خانه / مامایی / سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص، قابل درمان است
مجله پزشکی

سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص، قابل درمان است

سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص، قابل درمان است 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در کنفرانس علمی ماهانه تحقیقات سرطان سینه جهاد دانشگاهی گفت : سرطان سینه در مراحل اولیه تشخیص قابل درمان است .   

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، دکتر رباب انبیایی سرطان پستان را یک بیماری درمان پذیر دانست و افزود: بر خلاف تصور رایج، اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، با انجام جراحی به موقع با هدف حفظ عضو و درمان‌های کمکی می توان این بیماری را کنترل و خطر عود آن را تا حد قابل توجهی کاهش داد.
وی با توجه به مراحل مختلف پیشرفت این بیماری اظهار داشت : در مراحلی که بیماری پیشرفت کرده باشد نباید بیمار و خانواده وی تصور کنند که راهی برای درمان وجود ندارد زیرا در هر مرحله از بیماری، درمان‌هایی با اهداف متفاوت وجود دارد.
انبیایی ادامه داد: به طور مثال اگر بیماری در مرحله اولیه تشخیص داده شود هدف ریشه کنی بیماری است ولی در مراحلی که بیماری به قسمت های مختلف بدن سرایت کرده باشد افزایش طول عمر بیمار و بهبود کیفیت زندگی فرد هدف اصلی درمان است.
این انکولوژیست تصریح کرد: در کشور ما پیشرفت های خوبی در زمینه درمان سرطان پستان صورت گرفته به طوری که مراکز درمانی که در این خصوص فعالیت می کنند قادرند، کلیه مراحل درمانی لازم برای این نوع سرطان را از جراحی تا شیمی‌درمانی، ‌رادیوتراپی و در نهایت هورمون درمانی را به طور کامل انجام دهند، حتی انجام اعمال جراحی پیشرفته با حفظ پستان توسط متخصصان ایرانی امکان پذیر است.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی یاداور شد: قلب فردی که دچار سرطان پستان شده از همان لحظه‌ای که شخص از ابتلا به این بیماری مطلع می شود تا زمانی که آخرین مراحل درمانی را می گذراند تحت تاثیر قرار می گیرد.
انبیایی خاطرنشان کرد: بیماران با شنیدن خبر سرطان روحیه خود را از دست می دهد و فعالیت‌های آنان در طول مدت جراحی، شیمی‌درمانی و رادیوتراپی مختل شده و قلب بیمار هرچند بسیار کم تحت تاثیر قرار می گیرد، در نتیجه پزشک و بیمار باید تلاش کنند تا این عوارض را تا سر حد امکان به حداقل رسانند.
وی با اشاره به عملکرد رادیوتراپی خاطر نشان کرد: خوشبختانه رادیوتراپی پستان با دستگاه‌های جدید که با شتاب دهنده های خطی به شکل سه بعدی انجام می گیرد نسبت به گذشته علمی‌تر وعوارض کمتری را برای بیمار در پی دارد.
این عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: عوارض قلبی رادیوتراپی در عضوی ایجاد عارضه می‌کند که تحت تابش قرار گیرد، به طور مثال اگر قفسه سینه و پستان مورد رادیوتراپی قرار گیرد، عوارض ناشی از آن محدود به همان ناحیه می شود و عوارض آن در دیگر اندام‌ها دیده نمی‌شود.
وی ادامه داد: در بیمارانی که پستان سمت چپ آنها درگیر سرطان شده است در طی عمل رادیوتراپی خواه ناخواه قسمت کوچکی از قلب و ریه در حوزه رادیوتراپی قرار می گیرد.
انبیایی اشاره کرد: امروزه با بهره مندی از تکنیک‌های علمی خصوصاً‌ با استفاده از روش سه بعدی رادیوتراپی پستان به طور دقیق میزان حجم قلب و ریه ای که تحت تابش قرار می گیرد را اندازه گرفته و در صورتی که این میزان بیش از حد استاندارد باشد، اصلاح می شود.
وی در ادامه از تارگت تراپی به عنوان یکی از درمان های کمکی شیمی درمانی یاد کرد وگفت : تارگت تراپی نوعی درمان کمک کننده به شیمی درمانی است که به شکل داخل رگی به بیمار تزریق می شود ولی هیچ گاه به تنهایی نمی تواند جای شیمی درمانی را بگیرد.
انبیایی افزود: این دارو فقط به درصد کمی از بیماران تجویز می شود یعنی درحدود ۲۰ تا ۲۵ درصد آن ها ممکن است کمک کننده باشد؛ ولی این نوع درمان به دلیل این که تحت پوشش کامل بیمه ای قرار ندارد بسیار برای بیماران هزینه بر است.
وی با اشاره به آنتراسیکلین ها به عنوان یکی از عمده‌ترین داروهای شیمی‌درمانی که در سرطان پستان به شکل وسیع استفاده می‌شود گفت: استفاده از تمامی داروهای شیمی درمانی عوارض قلبی ندارد، اما یکی از گروه های عمده‌ داروهای شیمی‌درمانی که در درمان سرطان پستان کاربرد دارد، آنتراسیکلین‌ها است که عوارض قلبی آن شناخته شده است و فقط در صورتی که در دوز بالا استفاده شود خطرناک خواهد بود.
انبیایی ادامه داد: معمولاً‌انکولو‍ژیست ها در راستای کاهش این عوارض به مریض توصیه می کنند که کمتر پزشکان خود را تغییر دهند تا نوع داروی تزریقی و دوز آن در هر دوره شیمی درمانی مشخص باشد و در روند درمان آن ها خللی به وجود نیاید.
این انکولوژیست تاکید کرد: داشتن بیماری زمینه‌ای قلبی، فشارخون بالا، سن بالا و دریافت شیمی‌درمانی به مقدار زیاد فرد را برای عوارض قلبی ناشی از درمان سرطان مستعدتر می سازد و بیماران قبل از انجام پرتودرمانی و شیمی درمانی توسط پزشک متخصص قلب تحت ارزیابی قرار می گیرند تا میزان تحملشان نسبت به داروهای شیمی درمانی محاسبه شود.
انبیایی با بیان این مطلب که هورمون درمانی از درمان های تکمیلی بعد از شیمی درمانی است، اظهار داشت: هورمون درمانی از درمان های تکمیلی است که در راستای کاهش عود بیماری و افزایش بقای بیمار توصیه می شود؛ ولی از نکات قابل توجه پیرامون این درمان حساسیت بیش از نیمی از بیماران سرطان پستان به هورمون‌درمانی است که همه از آن سود نمی برند.
وی با ذکر مثالی پیرامون عوارض هورمون درمانی افزود: در بعضی موارد که تخمدان بیمار با تزریق آمپول دکاپیتیل از کار می افتد، میزان هورمون استروژن در بدن وی کاهش می یابد و این امر می تواند تا حدودی قلب را تحت تاثیر قرار دهد.
انبیایی ادامه داد: هورمون استروژن دارای اثرات حفاظتی برای قلب است، از طرف دیگر داروهای هورمون درمانی باعث تغییراتی در میزان چربی خون شده که این تغییرات از جمله افزایش چربی خون می تواند عوارض قلبی را به دنبال داشته باشد و حتی بعضی از این داروها در سنین بالا ممکن است باعث ایجاد ترومبوز عروقی شود.
این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: لازم است انکولوژیست ها قبل از اقدام به هورمون درمانی ارزیابی کلی از وضعیت بیمار انجام دهند و با یک تست خون از بیمار میزان چربی خون، دیابت، تیرویید را مورد بررسی قرار دهند و در صورت اطمینان از میزان سلامتی وی، هورمون درمانی را برای وی آغاز کنند.
وی در ادامه بیان داشت: افرادی که درمان بیماری سرطان پستان را به اتمام رسانده به دلیل کاهش فعالیت بدنی و ‌هم شیمی‌درمانی ،‌رادیوتراپی، هورمون‌درمانی و افزایش وزن که به دنبال این درمان ها عارض شده است باید از لحاظ قلبی عروقی تحت بررسی قرار گیرند.
وی با توصیه به بیماران اظهارداشت : بیماران باید پزشک انکولوژیست خود را از سابقه بیماری‌های زمینه ای قلبی، دیابت و فشارخون بالا و یا آنژین قلبی و جراحی دریچه ای مطلع سازند و بدون دستور پزشک معالجشان داروهایی را که از قبل در خصوص بیماری زمینه ای خاص مصرف می کردند، قطع نکنند.
انبیایی ، فعالیت مستمر و سبک در مدت درمان و استفاده از رژیم غذایی سرشار از سبزیجات ، تکرار آزمایشات خونی مرتب که معمولا هر ۶ ماه یک بار و در نهایت ارتباط مستمر با انکولوژیست را از دیگر موارد توصیه نام برد.
وی گفت: در نهایت ذکر این عوارض نباید موجب نگرانی بیماران شود چون در صورت بروز عوارض قلبی کاملا قابل درمان است.
کنفرانس علمی ماهانه تحقیقات سرطان سینه جهاد دانشگاهی روز ۱۷ دی ماه در جهاددانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران برگزار شد.

مطالب داغ امروز :

موادغذایی مفید در سه ماه اول بارداری

تحقیقات پیرامون تغذیه در دوران بارداری حاکی از آن است که مصرف غذاهای دارای نمایه …

در زمان حاملگی این مواد غذایی را بخورید

خوردن مواد غذایی سالم برای تغذیه جنین بسیار مهم است چون به نوزاد هم از …

رژیم غذایی دوران بارداری

ماهی سالمون یا قزل‌آلا این ماده غذایی بهترین منبع DHA ، اسید چرب مفید و …