خانه / خبر پزشکی / استرس باعث ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن می شود
مجله پزشکی

استرس باعث ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن می شود

استرس باعث ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن می شود 
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران گفت: با توجه به مطالعات زیادی که پیرامون ارتباط استرس و سرطان انجام شده هنوز تاثیر مثبت یا منفی آن به اثبات نرسیده است؛ ولی نتایج نشان داده که استرس باعث ایجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن می شود.   

دکتر ماندانا ابراهیمی در گفتگو با خبرنگار علمی ایرنا در خصوص رابطه (تنش) استرس با سرطان پستان افزود: هر گونه اختلال در عملکرد بدن تحت تاثیر یک واقعه یا تهدید استرس قرار دارد که بروز آن در بدن می تواند باعث تغییراتی در ترشح هورمون ها و سیستم دفاعی بدن شود.
وی ادامه داد: تا کنون مطالعات زیادی در خصوص ارتباط استرس با سرطان پستان انجام گرفته ولی هنوز نقش استرس در پیشگیری یا بروز این بیماری به اثبات نرسیده است.
ابراهیمی تاریخچه مطالعات در این زمینه را قبل از میلاد مسیح عنوان کرد و گفت: نتایج بررسی هایی که تا قبل از میلاد مسیح انجام شده بیانگر این مطلب است که افراد افسرده بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار می گیرند.
وی خاطر نشان کرد: در دهه های اخیر نقش استرس به علت تاثیر آن بر هورمون های جنسی و سیستم دفاعی بدن مجدداً مورد توجه محققان قرار گرفته است.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان، وجود خطای یادآوری را یکی از مشکلات تحقیقات انجام شده در این رابطه ذکر کرد و افزود: انجام مطالعات بر روی جمعیت کمی از بیماران، جمع آوری اطلاعات و ارزیابی وقایع ناگوار زندگی این افراد بعد از گذشت مدت زمان قابل توجهی از رخداد آن و به دنبال آن خطای یاد آوری از مشکلات اساسی این پژوهش ها است.
ابراهیمی با اشاره به این مطلب که هورمون استروژن نقش بسیار مهمی در بروز سرطان پستان دارد بیان داشت: استرس در سوخت و ساز استروژن در بدن تأثیر گذار است و اختلال در سوخت و ساز این هورمون می تواند سبب بروز سرطان های وابسته به دستگاه های زنانگی شود.
وی تصریح کرد:براساس نتایج برخی از مطالعات، استرس به تدریج روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد و سیستم دفاعی بدن را دچار اشکال می کند و نتیجه برایند حاصل از آن می تواند موجب رشد سلول های سرطانی در بدن شود، زیرا سیستم دفاعی در مقابله با تکثیر این سلول ها دچار ضعف می شود. بر این اساس، استرس می تواند عامل آغازگر سرطان باشد.
ابراهیمی یاداورشد: ممکن است استرس یا واقعه ناگوار در زندگی شخص بروز کند و بیماری سرطان پستان را به جلو اندازد.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان تصریح کرد: سلول های سرطانی روزانه به طور مرتب در بدن تشکیل می شود ولی طبق نظم خاصی از بدن جمع آوری می گردد، رویارویی با استرس ها و مشکلات زندگی می تواند این نظم را دچار اختلال نماید.
ابراهیمی خاطر نشان کرد: توجه به این موضوع که استرس به چه شدت و شکلی توسط فرد تحمل می شود و شخص از لحاظ شخصیتی در چه رتبه و جایگاهی است در ارتباط و اثر آن با سرطان موثر است.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سرطان پستان افزود: برخی از محققان معتقدند که استرس های شدید می تواند در بروز سرطان موثر باشد و گروه دیگر بر این باورند که استرس های طولانی مدت و مزمن، در ایجاد این نوع بیماری تاثیر گذارند؛ ولی بررسی نتایج پژوهش ها نشان می دهد که استرس به هر دو شکل در احتمال بروز سرطان تاثیر دارد.
وی با اشاره به احتمال تاثیر استرس بر روند بروز مثبت یا منفی سرطان اظهار داشت: این امر که استرس باعث افزایش یا کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان می شود، هنوز به اثبات نرسیده است؛ ولی اکثر مطالعات به سمت اثبات افزایش احتمال پیش می رود.
ابراهیمی اظهار داشت : جامعه آماری این تحقیق را ۴۸ بیمار و ۱۵۰ نفر زن سالم تشکیل می دهد.
وی گفت : این افراد از نتیجه نمونه برداری خود مطلع نبوده و با توجه به سوالات در خصوص اتفاق ناگوار در زندگی ، داشتن فرد بیمار در منزل ، اختلافات زندگی ، مشکلات اقتصادی و غیره پاسخ مثبت دادند که می تواند عامل موثری در بروز این بیماری باشد.

مطالب داغ امروز :

چه غذاهایی باعث ایجاد سنگ کلیه می شود؟

 کلیه کلیه‌ها نقش اساسی برای فیلتراسیون مواد زائد بدن، بازی می‌کنند.این اندام،در دو طرف ستون …

آیا سردرد همراه با تب خطرناک است؟

 هم تب و هم سردرد از عوارض شایعی هستند که هر کدام می توانند دلیل …

۴۰درصد از سرطان ها قابل پیشگیری است

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۴۰ درصد از سرطان ها با سبک زندگی …