پزشکان بدون مرز درمان
خانه / پزشكي ورزشي / يوگا درماني چیست ؟
تلگرام

يوگا درماني چیست ؟

يوگا درماني چیست ؟

يوگا يك نظام خودياري فردي براي حفظ تندرستي و پيشرفت روحي-معنوي است.

تاريخچه شکل گيري اين روش چيست؟
يوگا را روش كنترل امواج فكر يا ذهن شرح مي‏دهند. يوگا يك روش رويكرد نظام‏مند دستيابي به وحدت با هستي است و يك مكتب مراقبه فكر است كه انسان را تشويق مي‏كند و ياري مي‏دهد به عالي‏ترين امكانات بالقوه خود دست يابد و آن‏ها را بالفعل كند.

اين روش چگونه عمل مي کند؟
استادان برجسته يوگا در طول قرن‏ها ظرايف و حالات بدني انسان را مطالعه كرده و سپس حالات و حركاتي كه به آساني مي‏توان آن‏ها را تعليم داد و اجرا و تكرار كرد عرضه كرده‏اند. اين حالات و حركات را که هندوان آسانا مي‏نامند آثاري قابل پيش‏بيني روي كاركردهاي بدن انسان مي‏گذارند و از پيدايش دردها و بيماري‏ها پيش‏گيري مي‏كنند و يا آن‏ها را درمان مي‏كنند

روش اجراچگونه است؟
پهنه قلمروي آساناهاي يوگا وسيع است و حالات و حركات آن گوناگونند. هر آساناي يوگا سه بخش اصلي دارد: يك حركت بدني، يك فرآيند كنترل فكر، و يك فرآيند كنترل تنفس. فرآيند گردش خون بدن انساني را مي‏توان با تمرين‏هاي يوگا تقويت كرد و سرعت جريان آن را كم يا زياد كرد. همچنين اين تمرينها، غده هيپوفيز زير مغز را كه مركز كنترل نظام ترشحات دروني يا هورمون‏هاي درون‏ريز است تحريك مي‏كند. صاحب‏نظران يوگا تأكيد مي‏كنند كه تنفس اساس كل زندگي انسان است. نه تنها به اين دليل كه اكسيژن به بدن مي‏رساند، بلكه همچنين به اين خاطر كه شبكه عصبي خودكار را تنظيم و تقويت مي‏كند و به آن انرژي حياتي مي‏دهد. اما آنچه از آثار يوگا بر ذهن و تن آدمي خيلي جالب است تغيير امواج مغزي است.

اين روش چه کاربردي دارد؟
اين روش براي پيش‏گيري و درمان اسكيزوفرني، بي‏قراري عصبي-رفتاري و كم توجهي كودكان و نوجوانان، نگراني و وسواس و افسردگي، دردهاي پشت، سوءهاضمه، حساسيت مزمن، فشار زياد خون، تنگي نفس، سردردهاي ميگرن، ضعف و خستگي عمومي، بي‏حسي و سردي در دست‏ها و پاها، انواع روماتيسم، مشكلات مفصلي، كمبودهاي هورموني و چندي ديگر مفيد است.

چه انتقاداتي به اين روش وارد است؟
بايد توجه شود كه اجراي منظم و طولاني مدت يوگا مي‏تواند تغييرات جسمي و رواني در بدن توليد كند و كوشش‏هاي خودسرانه فردي ممكن است به جاي كمك‏رساني به آسيب‏رساني انجامد. اگر بخواهيم درمان قطعي براي برخي دردها و اختلال‏هاي عصبي-رواني و بيماري‏ها را از يوگا بطلبيم بايد آماده باشيم كه استادي وارسته پيدا كنيم و تحت هدايت او به تمرين‏هاي طولاني مدت پردازيم.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

ورزش دوران بارداری مانع از فشار خون کودک در سال های بعد

 محققان آمریکایی می گویند: ورزش کردن در دوران بارداری از کودک در برابر ابتلا به …

10 نکته برای تناسب اندام در پاییز

 پاییز، یکی از زیباترین اوقات برای بیرون رفتن است. با یک دوست، به یک پارک …