پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / جراحي، بهترين روش درمان پوليپ بيني است
تلگرام

جراحي، بهترين روش درمان پوليپ بيني است

جراحي، بهترين روش درمان پوليپ بيني است .
نتايج يک مطالعه نشان مي دهد جراحي در درمان پوليپ بيني، عوارض کمتر و سرعت بهبودي بيشتري در مقايسه با دارو درماني دارد.

پوليپ بيني شايعترين تومور خوش خيم بيني است که مي تواند منجر به انسداد بيني و مشکلات آزار دهنده ديگري براي بيمار شود. درمان‌هاي زيادي در سالهاي اخير مورد بحث بوده و با ابداع روش‌هاي جراحي جديد از جمله جراحي‌هاي آندوسکوپيک بيني و سينوس‌ها، درمان‌هاي دارويي کمتر مورد توجه مي‌باشند و بيشتر مطالعات روي نتايج درمان‌هاي جراحي يا دارويي انجام شده و مطالعات مقايسه‌اي بين نتايج روش‌هاي درماني مختلف با هم کمتر صورت گرفته است.

اين مطالعه با هدف مقايسه نتايج درمان دارويي با جراحي توام با دارو در بهبود علايم بيماران مبتلا به پوليپ بيني است که توسط سيد جواد توتونچي و گروهي از همکارانش در دانشگاه علوم پزشکي تبريز به روش آينده نگر بر روي 200 بيمار مراجعه کننده مبتلا به پوليپ بيني به بيمارستان امام خميني (ره) تبريز طراحي و اجرا شده است.

در اين مطالعه بيماران به دو گروه تقسيم شدند گروه اول تحت درمان دارويي و گروه ديگر تحت درمان دارويي و جراحي قرار گرفتند و نتايج درمان بين دو گروه مورد بررسي قرار گرفت. 127 بيمار مرد و 73 زن به صورت تصادفي به دو گروه تقسيم شدند و علائم باليني و راديولوژيکي که قبل از عمل وجود داشتند 6 ماه بعد از درمان بين دو گروه مقايسه شد.

علايم مورد مقايسه انسداد بيني، توده بيني، ترشحات بيني، ترشحات پشت حلق، دردصورت، اختلال بويايي، عطسه، تنگي نفس، خرخر شبانه، حساسيت سينوسها در لمس، احساس سنگيني در صورت و يافته راديولوژيک (سينوزيت) بودند. فراواني انسداد بيني و توده بيني 6 ماه بعد از درمان در گروه دارو درماني بصورت معني داري بيشتر از بيماران گروه دوم بود ولي فراواني عطسه در گروه دوم بيشتر از گروه اول بود ولي در ساير علايم تفاوت معني داري بين دو گروه وجود نداشت.

يافته هاي نهايي حاصل از اين بررسي نشان مي دهد: ميزان بهبودي در بيماراني که تحت درمان دارويي همراه با درمان جراحي قرار گرفته بودند بهتر و بيشتر از بيماراني بود که تحت درمان دارويي تنها قرار گرفته بودند.

نتايج اين مطالعه در مجله پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تبريز به چاپ رسيده است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …