پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / سرطان سينه در مراحل اوليه تشخيص، قابل درمان است
تلگرام

سرطان سينه در مراحل اوليه تشخيص، قابل درمان است

سرطان سينه در مراحل اوليه تشخيص، قابل درمان است 
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در کنفرانس علمي ماهانه تحقيقات سرطان سينه جهاد دانشگاهي گفت : سرطان سينه در مراحل اوليه تشخيص قابل درمان است .   

به گزارش روز شنبه ايرنا از روابط عمومي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران، دکتر رباب انبيايي سرطان پستان را يک بيماري درمان پذير دانست و افزود: بر خلاف تصور رايج، اگر اين بيماري در مراحل اوليه تشخيص داده شود، با انجام جراحي به موقع با هدف حفظ عضو و درمان‌هاي کمکي مي توان اين بيماري را کنترل و خطر عود آن را تا حد قابل توجهي کاهش داد.
وي با توجه به مراحل مختلف پيشرفت اين بيماري اظهار داشت : در مراحلي که بيماري پيشرفت کرده باشد نبايد بيمار و خانواده وي تصور کنند که راهي براي درمان وجود ندارد زيرا در هر مرحله از بيماري، درمان‌هايي با اهداف متفاوت وجود دارد.
انبيايي ادامه داد: به طور مثال اگر بيماري در مرحله اوليه تشخيص داده شود هدف ريشه کني بيماري است ولي در مراحلي که بيماري به قسمت هاي مختلف بدن سرايت کرده باشد افزايش طول عمر بيمار و بهبود کيفيت زندگي فرد هدف اصلي درمان است.
اين انکولوژيست تصريح کرد: در کشور ما پيشرفت هاي خوبي در زمينه درمان سرطان پستان صورت گرفته به طوري که مراکز درماني که در اين خصوص فعاليت مي کنند قادرند، کليه مراحل درماني لازم براي اين نوع سرطان را از جراحي تا شيمي‌درماني، ‌راديوتراپي و در نهايت هورمون درماني را به طور کامل انجام دهند، حتي انجام اعمال جراحي پيشرفته با حفظ پستان توسط متخصصان ايراني امکان پذير است.
اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي ياداور شد: قلب فردي که دچار سرطان پستان شده از همان لحظه‌اي که شخص از ابتلا به اين بيماري مطلع مي شود تا زماني که آخرين مراحل درماني را مي گذراند تحت تاثير قرار مي گيرد.
انبيايي خاطرنشان کرد: بيماران با شنيدن خبر سرطان روحيه خود را از دست مي دهد و فعاليت‌هاي آنان در طول مدت جراحي، شيمي‌درماني و راديوتراپي مختل شده و قلب بيمار هرچند بسيار کم تحت تاثير قرار مي گيرد، در نتيجه پزشک و بيمار بايد تلاش کنند تا اين عوارض را تا سر حد امکان به حداقل رسانند.
وي با اشاره به عملکرد راديوتراپي خاطر نشان کرد: خوشبختانه راديوتراپي پستان با دستگاه‌هاي جديد که با شتاب دهنده هاي خطي به شکل سه بعدي انجام مي گيرد نسبت به گذشته علمي‌تر وعوارض کمتري را براي بيمار در پي دارد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيد بهشتي تصريح کرد: عوارض قلبي راديوتراپي در عضوي ايجاد عارضه مي‌کند که تحت تابش قرار گيرد، به طور مثال اگر قفسه سينه و پستان مورد راديوتراپي قرار گيرد، عوارض ناشي از آن محدود به همان ناحيه مي شود و عوارض آن در ديگر اندام‌ها ديده نمي‌شود.
وي ادامه داد: در بيماراني که پستان سمت چپ آنها درگير سرطان شده است در طي عمل راديوتراپي خواه ناخواه قسمت کوچکي از قلب و ريه در حوزه راديوتراپي قرار مي گيرد.
انبيايي اشاره کرد: امروزه با بهره مندي از تکنيک‌هاي علمي خصوصاً‌ با استفاده از روش سه بعدي راديوتراپي پستان به طور دقيق ميزان حجم قلب و ريه اي که تحت تابش قرار مي گيرد را اندازه گرفته و در صورتي که اين ميزان بيش از حد استاندارد باشد، اصلاح مي شود.
وي در ادامه از تارگت تراپي به عنوان يکي از درمان هاي کمکي شيمي درماني ياد کرد وگفت : تارگت تراپي نوعي درمان کمک کننده به شيمي درماني است که به شکل داخل رگي به بيمار تزريق مي شود ولي هيچ گاه به تنهايي نمي تواند جاي شيمي درماني را بگيرد.
انبيايي افزود: اين دارو فقط به درصد کمي از بيماران تجويز مي شود يعني درحدود 20 تا 25 درصد آن ها ممکن است کمک کننده باشد؛ ولي اين نوع درمان به دليل اين که تحت پوشش کامل بيمه اي قرار ندارد بسيار براي بيماران هزينه بر است.
