مو معمولا حدود دو ماه پس از پايان شيمي درماني مي باشد.

سو تغذيه و کمبود پروتئين مي تواند به ريزش مو در بيماران شدت بخشد.

 

از نظر رواني ريزش مو مي تواند اثرات منفي زيادي در بيماران به خصوص خانمهاي جوان داشته باشد.

اضطراب، غم، خشم و ترس از تمسخر ديگران موجب انزواطلبي بيماران مي شود و اين اثرات رواني مي توانند بر روابط اجتماعي و حتي زندگي جنسي برخي از بيماران اثر نمايد.

براي جلوگيري و کاهش اثرات رواني منفي ناشي از ريزش مو مي توان قبل از درمان بيماران را به مقابله با آن آماده نمود. البته روشهايي براي جلوگيري يا کاهش ريزش مو در اين بيماران پيدا شده است هر چند خود ايمن روشها تا حدودي مشکل آفرين هستند ولي در کاهش ريزش مو و اثرات رواني منفي آن موثر هستند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …