پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب وبلاکها / حوادث و سوانح علت ۴۵ درصد مرگ و میرها در کودکان است
تلگرام

حوادث و سوانح علت ۴۵ درصد مرگ و میرها در کودکان است

حوادث و سوانح علت ۴۵ درصد مرگ و میرها در کودکان است  
    
بر اساس بررسی های انجام شده در کشور ۴۵ درصد علت مرگ و میرهای کودکان یک تا چهار سال بر اثر سوانح و حوادث است.

 

دکتر “علی اکبر سیاری” روز سه شنبه در آستانه برگزاری پنجمین کنگره اورژانس های کودکان در گفت و گو با خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: به طور کلی حوادث و سوانح دومین علت مرگ و میر در مردم ایران است به طوری که سالانه ۵۰ هزار نفر بر اثر حوادث جان خود را از دست می دهد.

 

وی با اشاره به اینکه در کل جهان سالانه بیش از یک میلیون نفر بر اثر حوادث جان خود را از دست می دهند گفت: حوادث شامل تصافات رانندگی ، سقوط ، برق گرفتگی، غرق شدگی ، مسمومیت ها و غیره است.

 

رییس پنجمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع اطفال یادآور شد: با توجه به اینکه یکی از اولویت های اورژانس کودکان، حوادث و سوانح است در این کنگره با ارایه سخنرانی، پوستر و برگزاری میزگردهای علمی این موضوع از دیدگاه متخصصین مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

 

● ۱۰ درصد کودکان دچار تشنج می شوند

سیاری با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات اورژانسی در کودکان تشنج است گفت: ۱۰ درصد کودکان دچار تشنج می شوند که به مراقبت ها و اقداماتی ویژه از جانب مادران و پزشکان نیاز دارند.

وی افزود: تشنج یکی از فوریت های اطفال است که نیاز به مراقبت ها و رسیدگی های فوری برای احیای جان کودکان دارد به همین علت این موضوع یکی از موضوعات مهمی است که در پنجمین کنگره اورژانس های شایع اطفال با دعوت از متخصصین برجسته کشور به بحث و بررسی در مورد آن پرداخته می شود.

 

● نارسایی های حاد تنفسی شایعترین علت مراجعه به پزشک اطفال است

رییس پنجمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع اطفال اظهار داشت: اختلالات تنفسی و نارسایی های حاد تنفسی از دیگر مشکلات شایع در کودکان است؛ به طوری که شایعترین علت مراجعه به پزشکان اطفال نیز محسوب می شود.

وی افزود: کودکانی که دارای مشکلاتی همچون آسم، بلعیدن جسم خارجی و عفونت های ریوی هستند بیشتر در معرض نارسایی های تنفسی ، سیانوز و تنگی نفس قرار دارند به همین علت نیازمند مراقبت های ویژه ای نیز هستند.

 

● حالت های کما و بیهوشی

سیاری یادآور شد: یکی دیگر از مسایل اورژانسی در کودکان بروز حالت های کما و بیهوشی و یا اختلالات بیهوشی به صورت بروز خواب آلودگی در کودکان است که با بررسی دقیق از جانب پزشک باید به آن رسیدگی شود.

وی گفت: گاهی به دنبال مسمومیت های دارویی حالت های بیهوشی و یا خواب آلودگی در کودک بروز می کند و یا نارسایی کبد، کلیه، مننژیت و یا چرک مغزی باعث ایجاد حالت های کما در کودک می شود که در صورت مراجعه کودک با این مشکلات حتما باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

 

● حساسیت های دارویی یکی از بیماری های شایع در کودکان است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: داروها از طیف وسیعی از عوارض برخوردار هستند که این عوارض می تواند حتی به مرگ کودک بینجامد و یا عوارض دیگری شامل مشکلات جلدی و پوستی، اختلالات تنفسی ، گوارشی، کلیوی و یا مغزی در او ایجاد کند.

 

● شایعترین مسمومیت دارویی در ایران به دنبال مصرف فورازولیدین بروز می کند

رییس پنجمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب اطفال در خصوص شایعترین مسمومیت دارویی در کشور گفت: شایعترین مسمومیت دارویی کودکان در ایران، به دنبال مصرف فورازولیدین تولید داخل بروز می کند.

وی افزود: این دارو نوعی آنتی بیوتیک خوراکی است که برای درمان اسهال تجویز می شود. این دارو به علت ناخالصی هایی که دارد و مصرف بی رویه آن به بروز مسمومیت هایی در مصرف کننده منجر می شود.

