پزشکان بدون مرز درمان
خانه / براي پسرها و دخترها / مشاوره قبل از ازدواج مهمترين نقش را در تشخيص اختلالات جنسي دارد
تلگرام

مشاوره قبل از ازدواج مهمترين نقش را در تشخيص اختلالات جنسي دارد

مشاوره قبل از ازدواج مهمترين نقش را در تشخيص اختلالات جنسي دارد 
پژوهشگر و عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي گفت: مشاوره قبل از ازدواج که همراه با آزمون هاي مخصوص تشخيص اختلالات جنسي باشد بيشترين تاثير را در تشخيص و درمان اين اختلالات و در نتيجه رفع مشکلات زناشويي دارد.   

دکتر” محمود گلزاري” در چهارمين کنگره خانواده و سلامت جنسي گفت: بسياري از مشکلات زن و شوهرهاي جوان ناشي از مشکلات جنسي است که نيازمند بررسي هاي روان شناسي است و بايد به اين سمت پيش رفت که هيچ ازدواجي بدون مشاوره با يک روان شناس خبره و متخصص انجام نگيرد.
وي افزود: با توجه به محدوديت هاي اخلاقي ، اجتماعي و شرعي که در خصوص ارتباط آزاد بين زن و مرد قبل از ازدواج وجود دارد، امکان تشخيص اختلالات جنسي تا قبل از ازدواج وجود ندارد، به همين منظور بايد با استفاده از آزمون ها و مصاحبه هاي تخصصي و علمي که توسط متخصصاني که به همين منظور آموزش ديده اند، انجام مي شود،‌ از روي برخي از علايم و نشانه ها به وجود اختلالات جنسي پي برد.
گلزاري با تاکيد بر اينکه به همين منظور بايد دوره هاي تخصصي خاصي براي روان شناسي در اين حوزه تدوين شود گفت: با تدوين يک برنامه دقيق آموزشي از مرحله انتخاب همسر تا مشاوره هاي بعد از ازدواج که با کمک افراد متخصص آموزش ديده، انجام مي شود، مشاوره هاي لازم و کليدي به مردم ارايه مي گردد.
اين روانشناس گفت: با توجه به اينکه بخشي از مشکلات بعد از ازدواج ناشي از عدم آگاهي زوجين است بايد آموزش هاي لازم بعد از ازدواج نيز به همسران داده شود، در عين حال گاهي مشکل تنها با آموزش حل نمي شود و لازم است در کنار آموزش ، مشکل و يا اختلال جنسي تحت درمان قرار گيرد.
پژوهشگر و عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي يادآور شد: امروزه تغييراتي در نحوه آشنايي دختران و پسران ايجاد شده که مجموع اين تغييرات از جمله افزايش ارتباط قبل از ازدواج در 25 سال اخير، تغيير روابط از سطح عاطفي به جنسي، ارتباط هم زمان با چند نفر، همجنس گرايي و ارتباط جنسي از طريق اينترنت ، بسيار نگران کننده است.
گلزاري با اشاره به افزايش ميزان طلاق در زوج هاي جوان گفت: در برخي از مناطق تهران ميزان طلاق 33 درصد است و در برخي مناطق ديگر همچون رباط کريم و شهريار ميزان طلاق به 34 درصد مي رسد.
وي افزود: بر اساس بررسي هاي انجام شده بيشتر طلاق ها در کمتر از 5 سال بعد از ازدواج اتفاق مي افتد و از طرف ديگر تعداد مطلقه هاي جوان که بين 20 تا 24 سال دارند نيز زياد شده است.
اين پژوهشگر يادآور شد: گاهي ادامه اختلافات خانوادگي و پرهيز از طلاق به دليل مسايل اجتماعي و يا سنتي ، منجر به تداوم آشفتگي هاي خانوادگي مي شود که همين عامل بيشترين اثر منفي را بر سلامت فرزندان مي گذارد.
گلزاري با اشاره به اينکه نتايج يک تحقيق نشان مي دهد مشکلات سلامت روان در متاهل ها دو دو تا دو و نيم برابر مجردهاست، گفت: در عين حال بررسي ها نشان داده است در برخي مناطق همچون يزد، سمنان و چهار محال بختياري هر چند کمترين ميزان طلاق را دارند ، اما آشفتگي رواني بيشتري را تحمل مي کنند.
وي افزود: اين مناطق که داراي آمار پايين طلاق هستند، نشانگر نبود مشکلات در آنها نيست بلکه بررسي و تحقيق در آنها نشان داده آشفتگي رواني در متاهلان اين مناطق 3 تا 4 برابر افراد مجرد است.
گلزاري تصريح کرد: با برنامه ريزي دقيق آموزشي به همسران در مرحله انتخاب همسر و در مرحله دوم آموزش مداوم همسران و در نهايت تاکيد بر انجام مشاوره هاي خانوادگي در مواقع ضروري مي توان شرايط تحکيم ازدواج ها و ثبات خانواده را فراهم کرد.
اين پژوهشگر با اشاره به اينکه هم اکنون در مرحله انتخاب همسر يک سرگرداني در تشخيص ملاک هاي انتخاب وجود دارد، گفت: يک بررسي علمي که در بين دانشجويان مختلف رشته هاي مهندسي، پزشکي و علوم انساني صورت گرفته نشان مي دهد اين افراد در انتخاب ملاک هاي تعيين همسر دچار ناآگاهي هستند و جهل آنها در حد افراد غير تحصيلکرده و افراد عادي جامعه است.
وي گفت: بخش عمده اي از افراد متاهل گرفتار نوعي مشکلات جنسي هستند که پبامدهاي نارضايتي هاي جنسي خود را به صورت خيانت در همسران، بد خلقي ها، انحرافات جنسي و افزايش شمار طلاق ها نشان مي دهد.
عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبايي با تاکيد بر نقش مشاوره قبل از ازدواج در پيشگيري از بسياري از اختلالات جنسي اظهار داشت: هم اکنون در طليعه قرن 21 ، حتي در شهري همچون تهران بسياري از مردم به نقش مهم مشاوره آگاهي ندارند و براي حل مسايل و مشکلات خود به روان شناسان مراجعه نمي کنند.
چهارمين کنگره سراسري خانواده و سلامت جنسي از 20 تا 22 آبان ماه در سالن همايش هاي رازي برپا است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

آلودگی هوا در دوران بارداری

 مطالعه محققان نشان می دهد قرارگیری در معرض میزان بالای آلودگی هوا در دوران بارداری …

آلوده ترین و میکروبی ترین میوه خوشمزه دنیا!

 میوه ای بدون پوست،نرم و شکننده است،بخاطر همین برای جلوگیری از پوسیدگی ؛ به آن …