خانه / مامایی / قرص‌های ال . دی مطمئن‌ترین روش پیشگیری از بارداری
مجله پزشکی

قرص‌های ال . دی مطمئن‌ترین روش پیشگیری از بارداری

قرص‌های LD مطمئن‌ترین روش پیشگیری از بارداری  
  
یک متخصص زنان و زایمان گفت: مصرف قرص‌های LD (اِل دی) بهترین و مطمئن ترین روش برای پیشگیری از بارداری هستند به شرطی که درست و به موقع مصرف شوند.

دکتر مرضیه غفارنژاد، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا- منطقه علوم پزشکی تهران، افزود: قرص‌های LD دارای هورمون‌های استروژن و پروژسترون طبیعی هستند که اگر به طور منظم و درست استفاده شوند از بارداری ناخواسته جلوگیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه قرص‌های خوراکی پیشگیری از بارداری باعث نازایی نمی شود، ادامه داد: قرصهای LD کاملاً موثر و بی خطر هستند، به ویژه قرصهای جدید که ترکیبات کم خطرتری در آن ها به کار برده شده و مزایایی چون کاهش احتمال ابتلا به سرطان رحم و تخمدان، کاهش میزان بروز حاملگی خارج از رحم، منظم تر شدن عادت ماهانه، کاهش دردهای قاعدگی و کاهش بروز کیست های تخمدان را به همراه دارد.

به گفته این متخصص زنان، بیماران قلبی و عروقی، بیماران کبدی، افراد مبتلا به سرطان پستان و رحم و خونریزی رحمی که بدون علت باشد و کسانی که شک به بارداری دارند باید از مصرف قرص‌های پیشگیری پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه وجود هورمون استروژن در قرص LD سبب افزایش مختصر فشارخون می‌شود که خطری به حساب نمی آید، ادامه داد: تجویز قرص از ۴۰ سالگی به بالا باید با احتیاط باشد، به علاوه در افراد چاق بهتر است مصرف قرصهای LD با تجویز پزشک و با احتیاط کامل باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه خوردن قرص LD بعد از شام و قبل از خواب معمولاً به جلوگیری از بروز این عارضه ها کمک می کند، افزود: زنان شیرده در ۶ ماهه اول بعد از زایمان نباید از این قرصها استفاده کنند زیرا قرص های ترکیبی حجم شیر مادر را کم می کند.

دکتر غفارنژاد در مورد قرصهای خاص دوران شیردهی افزود: این قرصها به جای هر دو هورمون پروژسترون و استروژن، فقط حاوی هورمون پروژسترون هستند که میزان اثر این قرصها کمتر از قرصهای خوراکی ترکیبی است واگر به درستی و بطور منظم مصرف شود تا ۹۹ درصد از حاملگی جلوگیری می کند.

وی ادامه داد: زنان شیرده می توانند از این قرص استفاده کنند زیرا اثری بر شیر مادر ندارد.

مطالب داغ امروز :

موادغذایی مفید در سه ماه اول بارداری

تحقیقات پیرامون تغذیه در دوران بارداری حاکی از آن است که مصرف غذاهای دارای نمایه …

در زمان حاملگی این مواد غذایی را بخورید

خوردن مواد غذایی سالم برای تغذیه جنین بسیار مهم است چون به نوزاد هم از …

رژیم غذایی دوران بارداری

ماهی سالمون یا قزل‌آلا این ماده غذایی بهترین منبع DHA ، اسید چرب مفید و …