 

● دل دردهای حاد و مزمن از بیماری های شایع گوارشی در کودکان است

سیاری یادآور شد: یکی از مشکلات شایع گوارشی کودکان دل دردهای حاد و مزمن است که در پنجمین کنگره بیماری های شایع کودکان با حضور متخصصان مربوط مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی در خصوص دل دردهای حاد گفت: این نوع از دردها به طور ناگهانی در کودک بروز می کند که در بیشتر موارد نیز خود به خود بهبود می یابد و تنها در یک درصد موارد به مداخله جراحی نیاز پیدا می کند.

فوق تخصص بیماری های گوارش اطفال اضافه کرد: دل دردهایی که به طور ناگهانی شروع می شود و در عین حال پیشرونده است، یعنی برای مدت طولانی ادامه پیدا می کند و حال بیمار رو به وخامت می گذارد، باید جدی گرفته شود که در مراجعه به پزشک باید مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

وی اظهار داشت: برخی از دل دردهای دوران شیرخوارگی می تواند ناشی از “تو هم رفتگی روده” باشد که به دنبال دل درد شدید کودک دچار استفراغ می شود.

فوق تخصص بیماری های گوارش اطفال در خصوص دل دردهای مزمن یادآور شد: این نوع دل دردها که طولانی مدت است، می تواند عامل عفونی داشته باشد که نیاز به بررسی دقیق و تشخیص علت ایجاد درد دارد.

سیاری ادامه داد: گاهی مشکلاتی همچون عفونت های ادراری و یا نارسایی های کلیوی علت بروز دل دردهای مزمن می شود.

 

● ۱۷۰ میلیون کودک در جهان کمبود وزن دارند

رییس پنجمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب اطفال اظهار داشت: سوء تغذیه شایعترین علت تاخیر در رشد کودکان است که منجر به تاخیر در وزن گیری کودکان می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ۱۷۰ میلیون کودک در دنیا کمبود وزن دارند گفت: کودکانی که به دنبال سوء تغذیه دچار کمبود وزن می شوند هشت برابر سایر کودکان در معرض خطر مرگ قرار دارند و بیشتر از سایر کودکان سالم دچار اسهال، عفونت های تنفسی و مشکلات تنفسی می شوند.

 

● ۶۰ درصد علت مرگ و میر کودکان ناشی از سوء تغذیه است

سوء تغذیه شایعترین علت مرگ و میر در کودکان است به طوری که ۶۰ درصد مرگ و میر کودکان به طور مستقیم و یا غیر مستقیم ناشی از سوء تغذیه است و به همین علت در تمام کشورهای جهان به عنوان یکی از اولویت های پزشکی کودکان مطرح است.

وی یادآور شد: هر کودکی که بر روی منحنی رشد ، وزن او نسبت به سنش کمتر از صدک سه باشد دچار تاخیر در رشد با علت سوء تغذیه است.

 

● برگزاری پنجمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع اطفال

دکتر “فرید ایمان زاده” دبیر علمی پنجمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب کودکان گفت: این کنگره با هدف ارایه تازه های این رشته و به منظور به روز کردن اطلاعات پزشکان اطفال از ۳۰ بهمن ماه تا ۴ اسفند در تالار امام علی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود.

وی گفت: در این کنگره موضوعاتی همچون حساسیت های دارویی و غذایی، آسم، مسمومیت ها، صرع، جراحی ، حوادث و تروما، اورژانس های اولیه نوزادان، بیماری های شایع گوارشی از جمله دل درد، نارسایی های حاد کلیه و عفونت های ادراری، بیماری های شایع خون و انکولوژی و بیماری های متابولیکی کودکان و مساله چاقی در آنها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

ایمان زاده اظهار داشت: تا کنون ۱۱۰ مقاله برای ارایه در این کنگره دریافت شده که از این بین حدود ۳۵ مقاله به صورت پوستر و ۲۰ مقاله به صورت سخنرانی پذیرش شده است.

دبیر پنجمین کنگره اورژانس ها و بیماری های شایع کودکان گفت: شرکت در این کنگره از ۲۰ امتیاز بازآموزی برای متخصصان کودکان و پزشکان عمومی، ۱۷ امتیاز برای متخصصان بیهوشی، جراحی کودکان، طب اورژانس و پزشکی قانونی و از ۱۲ امتیاز بازآموزی برای متخصصان داخلی و پرستاران و ماماها برخوردار است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خشكی دهان

شاید افراد بسیاری ندانند که مشکل خشکی دهان که به‌دلیل کاهش ترشح طبیعی بزاق صورت …

مواد غذایی مناسب فصل سرد

مواد مغذی متنوعی هستند که می توانند به قوی شدن سیستم ایمنی بدنتان کمک کنند. …