خانه / پزشكي ورزشي / یوگا درمانی چیست ؟
مجله پزشکی

یوگا درمانی چیست ؟

یوگا درمانی چیست ؟

یوگا یک نظام خودیاری فردی برای حفظ تندرستی و پیشرفت روحی-معنوی است.

تاریخچه شکل گیری این روش چیست؟
یوگا را روش کنترل امواج فکر یا ذهن شرح می‏دهند. یوگا یک روش رویکرد نظام‏مند دستیابی به وحدت با هستی است و یک مکتب مراقبه فکر است که انسان را تشویق می‏کند و یاری می‏دهد به عالی‏ترین امکانات بالقوه خود دست یابد و آن‏ها را بالفعل کند.

این روش چگونه عمل می کند؟
استادان برجسته یوگا در طول قرن‏ها ظرایف و حالات بدنی انسان را مطالعه کرده و سپس حالات و حرکاتی که به آسانی می‏توان آن‏ها را تعلیم داد و اجرا و تکرار کرد عرضه کرده‏اند. این حالات و حرکات را که هندوان آسانا می‏نامند آثاری قابل پیش‏بینی روی کارکردهای بدن انسان می‏گذارند و از پیدایش دردها و بیماری‏ها پیش‏گیری می‏کنند و یا آن‏ها را درمان می‏کنند

روش اجراچگونه است؟
پهنه قلمروی آساناهای یوگا وسیع است و حالات و حرکات آن گوناگونند. هر آسانای یوگا سه بخش اصلی دارد: یک حرکت بدنی، یک فرآیند کنترل فکر، و یک فرآیند کنترل تنفس. فرآیند گردش خون بدن انسانی را می‏توان با تمرین‏های یوگا تقویت کرد و سرعت جریان آن را کم یا زیاد کرد. همچنین این تمرینها، غده هیپوفیز زیر مغز را که مرکز کنترل نظام ترشحات درونی یا هورمون‏های درون‏ریز است تحریک می‏کند. صاحب‏نظران یوگا تأکید می‏کنند که تنفس اساس کل زندگی انسان است. نه تنها به این دلیل که اکسیژن به بدن می‏رساند، بلکه همچنین به این خاطر که شبکه عصبی خودکار را تنظیم و تقویت می‏کند و به آن انرژی حیاتی می‏دهد. اما آنچه از آثار یوگا بر ذهن و تن آدمی خیلی جالب است تغییر امواج مغزی است.

این روش چه کاربردی دارد؟
این روش برای پیش‏گیری و درمان اسکیزوفرنی، بی‏قراری عصبی-رفتاری و کم توجهی کودکان و نوجوانان، نگرانی و وسواس و افسردگی، دردهای پشت، سوءهاضمه، حساسیت مزمن، فشار زیاد خون، تنگی نفس، سردردهای میگرن، ضعف و خستگی عمومی، بی‏حسی و سردی در دست‏ها و پاها، انواع روماتیسم، مشکلات مفصلی، کمبودهای هورمونی و چندی دیگر مفید است.

چه انتقاداتی به این روش وارد است؟
باید توجه شود که اجرای منظم و طولانی مدت یوگا می‏تواند تغییرات جسمی و روانی در بدن تولید کند و کوشش‏های خودسرانه فردی ممکن است به جای کمک‏رسانی به آسیب‏رسانی انجامد. اگر بخواهیم درمان قطعی برای برخی دردها و اختلال‏های عصبی-روانی و بیماری‏ها را از یوگا بطلبیم باید آماده باشیم که استادی وارسته پیدا کنیم و تحت هدایت او به تمرین‏های طولانی مدت پردازیم.

مطالب داغ امروز :

در این زمان دو برابر کالری بسوزانید

بهترین تایم ورزش کدام است؟ آیا این تایم برای تمامی افراد یکسان است؟با مطالعه مقاله …

داروی جادویی ضد سرطان، چاقی و دیابت کشف شد

پزشکان سرانجام به فرمول نهایی قرص جادویی بر ضد تمام بیماری‌ها در دنیا دست یافتند. …

ورزش تومورهای مغزی را آب می کند

ورزش می تواند اثرات تومور های کوچک از شیمی درمانی را بهبود بخشد. به گزارش …