پزشکان بدون مرز درمان
خانه / خبر پزشکی / استرس باعث ايجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن مي شود
تلگرام

استرس باعث ايجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن مي شود

استرس باعث ايجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن مي شود 
عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران گفت: با توجه به مطالعات زيادي که پيرامون ارتباط استرس و سرطان انجام شده هنوز تاثير مثبت يا منفي آن به اثبات نرسيده است؛ ولي نتايج نشان داده که استرس باعث ايجاد اختلال در روند ترشح هورمون استروژن مي شود.   

دکتر ماندانا ابراهيمي در گفتگو با خبرنگار علمي ايرنا در خصوص رابطه (تنش) استرس با سرطان پستان افزود: هر گونه اختلال در عملکرد بدن تحت تاثير يک واقعه يا تهديد استرس قرار دارد که بروز آن در بدن مي تواند باعث تغييراتي در ترشح هورمون ها و سيستم دفاعي بدن شود.
وي ادامه داد: تا کنون مطالعات زيادي در خصوص ارتباط استرس با سرطان پستان انجام گرفته ولي هنوز نقش استرس در پيشگيري يا بروز اين بيماري به اثبات نرسيده است.
ابراهيمي تاريخچه مطالعات در اين زمينه را قبل از ميلاد مسيح عنوان کرد و گفت: نتايج بررسي هايي که تا قبل از ميلاد مسيح انجام شده بيانگر اين مطلب است که افراد افسرده بيشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان قرار مي گيرند.
وي خاطر نشان کرد: در دهه هاي اخير نقش استرس به علت تاثير آن بر هورمون هاي جنسي و سيستم دفاعي بدن مجدداً مورد توجه محققان قرار گرفته است.
عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان، وجود خطاي يادآوري را يکي از مشکلات تحقيقات انجام شده در اين رابطه ذکر کرد و افزود: انجام مطالعات بر روي جمعيت کمي از بيماران، جمع آوري اطلاعات و ارزيابي وقايع ناگوار زندگي اين افراد بعد از گذشت مدت زمان قابل توجهي از رخداد آن و به دنبال آن خطاي ياد آوري از مشکلات اساسي اين پژوهش ها است.
ابراهيمي با اشاره به اين مطلب که هورمون استروژن نقش بسيار مهمي در بروز سرطان پستان دارد بيان داشت: استرس در سوخت و ساز استروژن در بدن تأثير گذار است و اختلال در سوخت و ساز اين هورمون مي تواند سبب بروز سرطان هاي وابسته به دستگاه هاي زنانگي شود.
وي تصريح کرد:براساس نتايج برخي از مطالعات، استرس به تدريج روي سيستم ايمني بدن تاثير مي گذارد و سيستم دفاعي بدن را دچار اشکال مي کند و نتيجه برايند حاصل از آن مي تواند موجب رشد سلول هاي سرطاني در بدن شود، زيرا سيستم دفاعي در مقابله با تکثير اين سلول ها دچار ضعف مي شود. بر اين اساس، استرس مي تواند عامل آغازگر سرطان باشد.
ابراهيمي ياداورشد: ممکن است استرس يا واقعه ناگوار در زندگي شخص بروز کند و بيماري سرطان پستان را به جلو اندازد.
عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان تصريح کرد: سلول هاي سرطاني روزانه به طور مرتب در بدن تشکيل مي شود ولي طبق نظم خاصي از بدن جمع آوري مي گردد، رويارويي با استرس ها و مشکلات زندگي مي تواند اين نظم را دچار اختلال نمايد.
ابراهيمي خاطر نشان کرد: توجه به اين موضوع که استرس به چه شدت و شکلي توسط فرد تحمل مي شود و شخص از لحاظ شخصيتي در چه رتبه و جايگاهي است در ارتباط و اثر آن با سرطان موثر است.
عضو هيات علمي مرکز تحقيقات سرطان پستان افزود: برخي از محققان معتقدند که استرس هاي شديد مي تواند در بروز سرطان موثر باشد و گروه ديگر بر اين باورند که استرس هاي طولاني مدت و مزمن، در ايجاد اين نوع بيماري تاثير گذارند؛ ولي بررسي نتايج پژوهش ها نشان مي دهد که استرس به هر دو شکل در احتمال بروز سرطان تاثير دارد.
وي با اشاره به احتمال تاثير استرس بر روند بروز مثبت يا منفي سرطان اظهار داشت: اين امر که استرس باعث افزايش يا کاهش احتمال ابتلا به سرطان پستان مي شود، هنوز به اثبات نرسيده است؛ ولي اکثر مطالعات به سمت اثبات افزايش احتمال پيش مي رود.
ابراهيمي اظهار داشت : جامعه آماري اين تحقيق را 48 بيمار و 150 نفر زن سالم تشکيل مي دهد.
وي گفت : اين افراد از نتيجه نمونه برداري خود مطلع نبوده و با توجه به سوالات در خصوص اتفاق ناگوار در زندگي ، داشتن فرد بيمار در منزل ، اختلافات زندگي ، مشکلات اقتصادي و غيره پاسخ مثبت دادند که مي تواند عامل موثري در بروز اين بيماري باشد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آلوده ترین و میکروبی ترین میوه خوشمزه دنیا!

 میوه ای بدون پوست،نرم و شکننده است،بخاطر همین برای جلوگیری از پوسیدگی ؛ به آن …

بینی تان مدام گرفته است ؟ 

گرفتگی یا احتقان بینی حالتی ناخوشایند است که گاهی علت خاصی برایش پیدا نمی کنیم. …