پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب وبلاکها / عفونت‌های دندان را جدی بگیرید
تلگرام

عفونت‌های دندان را جدی بگیرید

عفونت‌های دندان را جدی بگیرید  
 
  
 
عفونت با منشأ دندانی شایع‌ترین عفونت در ناحیه سر و گردن است، با آن كه بیشتر عفونت‌ها را می‌توان پیشگیری و درمان كرد، ولی بعضی از آنها می‌توانند عوارض وخیم و حتی مرگ را برای فرد در پی داشته باشند.

دكتر علیرضا كریمی‌مجرد، دندانپزشك و متخصص بیماری‌های دهان در گفتگو با «جام‌جم» در این باره می‌گوید: گسترش پوسیدگی‌های دندانی به سمت پالپ دندان (اتاقك حاوی عروق و اعصاب دندان) و بیماری‌های پریودنتال (بافت اطراف دندان) می‌تواند باعث عفونت‌های دندانی شود كه اغلب این حالت همراه با درد دندان به صورت خود به خود، درد هنگام جویدن و حساسیت به سرما و گرماست.

به گفته این متخصص بیماری‌های دهان، یكی دیگر از علل شایع‌ عفونت در حفره دهان، پری كورنیت یا عفونت بافت اطراف دندان عقل در حال رویش است كه باید فوری درمان شود.

وی مصرف آنتی‌بوتیك همراه با درمان دندانپزشكی به وسیله دندانپزشك را اولین گام در مقابله با این عفونت عنوان می‌كند و می‌افزاید: این كه یك عفونت با منشأ دندانی به صورت متمركز در نوك یا اطراف ریشه دندان باقی بماند یا بتواند از طریق نسوج محیطی منتشر شود، طیف مختلفی از بیماری‌های عفونی دندانی را ایجاد می‌كند كه این خود بستگی به مقاومت بیمار و كمیت قدرت بیماری‌زایی باكتری‌های مربوط دارد.

دكتر كریمی‌مجرد می‌افزاید: وقتی مقاومت شخص پایین باشد (بیماران دیابتی) تكثیر سریع باكتری‌ها می‌تواند با كمترین تعداد و پایین‌ترین قدرت صورت بگیرد.

در محیط دهان، استخوان فكی به عنوان اولین سد دفاعی باعث محدود كردن انتشار عفونت دندانی است. اگر عفونت در استخوان پیشرفت كند به صورت شعاعی انتشار یافته و بالاخره یكی از صفحات قشری استخوان را سوراخ كرده، به نسوج نرم محیطی همچون عضلات و نیام‌های مجاور حمله می‌كند و سرانجام این عفونت می‌‌تواند به طرف پایین و بالای حفره دهان پیشرفت كند و وارد نواحی عمیق‌تری از گردن یا حتی سینه شود و تهدیدی جدی برای زندگی فرد باشد.

دكتر كریمی‌مجرد با اشاره به این كه وقتی عفونت حاد هنوز در استخوان اطراف نوك ریشه دندان محدود باشد، دندان نسبت به ضربه حساس می‌شود و بیشتر به صورت نوعی بیرون‌زدگی از حفره نشان می‌دهد، اذعان می‌كند: وقتی عفونت از استخوان خارج و وارد نسوج نرم محیطی شد، باعث حدوث یك ادم التهابی (ورم التهابی) می‌شود كه بی‌نهایت متورم و دارای قوامی نرم است كه چنین تورمی را سلولیت می‌نامند.

وی یادآور می‌شود: در این مرحله چرك تشكیل نشده است ولی وقتی پدیده چركی شدن روی می‌دهد و عفونت متمركز می‌شود، حالتی به وجود می‌آید كه به آن آبسه (دمل) می‌گویند.

این پزشك متخصص بیماری‌های دهان می‌گوید: در ناژ (تخلیه آب)، خارج كردن دندان، درمان كانال ریشه دندان، درمان بافت نگهدارنده دندانی، خارج كردن دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته همراه با تجویز آنتی‌بیوتیك‌های مناسب می‌تواند از راه‌های درمانی اولیه باشد.

دكتر كریمی‌مجرد با بیان این كه آژین لودویك، عارضه بالینی مشخصی است كه از زمان بقراط آن را می‌شناسند، متذكر می‌شود: این حالت براثر انتشار عفونت دندانی در فك پایین به فضاهای زیر زبانی، زیرفكی و زیرچانه‌ای است كه منجر به بالا آمدن كف دهان و زبان، ادم گلوت، اختلال در عمل تنفس، بلع و در نهایت خفگی می‌شود كه در برخی موارد تب، لرز، تعریق و بی‌اشتهایی نیز همراه این عفونت‌ها هستند.

به گفته این دندانپزشك، چنانچه به این عفونت‌ها بی‌توجهی شود یا درمان مناسب در زمان صحیح صورت نگیرد، می‌تواند منجر به مننژیت، آبسه مغزی، ترومبوز سینوس كاورنوس (ایجاد لخته در سینوس كاورنوس) شود.

كریمی‌مجرد ابراز می‌كند: منژیت خود را به صورت سردرد، تب، سفتی گردن و استفراغ نشان می‌دهد و در آبسه‌های مغزی اختلالات حسی، حركتی، گیجی، اضطراب و تشنج از علائم بارز آن است.

در ترومبوز سینوس كاورنوس نیز درد چشم و حساسیت چشم هنگام فشار همراه با تب بالا، لرز و تعریق مشاهده می‌شود، بنابر این معاینات مكرر (دست‌كم هر ۶ ماه یكبار) به وسیله دندانپزشك بویژه در بیماران دارای ضعف سیستم ایمنی، بهترین راه برای پیشگیری از ایجاد عفونت دندانی و عوارض بسیار خطرناك آنهاست.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مواد غذایی مناسب فصل سرد

مواد مغذی متنوعی هستند که می توانند به قوی شدن سیستم ایمنی بدنتان کمک کنند. …

خجالتی بودن کودک

خجالتی بودن کودکان چه ژنیتیکی باشد و چه اکتسابی تا سن 5 سالگی با کمک …