پزشکان بدون مرز درمان
خانه / جهان پزشكي / علل و درمان بيماری مردانه پروستات
تلگرام

علل و درمان بيماری مردانه پروستات

علل و درمان يك بيماري مردانه غده‌اي به نام پروستات
گاهي اوقات افراد از ابراز برخي از بيماري‌هايي كه به آن مبتلا شده‌اند، پرهيز مي‌كنند و همين سانسور پزشكي باعث مي‌شود كه بعدها بيماري آنها به شكلي مزمن خود را نشان دهد و گاه تبديل به بيماري مهلكي همچون سرطان شود.

يكي از اين بيماري‌ها مربوط به پروستات است كه براي نمونه در كشور ژاپن به علت داشتن رژيم غذايي مناسب، پايين‌ترين جمعيت بيمار را به خود اختصاص داده است و در ازاي آن، اين بيماري در كشور آمريكا بسيار شايع است.
دكتر اسعد مرادي ، اورولوژيست و فلوشيپ سرطان دستگاه‌هاي ادراري و عضو هيات علمي دانشگاه در گفتگو با «جام‌جم» بيماري‌هاي پروستات را به 3 دسته تقسيم كرده و مي‌گويد: بزرگي خوش‌خيم و سرطان پروستات بيشتر در افراد مسن و سن بالا ديده مي‌شود و برخلاف آن بيماري‌هاي التهابي پروستات كه معروف به ورم پروستات است در افراد جوان‌تر مشهود است.

به گفته دكتر مرادي، پروستات غده‌اي است كه جزو دستگاه توليدمثل مردان محسوب مي‌شود و وزن تقريبي آن در يك فرد بالغ، تقريبا 20‌گرم است كه زير مثانه و اطراف مجرا قرار گرفته است كه به دليل موقعيت قرارگيري آن، بيماري‌هايي كه پروستات را احاطه مي‌كنند، معمولا به صورت مشكلات ادراري خود را نشان مي‌دهند.

علت بيماري

دكتر مرادي علت ايجاد بزرگي خوش‌خيم پروستات (BPH) را 3 عامل سن، هورمون جنسي مردانه و سابقه فاميلي دانسته و مي‌گويد: معمولا پروستات افراد تا سن بلوغ رشدي ندارد و در سنين بلوغ رشد كرده و پس از اين دوران، رشد آن كند مي‌شود و پس از 40 سالگي بتدريج بزرگ مي‌شود.

هورمون جنسي مردانه و سابقه فاميلي نيز از علل بزرگي خوش‌خيم پروستات است كه در تمامي مردان امري اجتناب‌ناپذير است، ولي آنچه كه مهم است اين كه مي‌توان با رژيم غذايي سالم، (رژيم داراي گوشت و چربي كم و ميوه و سبزي زياد)‌ تا حدودي مانع از بزرگي پروستات شد.

از اولين علائم بيماري پروستات، مي‌توان علائم ادراري همچون قطع و وصل شدن ادرار، بي‌اختياري، تكرر، قطره قطره شدن و … را نام برد.

اين ارولوژيست با اشاره به اين كه گاهي علائم به شكل خونريزي ادراري، احتباس ادراري، ايجاد سنگ در مثانه، فشار روي كليه و نارسايي كليه و ورم آن است، مي‌افزايد: مهم‌ترين نكته‌اي كه بسياري از آقايان با آن درگير هستند اين است كه چه موقع بايد پروستات را درمان كنند و چه درماني براي آن لازم است.به گفته اين عضو هيات علمي، اندازه پروستات هيچ ربطي به علائم باليني‌اش ندارد، يعني گاهي پروستات بسيار بزرگ است و بيمار هيچ مشكلي ندارد و گاهي پروستات كوچك است و بيمار علامت دارد. بنابراين پزشك درمان را براساس علائم بيمار، نتايج آزمايشگاه و سونوگرافي انجام مي‌دهد و اگر موردي مشاهده نشد، فقط به پيگيري بسنده مي‌شود و در صورت داشتن علائم خفيف به بيمار دارو تجويز مي‌شود، ولي اگر مشكلات بسيار شديد بود بايستي درمان‌هاي جدي براي وي در نظر گرفته شود.دكتر مرادي درمان استاندارد در اين خصوص را خارج كردن پروستات از طريق مجرا يا عمل جراحي باز (شكافتن شكم)‌ ذكر مي‌كند.

جوان‌ها هم بيمار مي‌شوند

هرچه در خانواده‌اي افراد مبتلا به سرطان پايين‌تر از 50 سال باشند، شانس ابتلاي ساير افراد خانواده بالاتر مي‌رود، به همين جهت وقتي مريض علامت‌دار مي‌شود، بيماري پيشرفت مي‌كند.

به گفته اين اورولوژيست، تست خونيPSA و معاينه پروستات از طريق مقعد بهترين راه تشخيص بيماري است كه درمان استاندارد آن جراحي و راديوتراپي است كه اگر به موقع صورت بگيرد، بيمار مي‌تواند عمر ايده‌آلي داشته باشد.

دكتر مرادي درباره ورم (التهاب)‌ پروستات اذعان مي‌كند: اين بيماري معمولا در افراد جوان ديده مي‌شود و علائم آن با بزرگي پروستات است كه ادرار كاملا تخليه نشده و به صورت قطع و وصل است.

وي براي التهاب پروستات 2 علامت بارز ديگر همچون درد دستگاه تناسلي (مثانه)‌ و سوزش ادرار را ذكر كرده و خاطرنشان مي‌كند: دليل اين بيماري التهاب غيرعفوني پروستات است كه گاهي به دنبال التهابات غيرعفوني پروستات و عفونت‌هاي ادراري و بيماري‌هاي مقاربتي نيز ايجاد مي‌شود و در واقع اگر فرد رفتار جنسي پرخطر نيز داشته باشد، امكان ايجاد عفونت مزمن پروستات بسيار زياد مي‌شود.

اين اورولوژيست علائم ادراري اين بيماري را مداوم ذكر كرده و مي‌افزايد: در اين بيماري پزشك و بيمار از درمان طبي راضي نيستند چرا كه آنتي‌بيوتيك بخوبي در پروستات نفوذ نمي‌كند، بنابراين كسي كه عفونت پروستات دارد با وجود استفاده از آنتي‌بيوتيك، كاهشي در علائم بيماري ندارد.

دكتر مرادي روش‌هاي تشخيصي التهاب پروستات را از طريق آزمايش ادرار، آزمايش ترشحات پروستات، سونوگرافي و معاينه پروستات از طريق مقعد دانسته و اظهار مي‌كند: معمولا پس از تشخيص، درمان‌هاي دارويي به كار بسته مي‌شود كه معمولا در 30 تا 40 درصد مواقع موثر است و ممكن است بيماري به صورت دوره‌اي، به هنگام مصرف دارو فروكش كند و به هنگام قطع دارو، تكرار شود، بنابراين بهترين درمان اين نوع از بيماري پروستات، پيشگيري به ويژه از طريق تغذيه سالم است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …