پزشکان بدون مرز درمان
خانه / خبر پزشکی / سردرد و خستگي مهمترين اثرات آلودگي صوتي است
تلگرام

سردرد و خستگي مهمترين اثرات آلودگي صوتي است

سردرد و خستگي مهمترين اثرات آلودگي صوتي است 
 دبير علمي دومين کنگره شنوايي شناسي و آلودگي صوتي گفت: آلودگي صوتي اثرات سويي بر سلامت انسان دارد که از جمله مهمترين اين اثرات مي توان به سردرد و خستگي اشاره کرد.   

به گزارش روز يکشنبه ايرنا از دبيرخانه دومين کنگره شنوايي شناسي و آلودگي صوتي “خسرو گورابي” اديولوژيست و دبير علمي دومين کنگره شنوايي شناسي با بيان اين مطلب گفت: بيماري هاي قلبي، اختلالات گوارشي ، سقط جنين و اختلالات خواب از ديگر عواض و تاثيرات سوء صدا بر سلامت انسان است.
وي با اشاره به اينکه کم شنوايي شناخته شده ترين تاثير مخرب صداي بلند بر سلامت شنوايي انسان است گفت: امروز به علت اينکه تعريف درستي از معيارهاي صداي مجاز ارايه نمي شود، تاثيرات روانشناختي و ارتباطي شامل افسردگي، پرخاشگري، اضطراب، کاهش مهارت هاي اجتماعي و ناتواني يادگيري از ديگر اثرات منفي آلودگي صوتي بر سلامت انسان است.
گورابي ادامه داد: کاهش حافظه، کاهش مهارت هاي زباني و گفتاري در کودکان و تاثيرات منفي آن بر رشد و سلامت کودک از ديگر عوارض و مشکلاتي است که بر اثر آلودگي هاي صوتي ايجاد مي شود.
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به اينکه صدا به عنوان دومين آلوده کننده محيط زيست بعد از آلودگي هوا به اندازه کافي مورد توجه قرار نمي گيرد گفت: اين در حاليست که برخي اثرات مخرب صداهاي بلند به صورت پايدار و براي هميشه با فرد بيمار باقي خواهد ماند.
وي گفت: براي پيشگيري از ابتلا به معلوليت هاي ناشي از صداي بلند لازم است صداهاي موجود در محيط زندگي و کار مورد ارزيابي و پايش قرار گيرد و در مرحله دوم راهکارهاي مناسب براي کاهش صدا مورد توجه قرار گيرد و در نهايت با استفاده از تجهيزات حفاظتي فردي به پيشگيري از تاثيرات مخرب صداي بلند که فرد را دچار کم شنوايي پايدار مي کند، پرداخته شود.

اين متخصص شنوايي سنجي، آموزش عمومي توسط رسانه ها، سازمان هاي آموزشي و بهداشتي و اجراي طرح هاي غربالگري براي کودکان در بدو ورود به مدارس و همچنين نوزادان در بدو تولد را از جمله مهمترين راهکارهاي پيشگيري از اين گونه معلوليت ها ي شنوايي برشمرد.
دومين کنگره ملي شنوايي شناسي و آلودگي صوتي ايران از اول ارديبشهت ماه سال 1389 به مدت سه روز با هدف ارايه جديدترين دستاوردها در زمينه تشخيص، پيشگيري و درمان کم شنوايي در کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان برگزار مي شود.
علمي/ 1920

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آلوده ترین و میکروبی ترین میوه خوشمزه دنیا!

 میوه ای بدون پوست،نرم و شکننده است،بخاطر همین برای جلوگیری از پوسیدگی ؛ به آن …

بینی تان مدام گرفته است ؟ 

گرفتگی یا احتقان بینی حالتی ناخوشایند است که گاهی علت خاصی برایش پیدا نمی کنیم. …