خانه / مواد دارويي طبيعي / آشنایی با گیاه یونجه و خواص درمانی آن
مجله پزشکی

آشنایی با گیاه یونجه و خواص درمانی آن

یونجه

 
● عوارض پوستی:
مطابق کتب مرجع، Medicago sativa، در حیوانات ایجاد عوارض حساسیت به نور می‌نماید. گزارش شده است، که یک رژیم غذایی حاوی M.sativa در موش‌های صحرایی‌ آلبینو، به علت اثر بر روی پورفیرین‌ها ایجاد حساسیت به نور می‌نماید. عارضه ایجاد شده مربوط به وجود فئوفورباید a و کلروفیلاید a در گیاه می‌باشد.

مرجع مشخصی در مورد ایجاد حساسیت به نور در انسان به دنبال مصرف alfalfa موجود نمی‌باشد. البته، این نکته نباید فراموش شود که محصولات alfalfaدر انسان ایجاد اثرات شبه SLE می‌نماید (به قسمت عوارض اتوایمون مراجعه شود) و حساسیت به نور یکی از نشانه‌های متعدد این بیماری می‌باشد.

گزارش داده شده که ۶ نفر به دنبال مصرف دانه‌های alfalfa به شکل کپسول یا چای گیاهی، عوارضی چون لک‌های پوستی، خارش، اریتماتوز و ادماتوز پوستی نشان دادند. وضعیت ۲ مورد از ۶ مورد مذکور، جزء به جزء تشریح شده است. آنها شامل ۲ زن مسن و مبتلا به آرتریت بوده که مدت ۲ ماه، روزانه، ۴ تا ۶ فنجان از جوشاندده این گیاه را مصرف می‌کردند. این جوشانده به وسیله جوشاندن ۲ تا ۴ قاشق غذاخوری از دانه‌های alfalfa در ۴۷۳ میلی‌لیتر از آب تهیه می‌شد. در یکی از بیماران، راش‌ها و بثورات قرمز رنگ پوست، از دست‌ها به سمت بازوها و صورت منتشر گردید.
در بیمار دیگر لک‌های پوستی فقط در قسمت جانبی ران‌ها ظاهر شده و بدین ترتیب ظهور واکنش‌های حساسیت به نور را غیرمحتمل نمود. وجود حس خارش در ضایعات، احتمال ابتلا به راش‌های اریتماتوز شبه SLE را منتفی می‌نمود.
● عوارض غدد اندوکرین:
یکی از اجزاء alfalfa با نام کومسترول، خواص استروژنیک ضعیفی دارد. مطابق اندازه‌گیری‌های انجام شده توسط سنجش زیستی وزن رحم موش، مشخص شده است که ترکیب مذکور نسبت به استرون، ۲۰۰ بار و نسبت به دی‌اتیل بسترول، ۳۰۰۰ بار ضعیف‌تر است. با وجودی که کومسترول، ظاهراً، قدرت پائینی دارد، اما تغذیه چهارپایان با گیاه alfalfa (که حداقل ۳۷ میلی‌گرم بر کیلوگرم کومسترول دارد) به عنوان غذای اصلی، ممکن است اثرات استروژنیک مضری به دنبال داشته باشد.
Hampton , Elakovich در یک نوع قرص از دانه alfalfa نتوانستند کومسترول را شناسایی کنند. اما در ۳ نوع دیگر از قرص‌های تجاری alfalfa غلظت‌های ۱۹۴ـ۲۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم کومسترول را شناسایی کردند. نوعی که حاوی بالاترین مقدار کومسترول می‌باشد، زمانی که در دوز ماکزیمم توصیه شده بر روی برچسب، یعنی روزی ۸۹ قرص، استفاده شود، بیش از ۱/۱ میلی‌گرم کومسترول وارد بدن می‌کند. از آنجایی که این مقدار بسیار پائین‌تر از ۳۷ میلی‌گرم بر کیلوگرم آزمایش شده بر روی چهارپایان، به وسیله تغذیه از راه گیاه alfalfa است، مشخص نیست که خطری برای سلامتی داشته باشد.
● عوارض معدی و روده‌ای:
خوردن مقادیر بالای دانه‌های alfalfa (بعنوان مثال ۱۲۰ گرم در روز) موجب نفخ، ناراحتی‌های معدی، اسهال و کاهش اشتها می‌گردد.
● واکنش‌های متابولیک:
در مطالعه‌ای که Molgaard و همکارانش بر روی بیماران مبتلا به افزایش لیپوپروتئین خون انجام دادند (به قسمت فارماکولوژی و موار مصرف مراجعه شود)، به دنبال مصرف ۱۲۰ گرم دانه‌های حرارت دیده alfalfa در روز، میانگین اورات سرم، به میزان قابل توجهی از ۲۹۶ به افزایش یافت. این اثر مربوط به وجود پورین در دانه می‌باشد. بنابراین به نظر عاقلانه می‌رسد که بیماران مبتلا به نقرص از درمان با دانه‌های alfalfa خودداری کنند.
● باروری، بارداری و شیردهی:
Medicago sativa و گونه‌های یونجه به طور وسیعی به عنوان غذای مکمل مصرف می‌شوند. با توجه به مشاهدات وسیع و آزمایشات گسترده‌ای که بر روی گیاه انجام گرفته است، Keeler، عقیده دارد که احتمال بروز عوارض تراتوژنیک را نباید از نظر دور داشت وی اظهار می‌ارد که فیتواستروژن‌های موجود در گیاه ممکن است عوارضی مانند: زایمان سخت، عقیمی، مرگ نوزاد کامل و یا سقط جنین را ایجاد نمایند.
این مطلب که آیا عوارض مشاهده شده در حیوان، در انسان نیز ظاهر خواهد شد، مشخص نیست. خصوصاً اینکه مقادیر گزارش شده کومسترول در فرآورده‌های تجارتی alfalfa بسیار پائین‌تر از غلظت این ترکیب در تغذیه چهارپایان است. (به قسمت عوارض اندوکرین مراجعه کنید) درخصوص عوارض ناشی از خوردن alfalfa در دوران بارداری و شیردهی اطلاعی در دست نیست.
● قابلیت سرطان‌زایی و جهش‌زایی:
در مورد قابلیت جهش‌زایی و سرطان‌زایی Medicago sativa اطلاعی در دست نمی‌باشد.

مطالب داغ امروز :

پاکسازی پوست و براقی چشم ها با خوردن این سبزیجات

آیا می‌خواهید ظاهر خود را بدون صرف هزینه برای محصولات گران قیمت و عمل‌های جراحی …

شفا ریشه‌ای در رویش گیاهان دارویی

همدان با گونه‌های مختلف گیاهان دارویی به عنوان قطب این محصول در کشور معرفی شده …

گل پامچال برای پوست مفید است

گل پامچال، گیاهی زیبا و پرخاصیت است و روغن طبیعی که از ساقه، برگ ها …