خانه / جهان پزشكي / جراحی، بهترین روش درمان پولیپ بینی است
مجله پزشکی

جراحی، بهترین روش درمان پولیپ بینی است

جراحی، بهترین روش درمان پولیپ بینی است .
نتایج یک مطالعه نشان می دهد جراحی در درمان پولیپ بینی، عوارض کمتر و سرعت بهبودی بیشتری در مقایسه با دارو درمانی دارد.

پولیپ بینی شایعترین تومور خوش خیم بینی است که می تواند منجر به انسداد بینی و مشکلات آزار دهنده دیگری برای بیمار شود. درمان‌های زیادی در سالهای اخیر مورد بحث بوده و با ابداع روش‌های جراحی جدید از جمله جراحی‌های آندوسکوپیک بینی و سینوس‌ها، درمان‌های دارویی کمتر مورد توجه می‌باشند و بیشتر مطالعات روی نتایج درمان‌های جراحی یا دارویی انجام شده و مطالعات مقایسه‌ای بین نتایج روش‌های درمانی مختلف با هم کمتر صورت گرفته است.

این مطالعه با هدف مقایسه نتایج درمان دارویی با جراحی توام با دارو در بهبود علایم بیماران مبتلا به پولیپ بینی است که توسط سید جواد توتونچی و گروهی از همکارانش در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به روش آینده نگر بر روی ۲۰۰ بیمار مراجعه کننده مبتلا به پولیپ بینی به بیمارستان امام خمینی (ره) تبریز طراحی و اجرا شده است.

در این مطالعه بیماران به دو گروه تقسیم شدند گروه اول تحت درمان دارویی و گروه دیگر تحت درمان دارویی و جراحی قرار گرفتند و نتایج درمان بین دو گروه مورد بررسی قرار گرفت. ۱۲۷ بیمار مرد و ۷۳ زن به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند و علائم بالینی و رادیولوژیکی که قبل از عمل وجود داشتند ۶ ماه بعد از درمان بین دو گروه مقایسه شد.

علایم مورد مقایسه انسداد بینی، توده بینی، ترشحات بینی، ترشحات پشت حلق، دردصورت، اختلال بویایی، عطسه، تنگی نفس، خرخر شبانه، حساسیت سینوسها در لمس، احساس سنگینی در صورت و یافته رادیولوژیک (سینوزیت) بودند. فراوانی انسداد بینی و توده بینی ۶ ماه بعد از درمان در گروه دارو درمانی بصورت معنی داری بیشتر از بیماران گروه دوم بود ولی فراوانی عطسه در گروه دوم بیشتر از گروه اول بود ولی در سایر علایم تفاوت معنی داری بین دو گروه وجود نداشت.

یافته های نهایی حاصل از این بررسی نشان می دهد: میزان بهبودی در بیمارانی که تحت درمان دارویی همراه با درمان جراحی قرار گرفته بودند بهتر و بیشتر از بیمارانی بود که تحت درمان دارویی تنها قرار گرفته بودند.

نتایج این مطالعه در مجله پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز به چاپ رسیده است.

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …

وقتی کمبود خواب دارید

بدن ما وقتی خسته است علائم زیادی را از خود نشان می دهد . اما …