وي با اشاره به آنتراسيکلين ها به عنوان يکي از عمده‌ترين داروهاي شيمي‌درماني که در سرطان پستان به شکل وسيع استفاده مي‌شود گفت: استفاده از تمامي داروهاي شيمي درماني عوارض قلبي ندارد، اما يکي از گروه هاي عمده‌ داروهاي شيمي‌درماني که در درمان سرطان پستان کاربرد دارد، آنتراسيکلين‌ها است که عوارض قلبي آن شناخته شده است و فقط در صورتي که در دوز بالا استفاده شود خطرناک خواهد بود.
انبيايي ادامه داد: معمولاً‌انکولو‍ژيست ها در راستاي کاهش اين عوارض به مريض توصيه مي کنند که کمتر پزشکان خود را تغيير دهند تا نوع داروي تزريقي و دوز آن در هر دوره شيمي درماني مشخص باشد و در روند درمان آن ها خللي به وجود نيايد.
اين انکولوژيست تاکيد کرد: داشتن بيماري زمينه‌اي قلبي، فشارخون بالا، سن بالا و دريافت شيمي‌درماني به مقدار زياد فرد را براي عوارض قلبي ناشي از درمان سرطان مستعدتر مي سازد و بيماران قبل از انجام پرتودرماني و شيمي درماني توسط پزشک متخصص قلب تحت ارزيابي قرار مي گيرند تا ميزان تحملشان نسبت به داروهاي شيمي درماني محاسبه شود.
انبيايي با بيان اين مطلب که هورمون درماني از درمان هاي تکميلي بعد از شيمي درماني است، اظهار داشت: هورمون درماني از درمان هاي تکميلي است که در راستاي کاهش عود بيماري و افزايش بقاي بيمار توصيه مي شود؛ ولي از نکات قابل توجه پيرامون اين درمان حساسيت بيش از نيمي از بيماران سرطان پستان به هورمون‌درماني است که همه از آن سود نمي برند.
وي با ذکر مثالي پيرامون عوارض هورمون درماني افزود: در بعضي موارد که تخمدان بيمار با تزريق آمپول دکاپيتيل از کار مي افتد، ميزان هورمون استروژن در بدن وي کاهش مي يابد و اين امر مي تواند تا حدودي قلب را تحت تاثير قرار دهد.
انبيايي ادامه داد: هورمون استروژن داراي اثرات حفاظتي براي قلب است، از طرف ديگر داروهاي هورمون درماني باعث تغييراتي در ميزان چربي خون شده که اين تغييرات از جمله افزايش چربي خون مي تواند عوارض قلبي را به دنبال داشته باشد و حتي بعضي از اين داروها در سنين بالا ممکن است باعث ايجاد ترومبوز عروقي شود.
اين عضو هيئت علمي دانشگاه شهيد بهشتي گفت: لازم است انکولوژيست ها قبل از اقدام به هورمون درماني ارزيابي کلي از وضعيت بيمار انجام دهند و با يک تست خون از بيمار ميزان چربي خون، ديابت، تيروييد را مورد بررسي قرار دهند و در صورت اطمينان از ميزان سلامتي وي، هورمون درماني را براي وي آغاز کنند.
وي در ادامه بيان داشت: افرادي که درمان بيماري سرطان پستان را به اتمام رسانده به دليل کاهش فعاليت بدني و ‌هم شيمي‌درماني ،‌راديوتراپي، هورمون‌درماني و افزايش وزن که به دنبال اين درمان ها عارض شده است بايد از لحاظ قلبي عروقي تحت بررسي قرار گيرند.
وي با توصيه به بيماران اظهارداشت : بيماران بايد پزشک انکولوژيست خود را از سابقه بيماري‌هاي زمينه اي قلبي، ديابت و فشارخون بالا و يا آنژين قلبي و جراحي دريچه اي مطلع سازند و بدون دستور پزشک معالجشان داروهايي را که از قبل در خصوص بيماري زمينه اي خاص مصرف مي کردند، قطع نکنند.
انبيايي ، فعاليت مستمر و سبک در مدت درمان و استفاده از رژيم غذايي سرشار از سبزيجات ، تکرار آزمايشات خوني مرتب که معمولا هر 6 ماه يک بار و در نهايت ارتباط مستمر با انکولوژيست را از ديگر موارد توصيه نام برد.
وي گفت: در نهايت ذکر اين عوارض نبايد موجب نگراني بيماران شود چون در صورت بروز عوارض قلبي کاملا قابل درمان است.
کنفرانس علمي ماهانه تحقيقات سرطان سينه جهاد دانشگاهي روز 17 دي ماه در جهاددانشگاهي دانشگاه علوم پزشکي دانشگاه تهران برگزار شد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

رعایت نکاتی برای آنکه نوزادی زیبا داشته باشید

مصرف رب انار در هنگام بارداری علاوه براینکه از ویار خوردن خاک، مهر، زغال، برفک …

غذاهایی برای زیبایی فرزند

راه داشتن فرزند زیبا بیشتر مربوط به تغذیه و عادات مادر و تا حدودی پدر …