آرتیما
************************************************************

مهمترین کاربرد فناوری نانو در پزشکی در زمینه تولید دارو است

آبان ۱۶, ۱۳۸۸ توسط :   موضوع : داروسازی, علوم

وزیر بهداشت:مهمترین کاربرد فناوری نانو در پزشکی در زمینه تولید دارو است 
وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تولید پوست و رگ مصنوعی با بهره گیری از فناوری نانو در صنعت پزشکی کشور گفت: مهمترین کاربرد فناوری نانو در حوزه پزشکی، در زمینه تولید دارو برای درمان و تشخیص بیماری ها است.   

دکتر “مرضیه وحید دستجردی” روز شنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه فناوری نانو در جمع خبرنگاران، به کاربردهای این فناوری در تشخیص بیماری ها اشاره کرد و گفت: ما در بخش تشخیص سرطان ها به طور گسترده ای می توانیم از فناوری نانو بهره ببریم که از آن جمله می توان به درمان سرطان ویژه زنان اشاره کرد.
وزیر بهداشت از موفقیت محققان در تولید دارو برای تشخیص انواع سرطان ها در کشور خبر داد و افزود: این داروها با استفاده از فناوری نانو تولید شده که می تواند در درمان انواع بیماری های سرطانی از جمله سرطان مغز و یا سرطان های پوستی موثر باشد.
وی همچنین خاطر نشان کرد: فناوری نانو در بخش کشاورزی کابردهای وسیعی دارد ولی یکی از مهمترین کاربردهای آن استفاده در صنعت پزشکی است.
دستجردی به واحدهای نظارتی در زمینه تولید نانو داروها اشاره کرد و گفت: تقریبا تمام مراکزی که در زمینه نانو فناوری کار می کنند مرتبط با وزارت بهداشت هستند.
وی افزود: در حال حاضر حدود سه دانشگاه در زمینه تربیت کارشناسی رشد نانو پزشکی و دو دانشگاه در حوزه تربیت دانشجوی دکترا فعال هستند.
همچنین وزیر بهداشت از تولید داروهای جدید خبر داد و گفت: فعالیت هایی در زمینه تولید دارو در حال انجام است که به زودی خبرهای خوشی اعلام خواهد شد.
وی تاکید کرد: این فعالیت ها در زمینه تشخیص و درمان بیماری سرطان است.
دستجردی در خصوص وضعیت ابتلا به آنفلوانزای خوکی در میان حجاج ایرانی گفت: خبری که از حجاج داریم این است که در سلامت کامل بسر می برند.
وی افزود: ویروس آنفلوانزای اچ۱ان۱ ، در دو سال آینده حدود یک سوم مردم دنیا را آلوده می کند. بنابراین ممکن است تعدادی از حجاج ما به این ویروس مبتلا شوند.
دستجردی افزود: آنفلوانزا بیماری خطرناک و کشنده ای نیست و تنها درصد کمی از مبتلایان به بستری شدن و درمان نیاز پیدا می کنند که خوشبختانه قسمت پزشکی حج و جمعیت هلال احمر آمادگی کامل دارد از حجاج مراقبت و پرستاری کند.
وی با تاکید بر اینکه این بیماری دوره کمون دارد ، توصیه کرد که تا یک هفته پس از ورود حجاج به کشور، به دیدار آنها نروید.
دستجردی با اشاره به آمارهای جهانی در زمینه تعداد افراد آلوده به ویروس اچ۱ان۱ ، گفت: بر این اساس در آینده ۳۰ تا ۵۰ درصد مردم کشور به این بیماری مبتلا خواهند شد.
دومین جشنواره فناوری نانو روز ۱۳ آبان در مصلی بزرگ امام خمینی (ره) آغاز شد و ۱۷ آبان ماه ادامه دارد.

  •  وی طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar