پزشکان بدون مرز درمان
خانه / علوم / محققان از شلتوک برنج ، ماده رنگزاي غذايي توليد مي کنند
تلگرام

محققان از شلتوک برنج ، ماده رنگزاي غذايي توليد مي کنند

محققان از شلتوک برنج ، ماده رنگزاي غذايي توليد مي کنند 
مسوول مرکز رشد پژوهشگاه علوم و فناوري رنگ از انجام مطالعات مقدماتي براي توليد ماده رنگزاي غذايي با استفاده از شلتوک برنج در يکي از واحدهاي فناور اين مرکز خبر داد.   

کمال الدين قرنجيک روز چهارشنبه در حاشيه سومين همايش بين المللي رنگ و پوشش و دومين همايش بين المللي پوشش هاي خودرويي در وزارت کشور در جمع خبرنگاران افزود: توليد مواد رنگزاي غذايي ايده يکي از واحدهاي فناور اين مرکز است که مي خواهد ماده رنگزاي موناسکوس را به روش بيوتکنولوژي توليد کند.
وي اظهار داشت: دراين روش يک سري باکتري ها را بر روي شلتوک برنج رشد مي دهند که موجب توليد ماده رنگزا مي شود.
وي با اشاره به اينکه اين ماده رنگزا داراي ارزش غذايي بسيار بالايي است گفت: امروزه در موارد زيادي شاهد اين هستيم که برخي مواد رنگزاي مصنوعي مصرفي خاصيت سمي دارد که ازاين رو کم کم از دايره توليد و مصرف خارج مي شود، اما اين ماده رنگزا نه تنها داراي قارچ هاي سمي نيست بلکه از نظر ارزش غذايي نيز بسيار مفيد است.
قرنجيک افزود: البته اين طرح در مرحله مطالعات مقدماتي است و به زودي وارد مرحله اجرا مي شود.
وي ادامه داد: در حال حاضر 12 واحد فناوري با 12 ايده مختلف که تقريبا تمام آنها نو است، در مرکز رشد پژوهشگاه علوم و فناوري رنگ فعاليت مي کنند.
قرنجيک افزود: دراين واحدها افرادي را پذيرفتيم که ايده هاي نو داشتند، اما نمي دانستند که اين ايده ها قابليت توليد دارد ازاين رو پذيرش تمام اين افراد با ايده هايشان بر پايه دانش و بررسي علمي بود.
مسوول مرکز رشد پژوهشگاه علوم و فناوري رنگ اظهار داشت: از اين 12 واحد فناور 9 ايده آنها در مرحله رشد مقدماتي پذيرفته شد که هم اکنون شش مورد آن وارد مرحله رشد مقدماتي شده است.
به گفته وي طرح هاي باقيمانده ظرف مدت يک تا دو هفته ديگر وارد اين مرحله مي شود.
* توليد شمع با شعله هاي رنگي
وي ادامه داد: يکي از طرح هاي اين واحدهاي فناور توليد شمع هاي رنگي است که رنگ هاي مختلف مي سوزد.
قرنجيک افزود: اگر شمعي رنگش قرمز باشد شعله اش به رنگ قرمز مي سوزد ، رنگ سبز شعله سبز و اگر بي رنگ باشد رنگ شعله هم بي رنگ است.
* توليد پوشش هاي خودتميز شونده
وي به توليد پوشش هاي خود تميز شونده اشاره کرد و گفت: اگر لايه اي از اين پوشش برروي برج ها و ساختمان هاي بلندي که شستشوي آنها مشکل است کشيده شود در صورت کثيف شدن با قرار گرفتن در برابر نور خورشيد يا آب باران به خودي خود شسته مي شود.
به گفته وي اين طرح مرحله نمونه را تمام کرده و وارد مرحله توليد نيمه صنعتي شده است.
مسوول مرکز رشد پژوهشگاه علوم و فناوري رنگ اظهار داشت: همچنين اين مرکز موفق به توليد جوهر چاپ براي پرينترها شده که وارد مرحله توليد صنعتي و فروش شده است.
سومين بين المللي رنگ و پوشش و دومين همايش بين المللي پوشش هاي خودرويي با حضور محققان داخلي و خارجي از 26 تا 27 آبان ماه در وزارت کشور برگزار شد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

چرا پیاز اشکتان را در می آورد؟

پیاز به خانواده ای از گیاهان به نام آلیوم ها تعلق دارد، که شامل تره …

چرا دو قلوهای یکسان(Identical) دقیقاً یکسان نیستند؟

گرچه دو قلوهای یکسان (دو قلوهایی که هر دو از یک سلول تخم هستند) DNA …