پزشکان بدون مرز درمان
خانه / خبر پزشکی / قرص هاي آهن را بدون آزمايش خون مصرف نکنيد
تلگرام

قرص هاي آهن را بدون آزمايش خون مصرف نکنيد

متخصص تغذيه باليني: قرص هاي آهن را بدون آزمايش خون مصرف نکنيد 
عضو انجمن تغذيه ايران گفت: مصرف قرص هاي آهن بدون انجام آزمايش خون و در صورت عدم نياز بدن با جمع شدن در کبد مي تواند مشکلاتي را در دستگاه کبدي به دنبال داشته باشد.   

دکتر “مهدي اخبار ده” عضو مرکز تحقيقات باليني آمريکا در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: زياد مصرف کردن قرص هاي آهن و يا مصرف اين قرص ها بدون انجام آزمايش خون که نشان دهنده نياز بدن به آهن باشد منجر به بروز مشکلاني در دستگاه کبدي فرد مي شود.
وي با بيان اينکه افراد قبل از مصرف قرص هاي آهن بايد آزمايش هاي خاصي که نشان دهنده کمبود خون ناشي از کمبود آهن است را انجام دهند گفت: آزمايش آهن پلاسماي خون، آزمايش ميزان تراکم هموگلوبين در جريان خون و آزمايش فريتين سه آزمايشي است که کمبود اين عنصر را در بدن نشان مي دهد.
اخبارده اضافه کرد: با توجه به نتايج اين سه آزمايش مي توان ، کم خوني ناشي از فقر آهن را در بيمار تشخيص داد.
متخصص تغذيه باليني از دانشگاه بوستون آمريکا با بيان اينکه پزشکان قبل از انجام اين آزمايش ها نبايد به تجويز قرص آهن براي بيمار اقدام کنند گفت: مصرف قرص هاي آهن در صورتي که بدن نيازي به آنها نداشته باشد در دراز مدت احتمال ابتلا به سرطان کبد را افزايش مي دهد.
وي افزود: از طرف ديگر در دراز مدت ، تجمع آهن در بدن مي تواند خاصيت راديکال آزاد را در بدن ايفا کند که اين امر باعث پيري زودرس مي شود.
اين متخصص با اشاره به اينکه کم خوني با کم آهني متفاوت است گفت: کم خوني ناشي از فقر آهن در زنان باردار، زنان شيرده و افراد سالمند بيشتر ديده مي شود که اين گروهها بدون انجام آزمايش خون مي توانند قرص آهن مصرف کنند.
عضو انجمن تغذيه و رژيم درماني آمريکا و عضو انجمن تغذيه ايران يادآور شد: کمبود آهن در کساني که دچار مشکلات دستگاه گوارشي از جمله زخم معده هستند نيز بيشتر ديده مي شود.
وي با بيان اينکه مصرف چاي در جذب آهن موجود در مواد گوشتي تاثيري ندارد گفت: مصرف چاي بعد از مواد گوشتي و به خصوص گوشت قرمز باعث جذب بيشتر آهن در بدن مي شود، اما مصرف چاي بعد از سبزيجات و مواد گياهي حاوي آهن ، جذب آهن را کم مي کند.
متخصص تغذيه باليني يادآور شد: به منظور جذب آهن بهتر است در صورت مصرف قرص هاي آهن، اين قرص ها همراه با ويتامين سي و به خصوص همراه با ليمو مصرف شود.
اخبارده يادآور شد: افسردگي، خستگي، ضربان تند قلب، سبکي سر ، کاهش فشار خون و در مراحل حاد حالت هايي همچون زخم هاي دهان و تغيير شکل ناخن از جمله علايم و نشانه هاي کمبود آهن است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آلوده ترین و میکروبی ترین میوه خوشمزه دنیا!

 میوه ای بدون پوست،نرم و شکننده است،بخاطر همین برای جلوگیری از پوسیدگی ؛ به آن …

بینی تان مدام گرفته است ؟ 

گرفتگی یا احتقان بینی حالتی ناخوشایند است که گاهی علت خاصی برایش پیدا نمی کنیم. …